6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
KHK Tartışması

Sanırım daha çok konuşulacak, tartışılacak hükümetin son yayınladığı 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname.

15 Temmuz'daki FETÖ'nün hain darbe girişimine karşı koyan sivillerin yargılama dışı bırakılmasını öngören Kanun Hükmünde Kararname (KHK),  muğlak ifadeler bulunduğu, ucu açık olduğu gerekçesiyle siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, hatta Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından eleştirildi, ifadelerin net şekilde değiştirilmesi istendi.

İlk başlarda AKP içinde de eleştirilerin geldiği KHK'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın desteklemesi  üzerine kamuoyunda oluşan değişiklik beklentisini boşa çıkmış oldu. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile hukukçuların iyi niyetle hazırlanmış kararnamenin, ileriki günlerde bazı art niyetli kişiler tarafından kötüye kullanacağı uyarısı dikkate alınmadı.

Asıl sıkıntının kararnamedeki, “darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması” gibi her yere çekilebilecek bir ifadeye yer verilmesi olduğu dile getiriliyor. Kararnameye dayanarak kendine vazife çıkaracak bazılarının, ücret artışı isteyen işçi veya memurun gerçekleştireceği  mitinge, toplantıya, “darbe kalkışması yapıyorlar” diyerek saldırabileceğini, yargı karşısına çıkmaktan kurtulabileceğini hukukçular özellikle vurguluyor. 

Hiç kimse hain FETÖ'nün darbe girişimini canları pahasına engelleyenleri yargılamayın demiyor. Hiç kimse 16 Temmuz sabahı olayların devamında yapılan eylemlere direnenleri mahkemeye verin demiyor.  Kararnamedeki maddenin muğlaklığına itiraz ediyor. Ne var ki, itirazlar siyasi iktidar tarafından kabul görmedi.  Hükümetin toplumda oluşan itirazlara, kaygılara kulak vererek KHK'de küçük bir tarih değişikliği yapması yerinde olur, endişeler giderilirdi. Ama olmadı.

Hükümet yetkililerinin dile getirdiği gibi, kararnameden kendine vazife çıkarıp, masum hak arama eylemlerine bile saldıran olursa güvenlik güçleri bunlara anında müdahale etmeli. Yoksa toplumsal barış adına çok tehlikeli gelişme yaşanır.  Dediğim gibi,  bu kararnameye ilişkin tartışmalar epey sürecek gibi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  KHK'de muğlaklık bulunmadığını, sadece 15 Temmuz olayını kapsadığını vurgulayarak, iddia edildiği gibi yanlış yorumlamalar gündeme gelirse o vakit gereken müdahalenin yapılacağını bildirdi. Yani şimdilik değişikliğe kapıyı kapattı.

Erdoğan'ın KHK'yi eleştiren önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tavrının üzücü olduğunu belirtmesi hayli dikkat çekiciydi. Zaten Abdullah Gül'ün eski partisinin etkinliklerine, davetlerine katılmaması, mesafe koyması gözlerden kaçmıyordu. KHK tartışması ile gizli soğukluk iyiden iyiye su yüzüne çıktı.  Erdoğan'ın Gül'e yönelik sitemi de siyasetin gündemini meşgul edecek, konuşulacak gibi görünüyor. Belki Gül'ün de yanıtı olabilir.

Anamuhalefet partisi CHP, çok tartışılan KHK'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gideceğini açıkladı. Ancak, Yüksek Mahkeme, geçen yıl iki KHK'nin iptali için yapılan başvuruyu “yetkim yok” gerekçesiyle reddetmişti.  Ret kararı, muhalefet tarafından “Anayasa Mahkemesi bu konuda karar vermeyecek de kim verecek? diye yoğun eleştirilmişti.

Geçen yıl aldığı ret kararının ardından 696 sayılı KHK'ye ilişkin yapılacak başvuruya  AYM'nin ne yanıt vereceği doğrusu  merak ediliyor.

Bu arada, 15 Temmuz hain darbe girişimin ardından Olağanüstü Hal'e (OHAL) dayanılarak 30 KHK çıkarıldı. Bu kararnamelerden 5'i TBMM tarafından kabul edildi, diğerleri TBMM'ye getirilmedi.

 

Muhalefet partileri tüm KHK'lerin TBMM'nin onayından geçmesi gerektiğini, hükümetin buna yanaşmayarak Meclis denetiminden uzak tutulduğunu savunuyor. Hatta, OHAL ile ilgisi bulunmayan uygulamaların bile KHK ile yaşama geçirildiğini belirtiyor. Doğru, kış lastiği uygulamasının KHK ile ne ilgisi var Allah aşkına.Bu Haber 232 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI