6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Pes Doğrusu

Milyonlarca memur ile emeklinin merakla beklediği yeni yıl zammı belli oldu.

Aralık ayına ilişkin enflasyonun yüzde 0.69 olarak gerçekleşmesi üzerine SSK ve Bağ Kur emeklilerinin aylığında son 6 aydaki enflasyon kadar, yani yüzde 5.69 oranında artış olacak.  Yine memur ile memur emeklilerine de yüzde 4'lük zammın yanı sıra yüzde 1.69 enflasyon farkı ödenecek.

Bir türlü önlenemeyen enflasyon geçen yıl da hayli yüksek gerçekleşti.  2017'deki yüzde 11.92'lik rakam 2004 yılından bu yana en yüksek oranda gerçekleşen enflasyon oldu. Yani,  ateşi düşürülemeyen hayat pahalılığı dar ve sabit gelirli işçinin, memurun, emeklinin bütçesini vurdu, cebini boşalttı.

Milyonlarca çalışan ile emekli, maaş ve aylıklarına yapılacak yüzde 5.69'luk zamla hayat pahalılığı ile baş etmeye, yenilmemeye çalışacak. Ne var ki elektriğe gelen yüzde 8.8 orandaki artış aylıklara yapılan zammın önemli bölümünü şimdiden aldı diyebiliriz. Çünkü elektrikteki artış dolaylı olarak yaşamın her alanına yansıyacak, diğer tüketim maddelerini de etkileyecek. Yani tüketim maddeleri de pahalanacak, yılın ilk aylarında bunu hissedecek tüketici.

Sadece elektrik değil, doğalgaza , otoyol ve köprü geçiş ücretlerine, gramajı küçülterek dolaylı yoldan ekmeğe gelen artış dar gelirli kitlenin yılbaşında aldığı zammı olabildiğince eritecek, satın alma güçlerini geriletecek.  Ayrıca, hükümetin gelir vergisi matrahındaki artışı sınırlı tutmasından ötürü çalışanlar 2018'de de daha fazla vergi ödeyecek.

Yüzde 15'lik vergi diliminde sınır 14 bin 800 lira olarak belirlendi. Ortalama maaş alan bir memur mayıstan itibaren bir üst dilim olan yüzde 20'lik vergi dilimine girecek. Daha fazla vergi ödeyeceğinden maaşı düşecek. Aynı durum eylül ayından itibaren asgari ücretli için de söz konusu olacak.

Demem o ki, maaş ve aylıklara ocaktan itibaren yapılan yüzde 5.69'luk zammın bir miktarı daha şimdiden  elektrik, doğalgaz, dolayısıyla diğer ürünlerdeki  artıştan ötürü eridi. Yani, memur ve emeklinin cebine girmeden uçup gitti. Ne diyelim milyonlarca dar gelirli zamlı maaşını yine de güle güle harcasın.

Hep yazıyorum, memur emeklilerinin aylığı SSK ve Bağ Kur'lulara göre daha yaşanılır düzeyde. Ha, çok mu yüksek? Hayır, ama diğerlerine göre bir adım önde. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de yaşanabilir  aylık alabilmeleri için yeni intibak düzenlemesine gereksinim var. Belki ondan fazla bu sütunlarda dile getirdim. Özellikle 2000 sonrası emekli olan SSK ve Bağ-Kur'luları kapsayacak yeni intibak yasasının yaşama geçirilmesi kaçınılmaz.

Daha önce çıkarılan yasa ile işçi ve Bağ-Kur'lular arasında oluşturulan ayrımcılığın, mağduriyetin giderilmesinin yolu yeni intibak yasasından geçiyor. Bu konuda yapılan başvuruyu hala gündemine almayan Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararı da merakla bekleniyor emekliler tarafından. Bakalım oradan nasıl  sonuç çıkacak.

Bilindiği üzere  asgari ücret 199 liralık artışla net bin 404 liradan bin 603'liraya yükseltildi.  Aslında altı milyonu aşkın emekçinin beklentisini karşılamadı, hoşnut etmedi 199 liralık artış. Açlık sınırının 1630 liraya ulaştığı göz önüne alınırsa, yeni ücret bu rakamın altında kaldı. Haklı olarak yakındı emekçi. Asgari ücret işçinin aileleri ile birlikte 20 milyonluk nüfusu yakından ilgilendiriyor. Çok tartışılmasının, gündemde olmasının nedeni de bu.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun “42 asgari ücretle bir otomobil alınabilir” sözleri oldukça tepki çekti.

Sayın Bakan, asgari ücretlinin hiçbir şey harcamadan, yemeden içmeden, kira ödemeden, tatil yapmadan nasıl 42 ay yaşayabileceğini hesapladı? Anlamak mümkün değil. Sonuçta asgari ücretle çalışanlar da insan ve onların da ailesi, çocuğu,  gösterişten uzak yaşamları var. Kendisinin yanı sıra, ailesinin gereksinimlerini hiç harcama yapmadan nasıl karşılayabilecek?  Robot olsa dayanamaz buna.

 

Yani emekçi hiç yemeyecek, içmeyecek  42 ay para biriktirip otomobil alabilecek. Pes doğrusu. Hadi diyelim mucize gösterip parasını biriktirdi. 42 ay sonra otomobil fiyatları bugünkü düzeyde mi  olacak? Nereden bakarsanız bakın yanlış hesaplama, yanlış ve bir o kadar şık olmayan örnek. Bu Haber 230 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI