12 Ocak 2018 Pazar
İSMAİL SARI
Bu Ne Vahşet; Bunlar İnsan Olamaz! …

En büyük hastalık, imansızlık hastalığıdır. İmansızlık hastalığının, birçok hastalığın anası olduğunu bir defa daha, Kastamonu'nun Bürme Köyünde beş kişilik bir aileyi, hayvan çalma adına yakarak yok edenler göstermiştir. Bunlara, imansız demenin ötesinde insan demek bile çok zor. Asırlarca, dünya insanlığına ahlak, merhamet, insanlık öğretmek için üç kıta da at koşturan bir milletin neslini, bu hale nasıl getirdiler şaşıyorum. Zerre kadar imanı olanlar, bu vahşeti işleyebilir mi? Vahşi hayvanlar bile bu kadar gaddar davranamazlar. Bunlara nasıl insan diyeceğiz? Din eğitimine kızanlar, imam hatip okullarına homurdananlar, imanlı bir nesil yetişsin diye emek harcayanları alaya alanlar böyle vahşi bir neslin yetişmesine öncülük edenlerdir.

İmanlı İnsanlar Karıncayı Bile İncitmemişlerdir.

İman, insana acıma duygusu merhamet, şefkat, korumacılık, yardım severlik gibi vicdani duyguların geliştirilmesini kazandırır. Allah tarafından gönderilmiş olan İlahi dinlerin hepsi, insanlara bu güzel hasletleri kazandırmıştır. Kur'an-ı Kerim'in Neml (karınca) suresinde Allah Süleyman Peygamberin askerlerini karıncalara bile zarar vermekten koruduğunu şöyle anlatıyor:

Ayet: 17. Süleyman'ın cinlerden, insanlardan ve kuşlardan oluşan orduları toplandı; hepsi bir arada (onun tarafından) düzenli olarak sevk ediliyordu.

Ayet: 18. Nihayet Karınca Vadisine geldikleri zaman, bir karınca: “Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!” dedi.

Ayet: 19. (Süleyman) onun sözünden dolayı gülümsedi ve dedi ki: “Ey Rabbim! Beni, gerek bana gerekse ana - babama verdiğin nimete şükretmeye ve hoşnut olacağın iyi işler yapmaya muvaffak kıl. Rahmetinle beni iyi kulların arasına kat.”

İşte din, iman, Allah insana böyle güzel şeyleri öğretir. Bunlardan nasibi olmayanlar da vahşet yapar, zulüm yapar, katliam yapar.

İmansız nesilden, merhametsiz nesilden, zalim nesilden, katil nesilden Allah'a sığınıyoruz.

Sevgi, saygı ve selamlarımla…Bu Haber 373 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI