12 Ocak 2018 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
34 yıl sonra...

Gazeteciliğe 1974 yılında yükseköğrenimimi yaptığım sırada Trabzon'da başladım.

Gerçi gazeteciliğe başlamadan çocukluğumda ve ilk gençlik yıllarımda da sanki gazeteciydim. Çevremdeki her şeyle ilgiliydim.

1965 yılında ilkokul 4. sınıfta şu anda merhum Halis Yüksel öğretmenim beni sınıfta duvar gazetesi çıkartmakla görevlendirmişti.

10 Ocak tarihi Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanır.

Ünye'de de kutlandı günümüz. Sağ olsun Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar davet etti basın camiasını. Akşam yemeği ikramında bulundu. Tek tek kutladı basın mensuplarını, hediyesini sundu.

Program sonrası eve geldiğimde oturdum, gerilere gittim, ta 1960'lar Ünye'sine.

O günlerin Belediye Başkanı Rahmetli Mithat Kısacıkoğlu'nu getirdim gözlerimin önüne.

Mithat Amca sevilirdi Ünye'de. Denirdi ki; çok beyefendi; küçükle küçük, büyükle büyük olmayı biliyor.

Her ne kadar yanlış imar plan ve uygulamalarının olduğu dönemler olsa da çalışkanlığı ile tanınır, övülürdü Mithat Amca. Çataltepe Suyu Şişeleme Tesisi, Çimento Fabrikası gibi çok önemli işletmelerin de öncüsüdür.

Devamında rahmetli Sait Savaş'ın kısa süren Belediye Başkanlığı. Sonrasında İsmail Cerrahoğlu, Osman Yurt, Necip Avcı, Mehmet Türk, Ahmet Arpacıoğlu, Ahmet Çamyar...

 

1984'ten bu yana...

1984'ten bu yana Ünye'de gazeteciyim. 0 zamandan bu zamana şehrimizde yapılanlarla ilgili olsun yapılmayanlarla ilgili olsun çok sayıda haber yaptık. Şahsi yorumlarım ve değerlendirmelerim oldu.

Bunları getirdim gözlerimin önüne... Acaba hangisi ağır basar; yapılanlarla ilgili yorum ve değerlendirmeler mi? Yapılmayanlarla ilgili yorum ve değerlendirmeler mi? diye sordum kendime.

Hiç düşünmeme gerek kalmadı. Yapılmayanlarla ilgili yazdıklarımın kat be kat ağır bastığını hatırladım.

Birden aklıma 2 sene önce 15 Ocak 2016'da yazdığım bir yazım geldi. Başlığı aynen şöyleydi o yazımın;

"Ünye'de artık yapılmayanları değil de yapılanları konuşmaya başladık"

Şu anda Ünye Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Çamyar bu göreve 2014 yılı Mart ayında seçildi.

Ben her seçilen başkana kurumu tanıma, personeli tanıma, kendince bir düzen kurma adına 6 ay bir geçiş süreci tanırım. Ve bu sürede öyle çok beklentim olmaz yeni başkandan.

Sn. Çamyar için bu süreyi 1 yıla çıkarttım. Niye derseniz? Ünye Belediyesi merkezdeki 18 mahalle ile sorumluyken  Büyükşehir olunca köyler de mahalle kapsamına alındı mahalle sayısı 85'e çıktı. Bu yeni alan üzerinden yapılanma, düzen kurma öyle çok kolay bir iş değildi de ondan süreyi uzattım.

Ama bir baktım 3 ayı geçmeden Belediye, Hayvan Pazarı'nı yeni bir yer bulmuş oraya taşıyor. O hayvan Pazarı ki bulunduğu yerde mahalle içinde öylesine pis, sağlıksız, ilkel şartlarda hizmet vermeye çalışıyordu ki...

Bir önceki Belediye Başkanı'nın 10 yıl boyunca çözmediği-çözemediği sorun şıp diye çözüldü. Ve bu çözümü Sn. Çamyar yaptığı açıklamasında -küçük bir dokunuş- olarak dile getirdi.

Benim dikkatimi çekti bu erken hamle. Yakın takibe aldım belediyenin çalışmalarını.

Devam etti; çok geçmedi çöp konteynırları yer altına alındı. Belediye Sineması, Kültür Sarayı'nın bulunduğu alandaki yıkım gerçekleştirildi... Derken hizmetler ard arda aldı başını gider oldu.

Baktım gördüm ki sokakta Ünyelilerin günlük sohbetlerinde artık yapılmayan değil yapılan işler konuşulmaya başlandı.

Hatta hiç unutmam 15 Temmuz Demokrasi Meydanı için kazım çalışmalarının başladığı ilk gün oradaydım. Ünyelilerden bazıları çalışmaları izliyordu. Birisi arkadaşlarına aynen şöyle dedi; "Bu Başkan top sahasını da yıkar, görürsünüz bak" Ben bunu 10 Mart 2017 tarihli köşe yazımda aynen bu başlıkla dile getirmiştim.

Geçen 4 seneye yakın zaman içinde Belediye çok sayıda hizmet gerçekleştirdi. Gerçekleştirmeye devam ediyor. Ve bunların içinde vatandaşın dile getirdiği top sahasının yıkım çalışması da var.

Gelinen noktada beni son zamanda en çok etkileyen çalışma Sn. Çamyar'ın tarihi Süleyman Paşa Sarayı'nın Paşabahçe'de yeniden yapılması hedefiyle başlattığı çalışma oldu.

Vaktiyle Paşabahçe'nin imara açıldığı yıllarda o dönemin Belediye Başkanı'na gittim. İmara açılmasının, buraya konut yapılmasının yanlışlığını ifade etmeye çalışırken daha bitirmeden sözümü kesti; anlaşılan buradaki ısırganların, dikenlerin arasından senin peşine hiç yılan düşmemiş, dedi.

Başkanın biri tarihi alanı böyle uyduruk sözlerle imara açıyor, bir diğeri bu alanı kurtarmaya, oradaki tarihi canlandırmaya, geleceğe taşımaya çalışıyor.

Bu günleri de gördük çok şükür.

Dedim ya; Ünye'de artık yapılmayanlar değil yapılanlar konuşuluyor.

Ben de 34 yıl sonra yaşadığım şehirde artık yapılmayanları değil yapılanları yazabilmenin güzelliğini yaşıyorum.

 

Temennim Ünye'nin yaşadığı, Ünyelilerin yaşadığı, şahsen benim yaşadığım bu güzellik uzun süre böyle devam etsin.Bu Haber 1073 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI