6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Devletin Başına Devlet Gelecek mi?

Hayır gelemeyecek.  Çünkü ,MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ,  “cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğiz” açıklaması ile yıllardır tabanının dile getirdiği “Devletin başına devlet gelecek” sloganını boşa çıkarmış oldu.

Medyanın Ankara temsilcileri ile bir araya gelen MHP lideri,  2019 kasımında gerçekleştirilecek  cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayarak, Erdoğan'ı destekleyeceğini belirtmesiyle aylardır süren tartışmalara son noktayı koydu.

Aslında Bahçeli'nin Erdoğan'a desteğini yinelemesi malumun ilamından başka bir şey değildi.  Hatırlayın, TBMM Grubunda yaptığı konuşma ile cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin fitilini aylar önce ateşleyen Bahçeli, bugünlere gelinen politikanın taşlarını çok önceden döşemeye başlamıştı. Yani,  TBMM'deki konuşmasıyla sistemi gündeme taşıyan Devlet Bahçeli, oy oranındaki düşüşle birlikte iyiden iyiye Erdoğan'a yanaşmaya başladı.

Tabii, bu yakınlaşmada önümüzdeki milletvekili seçiminde AKP ile yapılacak ittifak önemli rol oynuyordu. Her ne kadar “oy oranımızda düşüş yok” dese de özellikle Meral Akşener'in başkanlığındaki İYİ Parti'nin siyaset sahnesinde yer almasıyla MHP'deki oy erimesi belirgin şekilde kendini göstermeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda seçilebilmek için gereken yüzde 50+1 oyu şu anda hiçbir adayın alabilmesi olası görünmüyor. Bu nedenle AKP açısından MHP vazgeçilmez partner haline geliyor. 15 Temmuz'dan bu yana koşulsuz Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek veren MHP lideri, bir anlamda “Ben cumhurbaşkanlığına aday olmuyorum,  milletvekili seçiminde ittifak yapalım” diyerek mesajını bir kez daha gönderdi. Bahçeli'nin açıklaması AKP tarafından hemen karşılık bularak olumlu karşılandı.

Sıra geldi seçim yasasında değişiklik yapılarak ittifakın önünü açmaya. Erdoğan'ın yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesine olumlu bakmadığı göz önüne alınırsa AKP-MHP ittifakı kaçınılmaz görünüyor. Yani, MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ı destekleyecek, karşılığında her iki parti milletvekili seçimine ortak liste ile katılacak. Böylelikle ilk turda Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi, ittifak ile de MHP'nin TBMM'de yer alması sağlanacak. Her iki partide, özellikle Devlet Bahçeli tarafından öngörülen hesap bu yönde. Beklentileri, öngörüleri ne denli gerçekleşebilir, hesaplar tutar mı  bilemem.

Ancak bildiğim cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ortaya attığından bu yana AKP'nin gayri resmi ortağı konumuna gelen Devlet Bahçeli'nin, “Erdoğan'ı destekleyeceğiz” açıklaması ile bir anlamda ortaklığın resmiyete dökülmesini istediğidir.  Açıktan Erdoğan'a “destek veriyoruz, seçim yasasını bir an önce değiştir ittifakın önünü aç” demeye getiriyor Devlet Bahçeli.

 Erdoğan'ın da bu çağrıya olumlu yanıt vermesi  kuvvetle muhtemel. Çünkü  ilk turda yüzde 50+1 oy alarak cumhurbaşkanı seçilmek istiyor. Eğer seçim ikinci tura kalırsa bu kez muhalefet arasında ittifaklar söz konusu olacaktır. Zaten Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu ikinci turda işbirliği yapılabileceğinin sinyallerini vermişlerdi.

Demem o ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci tura kalmadan seçilmek istiyor. Onun için Devlet Bahçeli'nin önerisine kapıları kapatmaz,  ittifaka yol verir.

 MHP Genel Başkanı'nın AKP Genel Başkanı'na “ülkeyi yönet” çağrısı yapması Türk siyasi yaşamında ilk kez yaşanılan bir durum.  Bahçeli,  açıklamasıyla partisini 21 ay kala cumhurbaşkanlığı seçiminden çekti. İşte bundan ötürü ülkücülerin yıllardır bağırdığı, MHP'nin en popüler “Devletin başına devlet gelecek” sloganı boşa çıkmış oldu.

Bahçeli'nin DSP-ANAP-MHP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak 3.5 yıl devletin başında görev alması MHP tabanında yeterli görülmeyerek slogan atılmaya devam edilmişti . MHP'liler, Bahçeli'nin devletin zirvesinde görev yapmasını istiyor, haykırıyorlardı. 

 

Tabii bu karara tabanın nasıl karşılık vereceği kuşkusuz merak ediliyor. Öyle ya her yerde, mitingde bu sloganı dile getir, ondan sonra liderin cumhurbaşkanlığı seçimine katılmama kararı alsın.  İlginç bir durum.Bu Haber 240 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI