6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
CHP’de Teknik Direktör Arayışı

Türk siyasi yaşamının en köklü partisi CHP'nin 36. Olağan Genel Kurulu hafta sonu Ankara'da gerçekleştirilecek. Bin 200 delege partiyi seçimlere hazırlayacak genel başkanı, bir anlamda 2019'daki maçlarda takımı yönlendirecek teknik direktörünü seçecek.

İki gün sürecek genel kurulda Genel Başkanlık kadar Parti Meclisi (PM) için de kıyasıya yarışın olacağı aşikar. 2010 yılından bu yana dört kez Genel Başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısında bu kez eli daha güçlenmiş Muharrem İnce var. Adaylıklarını açıklayan Ümit Kocaksakal ile Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun gerekli 120 imzayı toplayıp başkanlık yarışına katılmaları olası görünmüyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu partisi CHP'nin iki gün sürecek genel kurulunda seçilecek üst  yönetim, partiyi önümüzdeki yıl yapılacak üç seçime hazırlayacak. Seçilecek başkan ile PM üyeleri yerel, genel ve cumhurbaşkanı seçimlerinde izlenecek politikayı, programı, stratejiyi saptayacak.

2010'dan bu yana yedi kurultay gören ve dört kez Genel Başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova milletvekili Muharrem İnce karşısında beşinci defa ipi göğüslemenin uğraşında. Ancak Muharrem İnce 2014 yılındaki olağanüstü genel kurulda yitirdiği Kılıçdaroğlu karşısında bu kez tabandan daha fazla destek almış şekilde başkanlık yarışına katılıyor.

Zaten kamuoyuna yansıyan bilgiler, Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinin bu defa rahat olmadığı yönünde.  Kuşkusuz, Muharrem İnce'nin en büyük kozu Kılıçdaroğlu'nun AKP karşısında hep yenilgiye uğraması, partiyi bir türlü iktidara taşıyamaması olacak. Zaten medyaya yaptığı açıklamalarda sürekli bu görüşünü dile getiriyor. Sanırım, aynı ifadeleri kurultaydaki konuşmasında da kullanacak. Yani, mevcut başkana seçim yenilgileri üzerinden yüklenecek.

Parti içinde hoşgörülü, demokrat, babacan tavırlı olarak değerlendirilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim başarısızlıkları kendi adına büyük dezavantaj. Bu yöndeki eleştirilere kurultayda ne yanıt vereceği doğrusu merak ediliyor. Partiyi sağa kaydırmakla, kadroları CHP'li olmayan kişilere teslim etmekle  eleştirilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun  hazırlayacağı 60 kişilik anahtar listenin seçmen tarafından ne denli ilgi göreceği diğer merak konusu.

Milletvekili listesinde yer alabilmenin en kolay yolu olmasından gerek bin 200 delegenin üçte ikisi, 60 kişilik PM'ye seçilebilmek için aday oldu, kulislere başladı. Belki de bugüne dek görülmeyen rekor bir sayı. Anlaşılan delegelerin çoğunluğu kısa yoldan TBMM'ye kapağı atmanın, bol sıfırlı maaşın peşinde. Bu kadar çabayı seçmenin ayağına giderek harcasalar, partinin programını, iktidarda ne yapacaklarını anlatsalar inanın CHP yıllar sonra Hükümet olabilirdi.        

Siyasi iktidarların her daim boy hedefinde olsa da ülkenin çimentosu, demiri, yani temel direğidir CHP. Ne denli eleştirilse eleştirilsin Türkiye'nin her zaman ihtiyacı var CHP'ye. Çünkü genlerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu özelliği bulunmaktadır. Yani Türkiye'nin temel partisidir. Geçmişe şöyle bir dönüp bakın siyaset sahnesinde yerini alan, yıllarca iktidar olan onlarca parti kepengi indirirken, CHP hala varlığını sürdürüyor. Bu tablo bile ağır eleştirilere, hırpalamalara karşın dokusunun ne denli güçlü olduğunu göstermiyor mu?

Tamam yıllardır iktidar olamıyor, sürekli ana muhalefet görevini üstleniyor, seçmenin tercihini yeterince kazanamıyor. İşte sorun bu zaten.  Halkın “Karaoğlan” diye gönlünde sevgiyle yer açtığı Bülent Ecevit'in 1977'deki göreceli başarısından bu yana ezici bir utku kazanamadı. Yıllardır hep ikinci, ana muhalefet parti olarak TBMM'de yer alıyor.

İşte bu sorunların, birinci parti olamamanın nedenlerini arayarak giderecek, halka umut verecek programları, ilkeleri, vaatleri hazırlayacak kadronun oluşmasını sağlayacak kurultay olmalı yarın başlayacak genel kurul.  Yoksa “Ben Genel Başkan seçileyim, PM de kendi adamlarımdan oluşsun” mantığı ile gerçekleştirilir ve sonuçlanırsa önümüzdeki seçimlerde de yine yenilgiler bekler CHP'yi. Yani bir anlamda silkinme, halka umut veren pırıl pırıl, eski değil yeni yüzlerin yer aldığı kadronun belirleneceği bir kurultay olmalı.   

 

CHP'nin güçlü olması, iktidar karşısında hazır seçenek olarak siyaset arenasında yer alması hem ülke hem de demokrasi için elzemdir.  Güçlü iktidar adayı hazır bir partinin varlığı iş başındaki Hükümetler üzerinde güçlü denetim organıdır. Siyasi iktidarları denetleyecek güçlü ana muhalefetin varlığı demokratik ülkelerin olmazsa olmazıdır. Bakalım CHP'nin teknik direktörü kim olacak?Bu Haber 218 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI