6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Emekliye Umutsuz Teklif

Aylığı brüt asgari ücretin altında olan emeklilerden sağlık kesintisi yapılmaması istenmiş.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş tarafından hazırlanan ve TBMM'ye sunulan yasa teklifinde  brüt 2 bin 29 liralık asgari ücretin altında aylık alan emeklilerin ilaç ve hastane katkısından muaf tutulması talep edilmiş.

Vekil Demirtaş'ın yasa teklifinde bürokrat ve sistem hatalarından ötürü geçmişte fazladan ödenen paraların da SGK tarafından kesilmemesi istenmiş. Yani, yasa teklifi ile 2 bin 29 liradan az aylığı olan emeklilerden sağlık ve hata kesintisi yapılmaması öngörülüyor.

Tabii, CHP'li vekilin iyi niyetle hazırladığı teklifin TBMM'de yasalaşması mümkün değil. Meclis'te sayısal çoğunluğu elinde bulunduran AKP'nin kabul etmeyeceği hiçbir teklifin çıkma şansı yok. Oysa iktidar ve muhalefetin oylarıyla  yasa ortaklaşa çıkarılsa emekli bir nebze olsun nefes alabilir.

 Ünal Demirtaş'ın teklifi iktidar tarafından büyük olasılıkla “siyasi” gerekçeyle TBMM Genel Kurulu'nda reddedilecek, tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak. Bundan ötürü o yasa teklifi emekliye hiç umut vermiyor. Çünkü akıbeti belli.   

Emeklinin yaşadığı sıkıntılar, olumsuzluklar gün gibi ortada. Özellikle SSK ve BağKur emeklilerinin çoğunluğu  ortalama bin 500 liralık aylıkla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Temel gereksinimlerini yeterince karşılamaktan uzak aylıkla rahat  şekilde nasıl yaşanır orası muamma. Sadece kendisi ve eşi olsa neyse. Eğer aile kalabalık, eve emekli aylığından başka para girmiyorsa vay hallerine.

Emeklinin kıt kanaat geçindiğini siyasi iktidar milletvekilleri de çok iyi biliyor, seçim bölgelerinde yakından tanık oluyor. Ancak, emekliden yapılacak kesintinin kaldırılmasına bilindik “Hazine'ye ek yük gelir, mali disiplini bozar” gibi gerekçelerle bürokrat ve ilgili bakanlar karşı çıkıyor. Zaten, ne zaman çalışan, emekli, esnaf, köylünün içinde bulunduğu zor durum gündeme gelse sürekli “para yok”  itirazları seslendiriliyor. İstenirse birtakım lüks harcamalardan kısıtlama yapılarak, emeklinin ödediği sağlık hizmeti kesintisine rahatlıkla son verilebilir. Burada niyet önemli.

Dövizdeki artıştan ötürü şubatta ilaç ücretlerine yüzde 20 oranında zam gelmesi kesin. İlaca zam gelirse doğal olarak emekliden yapılan ilaç ve sağlık hizmeti kesintileri de artacak. Yani, emeklinin cebinden daha fazla para çıkacak. CHP'li vekilin yasa teklifinin ne denli isabetli olduğu açıkça görülüyor. İktidar, burun kıvırmayarak, teklifin yasalaşmasına katkıda bulunsa öyle güzel olur ki. Ama nerede? Bizimkisi boş temenni.

Emekli aylıklarının düşük olmasında 2008'de çıkarılan yasanın olumsuz etkisi aşikar. Aylık bağlama oranındaki değişkenlik emekliler arasında korkunç farklılıklar oluşturuyor. 1999 yılı öncesi için aylık bağlama oranı yüzde 76, 1999 ile 2008 arası yüzde 65 ve 2008 sonrası için ise yüzde 45. Açıkça görüldüğü gibi aylık bağlama oranları giderek düşüyor. Özellikle 2008 sonrası için aylık bağlama oranı tam bir facia.

Mevcut sosyal güvenlik yasasına göre, çalıştıkça aylık bağlama oranı o denli düşüyor. Böylesine ilginç durum var ortada.  Sosyal güvenlik açığını kapatma amacıyla 2008'de çıkarılan yasa çalışanın, doğal olarak emeklinin aleyhine işliyor, aylıklar giderek düşüyor. Yani ne kadar uzun süre çalışılırsa bağlanacak aylık da o kadar düşük oluyor. Oysa, ne kadar uzun süre çalışılsa, prim ödense o kadar yüksek aylık bağlanması gerekmez mi?  Yürürlükteki yasa bunu engelliyor. Hem büyük iddialarla çıkarılan yasadan istenen sonuç da ne yazık ki alınamadı. Sosyal güvenlik sistemi yine açık vermeye devam ediyor.

Aylıkların yaşanabilir düzeyde olabilmesi için, emekliler arasında norm ve standart birliğinin sağlanması kaçınılmaz. Yani aylık bağlama oranları arasındaki farkın giderilmesi gerekiyor. Ayrıca, yeni  intibak yasası ile 2000 sonrası emekli olanların aylığında da 50 ile 350 lira arasında artış yapılmasının önü açılmalı. 2000 öncesi emekliler için yasa çıkarılırken, diğer emekliler bu haktan yoksun bırakılmıştı.

 

Anayasa Mahkemesi, bu yönde yapılan talebi reddedince umutlar AİHM'e kalsa da siyasi iktidar yeni yasa ile ayrımcılığı ortadan kaldırmalı. Ayrımcılığı gidermek aynı zamanda sosyal devlet olmanın olmazsa olmazıdır. Birine 50 ile 350 lira arasında zam, diğerlerine hiçbir şey yok. Bu Haber 308 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI