8 Şubat 2018 Pazar
MUHAMMET KIŞLA
Kolay değil belki ama…!

Çarşambaspor deplasmanından 3 puanla döndük, bu toparlanmamız açısından güzel bir sonuç. Fatsa Belediyespor'un Şarkışla Belediyespor galibiyeti ki, bu onların şampiyonluğa ne kadar asıldıklarının göstergesi oldu. Bu saatten sonra Fatsa'nın elinden şampiyonluğu almak hiç de kolay değil.

Önce Yeni Amasyaspor deplasmanında alınan beraberlik, ardından sahamızda Bulancak yenilgisi hedefimizden büsbütün uzaklaşmamıza neden oldu. Kendi sahamızda yaşadığımız bu hezimetin sonrasında ki Çarşamba deplasmanı da çok ama çok önemliydi. O maçı kazanamasaydık daha şampiyonluk için matematik hesabına gerek kalmayacaktı. Çünkü, kalan 9 haftada Fatsa Belediyespor'un 4 maç, 5 maç kaybedeceğini düşünmek boş hayalden öte bir şey olmayacaktı.

Neyse ki Çarşambaspor karşısında 1-0'lık alınan galibiyet bizlere Bulancak yenilgisini unutturamasa da bir nebze olsun küçük de olsa umutlarımızı tazeleme fırsatı verdi.

Maksadım ümitsizlik aşılamak değil tabii ki, lakin gerçekçi olmak gerekirse Fatsa Belediyespor'un bu sezon ki temposuna baktığımızda Bal Ligi'nin yenilgisiz iki takımından bir tanesi olması ve sadece 3 maçta aldığı beraberliklerle toplamda 6 puan kaybı yaşamış olmasından hareketle kalan maçlarında çok afaki olumsuz sonuçlar alacağını pek de sanmıyorum. 9 maçından 5 tanesini ki deplasmanda oynayacak, bu maçlardan sadece iki tanesini zorluk derecesi bakımından kayıp yaşayabilir kategorisine koyabiliriz.

Sarı lacivertli takımın en zor maçlarından bir tanesi Şarkışla Belediyespor maçıydı. Ancak gördük ki bu maçta da fire vermedi, üstelik farklı kazandı. Genel anlamda baktığımızda takımda her an skor üretebilecek Babacar Mbaye Diop'un yanı sıra Levani Ingorokva, Fatih Gümüşel, Gökhan Sipki gibi usta oyuncular var. Diğer taraftan şampiyonluğa inanmış bir takım var ortada. Hedefe giden bir takımda inanç çok önemli faktör. Ve takım olma olgusu bizde olmadığı kadar Fatsa Belediyespor'da var.

Ünye 1957 Spor'a gelecek olursak, ah şu Bulancak maçları demekten kendimi alamıyorum. Ligin ilk yarısında kazanabileceğimiz, hatta neredeyse kazandık diyeceğimiz maçta son anda berabere kaldık, iki puan kaybettik. Önceki hafta bir Bulancak faciası daha yaşadık ki, hem de kendi sahamızda kazanmamız gereken ve kazanabileceğimiz maçı teslim ettik. Al sana toplamda Bulancak maçlarında kaybettiğimiz 5 puan. Fatsa 17 haftada toplamda 6 puan kaybetmiş, biz sadece Bulancak takımına 5 puan kaybetmişiz. Olacak iş değil. Hedefe giden, şampiyonluk yolunda kenetlenen bir takımın düşmemesi gereken bir durumdu bu. Zirve ile aramızdaki 10 puanlık farkın yarısını nerede kaybettik, işte burada.

Amasya karşısında merak edip Bulancak maçını sosyal medyadan erinmeden izledim. İlk yarıyı 3-0 yenik kapatan Bulancakspor'un ikinci yarıda yaptıklarını görünce bir sürpriz de Amasya'ya mı yapacak demekten kendimi alamadım. Maç 3-2'ye geldi ki, son anlarda beraberlik golü de gelebilirdi. Deplasmanda bu formatta oyunu isteyen ve skora gitmeye çalışan Bulancak takımının Ünye'de bize karşı oynadığı oyunun bir rastlantı olmadığını da görmüş olduk.

Şampiyon olmak, hedefe gitmek için inanç lazım. Şu durumda sezon başındaki kadar inancımız yok belki. Fatsa Belediyespor geride kalan 17 maçta 6 puan biz ise 16 puan kaybetmişiz. İşin Matematik kısmı diyor ki, Fatsa kalan 9 maçta en fazla 4 ya da 5 puan kaybeder. Biz ise genel istatistik ortalamasına göre kalan maçlarımızda muhtemelen 8 puan kaybı yaşamamız olasılığı var.

Bunlar matematiksel olasılıklar. Matematiksel şansımızı konuşursak, bu istatistiğe ve ortalamalara da vurgu yapmak gerekir. Ama futbolu kağıt kalem alıp matematik hesaplarıyla neticelendirmenin de genel bir geçerliliği yok. Evet Fatsa Belediyespor daha avantajlı, doğrudur. Peki 9 hafta varken bu mücadeleden kopalım mı, var mı böyle bir şey? Kalan 9 maçta nelerin olabileceğini nasıl öngörelim? Zor ama mücadeleyi bırakmak gibi bir lüksümüz yok.

 

Pazar günü önce Sivas Demirspor ile oynayacağız. Ardından sonraki hafta en zor deplasmanlardan bir tanesi olan Ladik Belediyespor maçı var. Peşinden Turhalspor'u konuk edeceğiz. Bu 3 maç, bizim Fatsa'da oynayacağımız maç öncesi mutlak kazanmamız gereken maçlar. 21.Haftada oynayacağımız Fatsa Belediyespor maçına kadar 9 puan kazanmış olarak gidersek, karşımızda belki 3 ya da 4 puan kaybetmiş bir takımla karşılaşma imkanı buluruz. Bu ne anlama gelir, Fatsa'da kazanarak şampiyonluk yolunda yeni bir başlangıç yapmak demektir. Olamaz mı, olur. Gün doğmadan neler doğar. Tek isteğimiz önümüzdeki 3 maçı kazanmak. Diğer taraftan kaybedeceğimiz ya da berabere kalacağımız bir maç bundan sonrası için iyimser bir tablo çıkarmaz karşımıza. Gelecek sezonu konuşmaya başlarız. Bu Haber 2952 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI