9 Şubat 2018 Pazar
İSMAİL SARI
Yaşayışınıza Bakınca; Tarihteki Bizi, Bizde de Sizi Görüyorum

Bir eğitimci olarak, içinde yaşadığım toplumun, bize göre farklı yönlerini görerek, sosyolojik eğitim süzgecinden geçirmek suretiyle değerlendirme yapıyorum. Kendime göre önemli saydığım sonuçlara da varıyorum.

Benim gibi emekli öğretmen olan bir dostla zaman zaman buluşarak, biraz benim dökük-saçık Almancam, biraz da onun kırık-dökük Türkçesi ile sohbet etmeğe çalışıyoruz. Daha doğru bir ifade ile dertleşiyoruz. O da benim gibi sosyoloji meraklısı. Ben, Alman toplumunun sosyal farklılıklarını gözlerken, Alman dostum da Türk aile yapısının yaşayan güzelliklerinden bahsetmeye başladı. Ve şöyle dedi: “Siz Türkler, bugünkü toplumsal gücünüzü, hiç sarsılmamış olan aile bağlılığınıza borçlusunuz.”

Gerçekten Alman aile yapısı çok büyük darbe yemiş. Bizim aile yapımızla hiç kıyaslanamayacak şekilde kopuk ve dağınıktır. Sadece menfaat ilişkisine dayalı bir aile yapısı ki, ailenin kutsallığı ve maneviyatı ile ilgili hiçbir şey kalmamış. Alman dostum bunu anlatıyor ve bu konudaki üzüntülerini belirterek devletinin ve milletinin geleceğinden kaygı duyduğunu dillendiriyor.

Ben ise kendisine, bir daire hizmetinde gördüğüm farklılığı anlatarak kaygısının gereksiz olduğunu anlatıyorum. Ve bu hizmet anlayışının, devlet ve millet devamlılığında önemli olduğunu söylüyorsam da Alman dostum, benim söylemlerimin gönül almak ve moral vermek yollu olduğunun farkında olarak, yemiyor; hemen itiraz ediyor.

Benim bir Alman daire hizmetinde gördüğüm farklılık şöyle:

Ola ki gurbet ilde ihtiyaç duyarız diye, Ordu SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) dan bir belge alarak Almanya'nın ilgili birimine getirdik. O belgeyi vermek üzere, bulunduğum yerdeki AOK(bizdekine benzer SGK)ya gittim. Danışma personeline belgeyi gösterdim. İlgili birim için sıraya aldı bana bekleme salonunu göstererek çağrılacağımı söyledi. Salondaki diğer bekleyenlerin sırası geldikçe, ilgili birimin personeli geliyor, adını söylüyor ve son derece nazik bir karşılama ile işi olan kişiyi alarak odasına götürüyor. Benim de sıram gelince bir bayan memure geldi ve adımızı(eşimin de belgesi olduğu için adımız diyorum) okudu ve yanımızdaki Osman Beyle birlikte bizi son derece nazik bir karşılama ile aldı, odasına geçtik. Çok çabuk ve kısa bir işlemden sonra bizi uğurladı, istediğimiz sağlık biriminden faydalanmak üzere elimize belgeleri verdi.

Beni bu daire hizmeti çok etkiledi ve Alman dostuma bunu anlattım. Uyanık alman dostum,”Bu hizmet ancak senin gibi yabancıları memnun eder ve işine yarar; devletin ve milletin bekası, başkalarının övgüsü ile sağlanmaz” diyerek itirazı bastı. Galiba haklı idi. Başkalarına iyi hizmet vermek ve şirin görünmek, devleti ve milleti iyi temsil etmek ve tanıtım için çok güzeldi ama beka sağlama konusunda toplumsal bağlılık ve dayanışmanın zorunlu olduğu gerçeği, bizim AFRİN harekAtı olayında ayna gibi gözlerin önünde idi. Bunu yutar mıydı Alman dostum? Son olarak bir yoklama daha çektim Alman dostuma ve şöyle dedim:”Sizin bugünkü yaşayışınız, tarihteki bizim örnek yaşayışımıza benziyor. Bizim yaşayışımız da tarihteki sizin yaşayışınıza benziyor. “  Bu sözümle, Osmanlının son döneminde bir devlet büyüğünün şu sözünü hatırlatır gibi oldum:”Dinimiz gibi işleri, işimiz gibi dinleri var.” demişti. Çok hoşuna gitmedi dostumun. Çünkü din konusunda çok katı idi.

Değerli okuyucularım!

Dikkat edelim! Şu anda bütün dünyanın gözü, AFRİN harekAtındaki Asker-Halk dayanışmasındadır. Konuyu, biraz daha canlı tutarak, daha güçlü tanıtmalıyız. Bu, çok müthiş bir şey. Ülke dışında daha çok farkına varılıyor.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 574 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI