6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Kenetlenmek Zamanı

Afrin'de terör örgütlerine yönelik sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'nın 22. gününde  11 askerimizin şehit olması Türkiye'nin yüreğini yaktı.

Aslında o bölgeden gelen her şehit haberiyle kahroluyor Türkiye. Sınırımızda konuşlanmak isteyen  ABD destekli teröristlere karşı meşru müdafaa hakkı kullanılarak 20 Ocak'ta başlatılan harekatta Mehmetçik büyük başarı kazanmanın yanında ne yazık ki şehitler de veriyor. Eğer bu operasyon gerçekleştirilmesiydi, yurt içinde ve yurt dışında daha çok canlar yakacak, masum yurttaşları hayattan koparacaktı gözü dönmüş katil sürüleri.

Türkiye sınır güvenliğini, dolayısıyla yurt güvenliğini koruma adına harekatı gerçekleştirmek zorundaydı. Bakmayın siz NATO'da sözde müttefikimiz ABD'nin bağırıp çağırmasına. Zaten onlar değil mi PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'yi destekleyen, silah yardımında bulunan. Sözüm ona müttefikimizin verdiği silahlarla Mehmetçiklerimiz şehit düşüyor, ocaklara ateş düşüyor.

ABD kadar Rusya da bölgede YPG/PYD'yi kullanıyor. Oysa Rusya, ABD'nin bölgedeki karıştırıcı politikalarına karşı Türkiye'nin yanında yer alıyor. Anlayacağınız ABD NATO'da, Rusya ise bölgedeki  müttefikimiz. Ancak, her ikisi de el altından Türkiye'nin mücadele ettiği teröristlerle işbirliği yapıyor, yardım ediyorlar. Tam bir kafa karışıklığı.

Güç koşullar altında, soğuk kış günlerinde yurt savunması için canlarını veren o aslan parçalarına bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. İşte böylesine zor görevdir yurdu korumak, ülkenin bölünmez bütünlüğünün parçalanmaması için görev üstlenmek. O şehitlerin hakkı ne yapılırsa yapılsın hiçbir zaman ödenemez.

Aslında değinmek istediğim şu zor günlerde, emperyalist ülkelerin tehdidi altında olduğumuz ortamda birliğimizi, bütünlüğümüzü, beraberliğimizi korumamız, yani kenetlenerek tek yumruk olmamızın gerekliliğidir. Ne var ki, siyasetin gündemine, liderlerin birbirlerine yönelik sözlerine baktığımızda istediğimiz birliği, beraberliği yeterince sağlayamadığımıza üzülerek tanık oluyoruz.

Her akşam televizyon haberlerinde birbirlerine yönelik salvolarını dinleyince inanın kahroluyor insan. Hiç olmazsa bugünlerde bırakın birbirinizle olan atışmayı, didişmeyi,karşılıklı suçlamayı. Bu ülke hepimizin ortak paydası. Hiçbir siyasetçi, sıradan yurttaş ülkesine saldırılmasına, terör örgütlerinin tehdidi altında kalmasına onay vermez. Onun için en tepedeki isimden en alttaki yurttaşa kadar tek yumruk olmak zorundayız.

Merak edilen 24. gününe giren Zeytin Dalı Harekatı'nda Türkiye'nin Afrin'den sonraki hedefinin ne olacağı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekatın Mınbiç'e kadar süreceğini, yani askerlerimizin buraya da gireceğini ifade etmişti. ABD yetkilileri ise Mınbiç'te askerlerinin bulunduğunu, Türk askerlerinin buraya kadar gelmemesi gerektiğini vurgulayarak, bir çatışma olasılığından söz etmişlerdi. Akıllarınca Türkiye'ye aba altından sopa göstermeye çalıştılar.  Türkiye, ABD'nin yürüttüğü ikircikli politikalarına yıllardır tanık. Onun için pek de kıymeti harbiyesi yok o açıklamaların.

Bu hafta içinde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'ya, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R.McMaster de İstanbul'a gelecek. Yine ABD Savunma Bakanı James Mattis Brüksel'de Dışıişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. Kuşkusuz, bu görüşmelerde Zeytin Dalı Harekatı, dolayısıyla ABD'nin “yok” dedikleri YPG'ye silah yardımı gündeme gelecek.

NATO'daki müttefikimizin tutarsız politikalarından ötürü dibe vuran Türkiye-ABD ilişkilerinin de masaya yatırılması beklenen görüşmelerde, kuşkusuz Mınbiç de enine boyuna ele alınacaktır.  ABD'li yetkililerin Türk mevkidaşlarına vereceği yanıtı, özellikle inkar ettikleri silah yardımı konusunda ne söyleyeceklerini doğrusu çok merak ediyoruz.

Bu arada, Ankara'ya üçüncü ziyaretini gerçekleştirecek ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'in yakın arkadaşı olduğunu, hatta kutup bölgeleri ile Sibirya'da birlikte petrol aramak için ortaklık anlaşmasını imzaladığını Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat'ın yazısından öğrendik.

 

Dedim ya, bölgede kimin eli kimin cebinde, kim kimin yanında, teröristlere kim yardım ediyor, ya da etmiyormuş gibi görünüp de kim ediyor anlamak, akıl sır erdirmek mümkün değil.Bu Haber 196 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI