28 Aralık 2009 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Alçak kahve
Geçmiş zaman olur ki Hayali cihan değer… Atasözü

Tarih boyunca Ünye'de her meslek icra edilmiş.

Halkımız, geçimin temin etmek üzere, kendisine uygun bulduğu işlerde özveriyle çalışmış ve para kazanmışlar.

Zaman içersinde ailelelerin bu uğraşları, babadan oğla intikal edere, günümüze kadar gelmiş.

Hizmet Gazetesi'nin 07 Nisan 2008 tarih ve 117 sayılı nüshasında bir röportaj ilişti gözüme:

Şakir Gürel kardeşimizin değerli evladı Esma Gürel “Ünye'de Semercilik” diye bir konuyu işlemiş bu yazısında, Sayın Yunus Zor'da bu röportajı fotoğraflarıyla süslemiş.

Nasıl hoşuma gitti bilseniz:

Malumlarınız oluduğu üzere, ben de yıllardan beri Ünye'de unutulmaya yüz tutmuş meslekleri hep yazıya dökmüş ve Ünye'nin geçmişi hakkında okurları bilgilendirmiştim.

Şimdilerde bu hususu Sayın Ahmet Kabayel ve Sayın Ahmet Derya Varilci kardeşlerimiz araştırıp okuyucuya sunuyorlar.

Bu çalışmaları zevkle okuduğumu ve mutluluk duyduğumu açıkça ifade etmek isterim.

Elinize, dilinize ve de kaleminize sağlık benim değerli hemşerilerim.

Son derece ilginç bulduğum bu makalelileriniz hazırlamakta olduğum ve bitme aşamasına gelen “ ŞAİR VE YAZARLARIMIZA İLHAM VEREN KENT ÜNYE” isimli yapıtıma imzalarınız tahtında almaktan büyük onur duydum. Sizleri bu çalışmalarınızdan dolayı içtenlikle kutlarım.

Ayrıca:

“ Şirin Ünye Gazetesi'nde Ünye'nin geçmişi hakkında değişik konularda makaleler yazan ve tarihimize ışık tutan değerli hemşerimiz emekli öğretmen araştırmacı yazar Sayın İrfan Işık hocamıza da muhterem gazeteniz aracılığı ile şükranlarımı iletmeyi bir ÜNYE SEVDALISI olarak görev telakki ediyorum.

Hocam; buram buram nostalji kokan Ünye kokan bu yazılarınızı okumaktan haz duyduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.

Sizin de elinize, dilinize ve gönlünüze sağlık, beni çok ama pek çok uzaklara götürüyorsunuz.

Efendim: bu girişimlerden sonra, bende Ünye'nin kahvehanelerine değinmek istiyorum.

Kahvehaneler yurdun pek çok köşesinde bulunan ve halkımızın gidip dinlendiği, dostlarıyla buluştuğu, çay – kahve – nargile – meşrubat ve sigara içip söyleşi yaptıkları yerlerdir.

Öyle kahvehaneler vardır ki; şöhretleri bugüne kadar uzayıp gelmiştir.

İşte: İstanbul'un Haliç'e nazır, halkın büyük ilgisini çeken, muhteşem manzaralı, ünlü PİERRE LOTİ kahvehanesi.

İşte: İzmir – Bornova – Manisa yolu üzerinde, rahmetli Atatürk'ün de oturup kahve içtiği ve bugün dahi şöhretini koruyan ünlü BEL KAHVE,

İşte: çekirdeksiz üzümün başkenti olarak bilinen, Alaşehir – Eşme – Sarıgöl yolu üzerinde, seyrine doyum olmayan o muhteşem görüntülü bağların hemen yakınında, gelip geçen vasıtaların mola verip çay – kahve içtikleri ve yorgunluk attıkları, TAŞLI KAHVE.

İşte: İstanbul / Boğaziçi'nde, Anadolu Kavağı'nda, yöre halkını ve bölgeyi gezip görmeye gelenleri gölgesinde barındıran, ÇINARLI KAHVE.

Bunlar, gezip gördüğüm yerlerde bulunan ve belleğimde iz bırakan kahveler. Kim bilir yurdun diğer kesimlerinde böyle şöhrete haiz daha nice kahvehaneler var.

Uzaklara gitmeye gerek yok, bu kahvehanelerden bir zamanlar Ünye'mizde ne kadar çok olduğunu, yaşlı hemşerilerimiz iyi bilirler.

İşte: Rumlar döneminde şöhrete ulaşan ve kentin eğlence merkezi olarak bilinen, YALIKAHVESİ

İşte: Belediye Caddesi üzerinde, Eski Halkevi ile Tatar Mahmut'un binası, şimdiki Deniz Kulübü arasında bulunan ASMALI KAHVE.

İşte: Bir zamanlar Ünye elit tabakasının gidip oturduğu, şimdiki iş bankası binasının tadilat görmeden evvelki konumunda, kullanılan, eski deniz iskelesine bakan cephesinde rahmetli Salih Kalemen'in işlettiği SAHİL KIRAATHANESİ.

İşte: Döner Çeşme Meydanı'nda eski kapanın karşısında bitişiğine rahmetli Muhsin Yıldız'ın çömlek satış sergisini açtığı, bir zamanların ünlü manifatura mağazası YILDIZ KIRAATHANESİ (meydanın düzenlenmesi sırasında yıkıldı)

İşte: Eski kasaphanelerin bitişiğinde, KASAPLAR KAHVESİ.

İşte: Çarıkçılar Arastası'nda rahmetli Abdullah Nayır ve Fahri Özgün'ün dükkAnları arasında bulunan ÇARIKÇILAR KAHVESİ.(şimdi burada Sayın İzzet Şahin'in mağazası var)   

Devamı HaftayaBu Haber 2275 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Kahveler Tarih : 29 Aralık 2009 / Pazar Üye Adı :
Sayın arkadaşım,uzun zamandır yüz yüze görüşemedik fakat yazıların hatıralarımı sıcak tutuyor.Zevkle okuyorum.Ünye Kent Gazetesi ve onun yazarları gerçekten kendilerini Ünye'ye adamışlar.Ünye tarihini her yönüyle yeniden yazıyorlar.Genç nesillere büyük bir kaynak bırakıyorlar.Sağolsunlar.Bu çalışmalara ön ayak olan ve sürekli yer veren gazete yönetimine de bu vesileyle teşekkür ederim. Sayın Şen,Bel Kahve Bornova-Manisa yolu üzerinde değil.Bornova-Ankara yolunun takriben 10 ncu kilometresindedir. Ünye'nin eski kahvelerine de yer vermişsin artık onları hatırlayanlar olarak azınlıkta kaldık.Ben Arap Hasan'ın kahvesinden başlayıp Belediyeye doğru giden kahveleri,yolu geçtikten sonra akasya ağaçları altında kumsala kadar olan bahçelerini de ilave etmek istiyorum.Ayrıca Orta Camii'nin yanında tahta barakadan Mahmut çavuşun kahvesini hiç unutamıyorum.O muhterem insan benim ve arkadaşlarımın uzun yıllar çok kahrını çekmiştir.Mahmut çavuş ve diğer isimleri geçenlerin hepsi nur içinde yatsınlar.Sevgi ve selamlarımı sunar,sizin ve tüm Ünye Kent ailesinin yeni yılını kutlarım.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI