16 Şubat 2018 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'den Dünya Geçmeli...

Yıl 1994, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çıkarttığı dergiye bir yazı yazmışım.

 Yazının başlığı "Ünye'den Dünya Geçmeli"

Konusu ise; yazının başlığından da anlaşılacağı gibi Ünye'nin tarihi, kültürel, doğal değer ve zenginliğini ulusal ve uluslararası her alanda tanıtmalı... Ünye'den 'dünyanın geçmesi'ni sağlamalı... Böylelikle turizm hareketliliğini en üst seviyeye çıkartmalıyız idi.

 Peki geçen sürede Ünye'de böyle bir hareket yaşandı mı? İlçemiz turizmi canlandı mı?

 Ta ki bir, iki sene öncesine kadar olmadı, böyle bir süreç yaşanmadı. Bilakis Ünye yerli ve yabancı turist ağırlamada ilerlemedi, geriye düştü.

 

 Bir, iki seneden beri ne oldu?

 Evet, bir iki sene öncesine kadar bu böyleydi.

 Peki ne oldu, son yıllarda bu alanda neler yaşanıyor?

 Çok şey oldu ve olmaya da devam ediyor.

 Ünye Belediyesi öncülüğünde turizm alanında ilçemizde adeta bir rönesans dönemi yaşanıyor.

 Kültür Yolu Projesi ve İnanç Turizmi Güzergahı kapsamında başlatılan tarihi alan, mekan, meslek, dini merkez vb. bir çok değer ve zenginliği koruma ve geleceğe taşıma çalışması bütün hızıyla sürüyor.

 

 Kültür Yolu Projesi...

 Kültür Yolu'nun başlangıcı Kefeli Han ki bu handa da önümüzdeki günlerde restorasyon başlıyor.

 Devamında Orta Çarşı, Çifte Hamam, Bakırcılar Çarşısı, Kadılar Yokuşu, Feyzullah Kadı Konağı, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Eski Hamam, Saray Camisi, Anıt Çınar, Tarihi Paşabahçe Surları, Paşabahçe Konağı, Saray Hamamı, Sebile Hanım Konağı, Yürürler Konağı, Yalı Kilisesi...

 Buraya kadar Kültür Yolu'nun 1. etabı... Bir de 2. etabı var; Keşaplı Sokak, Galabuzu, Çömlekçi Ada bölgesi, Topyanı, Fener, Tarihi Çamlık mezarları, Ayanikola Kilisesi.

 Bir de Ünye Kalesi. Mülkiyeti uzun uğraş ve kamulaştırmalar sonucu Ünye Belediyesi'ne geçen Ünye Kalesi'nde nihayet kazı çalışmalarına başlanıyor önümüzdeki günlerde.

 Bilen bilir Ünye Kalesi gizemli bir kale olarak sürüp gelmiştir asırlar boyu.

 Nihayet, Kale içinden inen ve nereye ulaştığı, içinde neler olduğu meçhul dehlizler boşaltılacak, kazı yapılacak. Çevre düzenlemesi ile birlikte Karadeniz'in en önemli kalesi turizme kazandırılacak.

 Ayrıca Kale dibindeki otantik köy evlerinin turizme kazandırılması için çalışma yapılacak.

 

 İnanç Turizmi Güzergahı...

 Ayrıca Yunus Emre Derneği, Ünye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi birlikteliği ile  Sanayi Bölgesi Saca Mahallesi girişindeki tarihi Taş Cami, yukarıda tarihi Yunus Emre Kuyusu, Yunus Emre Türbe ve Külliyesi...

 Saraçlı'daki Veli Dede Türbesi, Menteşe Türbesi,

 Çamurlu Mahallesi'ndeki Şeyhül Müderrisin Yusuf Bahri Efendi tarihi evi ve tekkesi.

 Tepe-Türbe  Mezarlığı'ndaki Şeyhül Müderrisin Yusuf Bahri Efendi kabri, Kıbrıslı Şeyh Musa Kazım Efendi Kabri, Halka Baba Türbesi kapsamındaki çalışmalarla sona gelinen İnanç Turizmi Güzergahı da günümüzün turizminin yükselen değeri olarak ziyarete açılacak.

 

 Ve işin esası tanıtım...

 Ne yaparsan yap, nasıl yaparsan yap eğer tanıtmayı başaramazsan yaptığın seninle bilinir, seninle kalır.

 Bunun da hiç bir kıymeti harbiyesi olmaz.

 O halde bunca çalışmanın, bunca mücadelenin, bunca emek ve masrafın bir karşılığı olmalı. Olmalı ki harcanan her şeye değsin.

Ve işin asıl püf noktası da burada yatıyor.

 Bu püf noktasından hareketle Ünye Belediyesi çok yönlü tanıtım yapıyor, Ünye turizmini ulusal ve uluslararası alanda pazarlama mücadelesi veriyor.

 Yapılan tüm bu çalışmalara çeşitli kurumlar tarafından ard arda ödüller veriliyor. Ödül törenlerinin basındaki haberleri çok önemli tanıtım görevi yapıyor.

 Diğer taraftan tanıtım etkinlikleri ve turizm fuarlarına katılan Ünye Belediyesi'nin standı ve bu stantlarda görevli ekibin profesyonel hizmetleri tanıtıma çok büyük değer katıyor.

 Ulusal televizyonlarda çıkan haberler, Ünye ile ilgili methiyeler, okunan Ünye şiirleri şehrimizi bir uçtan diğer uca herkese tanıtıyor.

 Bir de Ünye Belediyesi'nin hazırlattığı kısa metrajlı Ünye tanıtım filmi önümüzdeki yıl ulusal televizyonlarda gösterime girdiğinde tanıtım ile ilgili çok üst noktalara ulaşmış olacağız.

 

 Ünye'den Dünya Geçmeli...

Son yıllarda, çeyrek asır önce dikkat çektiğim Ünye'nin turizm değerlerinin dünyaya tanıtılması düşüncemin gerçekleştiği zamanları yaşıyorum.

Bu alanda sanki bir rönesans dönemindeyiz.

Ünye'miz bunu çok hak ediyordu. Ve bu hakkı verilmeye başlandı güzel şehrimin.

Demiştim ya 1994 yılında 'Ünye'den Dünya Geçmeli' diye. Nihayet dünyanın Ünye'den geçeceği günlere doğru uygun adım gidiyoruz.

Not: Bu yazıyı geçtiğimiz yıl Ekim ayında yazmıştım. Bu günlerde turizm-tanıtım alanında yaşanan güzel gelişmeler üzerine güncelleyerek bir kez yayınlama gereği hissetim.

 

 Bu Haber 2502 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ÜNYE DEN DÜNYADAN ÖNCE NİKSAR-AKKUŞ-ÜNYE GÜZERGAHI BAĞLANTILI YOL GEÇMELİ, Tarih : 28 Şubat 2018 / Pazar Üye Adı :H.BALCI
Değerli büyüğüm,ÜNYE Kent Konseyi Bşk.nım.Geçenlerdeki ÜNYE haberlerinde hemşehri akpartili Milletvekelimiz 2018 yılı gündeminde Orduya yol müjdeleri verirken.orada ÜNYENİN yıllardır çözüme kavuşamamış,yılan hikayesine dönmüş TOKAT-NİKSAR-AKKUŞ -ÜNYE yolunundan bahsedilmemesi ÜNYEYE Yapılmış yada ÜNYElilerin her zaman olduğu gibi yolunu kesmek,taş koymak ve en önemlisi turizim kenti ÜNYEmin ilerlemesine yapılan engellemelerdir.ÜNYEmin kent konseyi olarak bu konuda ne yapmaktasınız. O milletvekili ile bir temasta bulundunuz mu.yada BAKANIMIZA bu konuda görüş alışverinizde bulundunuz mu...onun için diyorum ki,ÜNYEDEN TOKAT-NİKSAR-AKKUŞ -ÜNYE YOLU DÜNYADAN ÖNCE GEÇER...Saygılarımla....
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI