6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
SP İttifaka Uzak

AKP ile MHP arasında bir süredir yürütülen ittifak komisyon çalışmaları tamamlandı. 

 “İttifak, seçim güvenliği ve yerel seçimler” başlıkları altında yürütülen çalışmaya son şekli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli verecek. Çalışmanın en dikkat çeken yanı, seçim sistemindeki yüzde 10 barajının korunması.

Oysa, MHP Genel Başkanı ittifak çağrıları yaptığından bu yana yüzde 10 barajının kaldırılması gerektiğini ısrarla dile getiriyordu. Bu çağrıya, “Meclis'te parti enflasyonu olur” gerekçesiyle ilk başlarda soğuk bakan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha sonra, barajın yüzde 7'ye düşürülmesinden yana tavır koyduğu belirtilmişti. Şimdi görünüyor ki, Erdoğan ilk başlardaki düşüncesine geri dönmüş, barajın yüzde 10 olarak kalmasında iki parti uzlaşmış.

 Çalışmanın bir diğer dikkat çeken yanı, cumhurbaşkanlığı adaylığı için aranan 100 bin imzanın daha önce gündeme geldiği gibi noterler tarafından değil, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) imzaların toplanması sürecini il ve ilçe seçim kurulları aracılığı ile yürütmesinin benimsenmesi. 100 bin imzanın noterler aracılığı ile toplanmasının bir adaya oldukça pahalıya mal olacağı belirtilerek, hayli eleştirilmişti. İmzaların toplanmasının YSK'ya bırakılmasında yoğun eleştiriler etkili olmuş.

Milletvekilliğinde olduğu gibi, belediye başkanı, belediye ve il genel meclisi üyelikleri ile muhtar seçilme yaşı da 18'e düşürülüyor. Artık bundan böyle yerel yönetimlerde daha genç başkan ve muhtar görebileceğiz. 

Önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde AKP ile MHP arasındaki ittifaka Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de katılacaklarını bir süre önce açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Destici, milletvekili listesinde 5 garanti yerin kendilerine ayrılmasını talep etmişti. Ancak bu talebe Erdoğan'ın nasıl bir yanıt verdiği belirsizliğini koruyor. Sanırım, BBP'nin talebi karşılık bulur.

Erdoğan, özellikle 2019 kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda yüzde 50+1 oyla seçilmek istiyor. Bundan ötürü de sağ oyların çatısı altında toplanmasına olanak tanıyacak ittifakı olabildiğince geniş tutmaya çalışıyor. Nitekim, BBP ile büyük ölçüde uzlaşı sağlandı gibi.

Saadet Partisi'nin (SP) de ittifakta yer almasını isteyen Erdoğan, geçen gün görüştüğü Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'ndan beklediği olumlu yanıtı alamadı. Temel Karamollaoğlu da seçim barajının düşürülmesinden yana. Görüşmede, Olağanüstü Hal Uygulaması'na (OHAL) son verilmesini talep eden Karamollaoğlu'na EdroğanIn olumlu karşılık vermediği kamuoyuna yansımıştı.

Hatta, Karamollaoğlu OHAL uygulamalarına ilişkin hazırladığı bir dosyayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunmuştu. SP Genel Başkanı, Türkiye'nin seçimlere OHAL şartları altında gitmemesini talep ediyor. Ne ki, Erdoğan içeride ve dışarıda güvenliğin sağlanması açısından,  özellikle Zeytin Dalı Harekatı sürerken OHAL'in kaldırılmasının doğru olmayacağını sürekli vurguluyor.

Anlaşılan şu aşamada SP'nin ittifaka katılması zor. Zaten, Temel Karamollaoğlu ilk tura her partinin kendi adayları ile katılmasını, gerçekleşebilirse ikinci turda ittifakın sağlanabilmesinden yana. Demem o ki, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda AKP-MHP-BBP ittifakının adayı Erdoğan'ın karşısında CHP, İYİ Parti, SP ve HDP kendi adayları ile yarışacak.

Eğer anlaşabilirlerse ikinci turda Erdoğan'ın karşısına ortak bir aday çıkarmaya çalışacaklar. Tabii, beklentilerin aksine Erdoğan ilk turda yüzde 50+1 oy alarak seçilebilir . O zaman da bu senaryoların hiçbir kıymeti harbiyesi kalmaz. Ne ki, anketler İlk turda bir adayın şu aşamada cumhurbaşkanı seçilebilmesinin zor olduğunu gösteriyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimine neredeyse 1.5 yıla yakın sürenin bulunduğu dikkate alınırsa, önümüzdeki süreçte olmaz denilen işbirliği, ittifaklar gerçekleşebilir. Bilinen şu aşamada SP'nin AKP-MHP ittifakı içinde yer almayacağı.

 

Tabii aynı ittifak arayışları CHP ve İYİ Parti cephesinden de sürecek. Orada da sürpriz işbirliği, yakınlaşmalar gündeme gelebilir.  İYİ Parti'nin ilk turdaki adayı Genel Başkan Meral Akşener, CHP'nin adayı kim? Hala belirsiz. Kılıçdaroğlu'nun erkenden yıpranmaması için CHP'nin adayını açıklamadığı, kafasında netleştirdiği savunuluyor.  Daha çok aday adaylarına tanık olacak Türkiye.Bu Haber 250 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI