6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Şimdi de Zehirli Atık

Sahiden çok sahipsiz ve gariban bir belde Çavuşlu. Ne sahibi var, ne kollayanı. “Vurun abalıya” misali  çöp yetmedi şimdi de kimyasal atıklar dökülüyor o güzelim beldeye.

Üç yıldan bu yana beldelerindeki çöp tesisine karşı yoğun hukuksal mücadele yürüten Çavuşlulular  kimyasal atık tehlikesi ile karşı karşıya. Yani zehirlenme kaygısını taşıyorlar.

Giresun'un Görele ilçesi Çavuşlu beldesinde çeşitli yargı kararlarına karşın yapılan ve üç yıldan bu yana tüm ilçelerden getirilen çöplerin depolandığı katı atık bertaraf tesisine,  şimdi de Trabzon'da faaliyet gösteren özel bir şirkete ait bakır madeninden çıkarılan siyanür karışımı kimyasal atıkların dökülmesi belde halkını ayağa kaldırdı.

Zaten ağır çöp kokusundan nefes almakta zorlanan Çavuşlu halkı, tesise dökülen kimyasal atıkların içme suyuna karışacağını, beldenin yaşanmaz hal alacağını ifade ediyor. Belde sakinleri, önceden Şebinkarahisar'da bir alana dökülen kimyasal atıkların oradaki vatandaşların karşı çıkması üzerine hiç kimseye sorulmadan, danışılmadan emrivaki şekilde Çavuşlu'ya getirildiğini belirterek, “çöp yetmedi şimdi de zehirli atıklar. Yeter artık” diyerek isyan ediyor.

Eh haksız da değiller feryat etmekte. Baksanıza bir yanda Giresun ve ilçelerinden toplanan çöpler, üstüne Trabzon'dan getirilen siyanürlü toprak. Kim olsa kabullenir böylesi bir olumsuzluğu, yaşamı karartacak kötü tabloyu. Oysa ne şirin belde ekmeği ile tanınan Çavuşlu. Çöpü ile siyanürlü toprağı ile bu güzellik yok edilmek üzere. Hem de karşı yargı kararlarına karşın.

Aslında kimyasal atıkların dökülmesini vicdan sahibi bir şoförün itirafları ile öğrendi Çavuşlu halkı.  Kamyonunda taşıdığı zehirli toprağın insana, doğaya, canlıya düşman olduğunu düşünerek, belde halkını uyardı o güzel yürekli insan. İyi de yaptı, erkenden bilgilendirdi hem halkı hem de yetkilileri.

Ne var ki, Giresun Valiliği atıkların zararlı olmadığını hemencecik açıkladı. Valilik açıklamasında, çöplerin kötü koku yaymaması için üzerlerinin toprakla örtüldüğü, tesis çevresinde bulunmadığından Trabzon'dan getirildiği belirtilerek, siyanür içermediği ifade edildi .Oysa iddialar üzerine gerçekleştirilecek bilimsel inceleme ve analizler sonucunda açıklama yapılsa daha doğru olmaz mıydı? Çünkü ortada  ürpertici bir iddia var.  Hem de bu iddia toprağı Trabzon'daki maden ocağından Çavuşlu'ya damperli kamyonu ile taşıyan şoför tarafından dile getiriliyor. En azından tahliller sonucu bu açıklamanın yapılması daha doğru olurdu.

Çöpler dökülmeye başladığında da hiçbir tehlikenin söz konusu olmayacağı, hatta tesisin modern  nitelikte yapıldığı belirtilmişti. Bırakın modern olmayı, vahşi çöp toplama alanından başka bir şey değil adına katık atık bertaraf sistemi denilen çöplüğün. Her yaz bir iki ayımı baba ocağı Çavuşlu'da geçiririm. İnanın geçen temmuz ve ağustos aylarında çöplüğün yaydığı kötü kokudan nefes alamaz hale geldik. Hatta kış mevsiminde, yani şu günlerde bile genizleri yakan kötü koku beldeyi esir alıyor, boğuyormuş. Düşünün gerisini. Anlaşılan çöplüğün yaydığı kötü kokudan belde metruk hale gelecek.

Demem o ki, ilk başlarda çöplük için de “Hiçbir tehlike söz konusu değil” açıklaması yapılmıştı. Gelinen aşamada bu sözlerin boş olduğu görüldü. Çünkü kilometrelerce uzaklıktaki Giresun ve ilçelerinden toplanan tonlarca çöpün yaydığı kötü koku her geçen gün artıyor, çöplükten sızan pis su, beldenin içme suyunu sağlayan Çavuşlu Deresi'ne karışıyor.  Şimdi de siyanürlü olduğu belirtilen topraktan sızan kimyasal atıklar yine dereye, yine içme suyuna karışacak tehlike daha da artacak.

Çavuşlu Belediyesi'nin açtığı davları kazanmasına rağmen ısrarla yapılan çöplük yetmedi, üstüne üstlük Trabzon'dan getirilen kimyasal atık karışımı olduğu ifade edilen topraklar dökülüyor. Pes doğrusu.

Ne yapsın bu durum karşısında Çavuşlu halkı! Ne yapacak ellerlinden geldiğince bağırıyor, çağırıyor, yetkililere ve kamuoyuna sesini duyurmaya çalışıyor. Ne var ki feryatları gerekli yerlere bir türlü ulaşamıyor. Ulaşsa en azından “ne istiyor bu insanlar, dertleri nedir?” diye ilgilenen olur. Ama yok.

 

Dedim ya, Karadeniz'in güzel beldesi, ekmek diyarı Çavuşlu sahipsiz, gariban. Ne soran var, ne sahip çıkan.Bu Haber 297 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI