23 Şubat 2018 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya'dan İki Not

Ortak akıl, insanlığın en büyük rehberidir. Bu gerçeği ifade için peygamberimiz (a.s); "Ümmetim, yalan (yanlış) üzerinde ittifak etmez (birleşmez)." buyurmuştur. Doğru, nerede ise müslüman oradadır. Atalarımız da bu gerçeği, şöyle dillendirmişlerdir: "Aklın yolu, birdir."

Almanlar, akılcı filozof İ. Kant'ın torunları olarak, hep aklın gereklerini yapıyorlar. Yani yaptıkları işler, büyük çoğunlukla akıllıca. Geçen hafta, bir "Cadılar bayramı" gösterilerini izledim; orada pek akıl göremedim ama neticede o, bir eğlence gösterisi idi. Her yerde akıllı olacaklar, demeye de hakkım olduğunu düşünmüyorum. Şimdi, siz okuyucularımla Almanlar'ın iki akıllıca bulduğum uygulamasını paylaşmak istiyorum.

1)Farklı Kurumlarda Çalışan İtfaiye Erleri

Bizim itfaiye teşkilatlarımızda çalışan personelin tamamı, o itfaiye grubunun bağlı bulunduğu belediyelerin personeli olup sadece itfaiyeci olarak görev yaparlar. Başka iş tutmazlar. İtfaiye personelinin, boş boş beklemekten, çoğu zaman şikAyetçi olduklarını da bilirim.

Almanlar bu işe, bana göre akıllıca bir çözüm üretmişler. Şöyle ki:

Başka kurumlarda çalışan insanlardan, seçerek kursa aldığı kişilere itfaiyeci belgesi veriyor ve onlar için özel bir yasal düzenleme ile ihtiyaç anında onların itfaiye hizmet alanına acilen ulaştırılmasını sağlıyor. İtfaiye çalışmasına katılanlara o çalışmalarına karşılık dolgun ücret ödüyor. Bizim Türk gençlerinden, çok sayıda itfaiyeci var. Belediyeler bu uygulama ile çok sayıda itfaiyeci masrafından kurtulmuş oluyor.

2 )Bahçeler de Ateş Yakma Yasağı

Şu anda bizim kırsal kesimlerde bahar hazırlıklarından olarak bahçe temizlikleri başlamıştır ve bütün bahçesinde çalışanlar, bitki artıklarını bir araya toplayarak yakarlar. Çünkü bizim insanlarımıza, kış soğuğunu bitki yapraklarında ve bahçe döküntülerinde geçirdiği varsayılan zararlıların yok edilmesi için yakılması öğretilmiştir.

HAlbuki Almanlar, bitki zararlısını yakmak değil bahçede ateş yaktırmıyorlar. Bitki artık ve döküntülerini asla yakmazlar. Bir araya toplarlar, bir sene bazen de iki sene bekleterek doğal gübre yaparlar. Onlar, inanırlar ve bilirler ki, bir zararlı yok edilirken en az on tane faydalı böcekler yok ediliyordur. Bunu da söylüyorlar. Bahçede bir ateş dumanı görünce polis hemen yetişiyor ve en ağır cezayı veriyor. Ben, fındık harmanı zamanı, harmanlarda yakılan fındık gavsağı zayiatına çok acırım ve çevreme anlatırım; çok has bir gübredir o gavsak. Bir veya iki sene bekletince gübre olarak bahçeye dökülürse, toprağı mayalı hamur gibi kabartır.

Artık bizler de bunları öğrenerek uygulamak zorundayız. Aklın gereği, doğru olanı alıp uygulamaktır.

Sevgi, Saygı ve SelAmlarımla...Bu Haber 711 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI