6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Eski Sendikacı Emekliyi Üzdü

AKP Çorum Milletvekili, TBMM İdare Amiri Salim Uslu'nun  “emeklinin durumu iyileştirildi” sözünü hayretle karşıladım.

Yıllardır Hak-İş Genel Başkanlığı koltuğunda oturan, üyesi emekçilerin hakları için mücadele veren, toplu iş sözleşmesi masalarında kıran kırana pazarlık yapan eski sendikacından bu sözü duymak  şaşırttı. Öyle ya, emekçinin, emeklinin, dar gelirlinin sorunlarını, çektiği sıkıntılarını yıllarca sendika başkanlığı yapan birinden başka kim iyi bilebilir ki? 

 Anadolu Ajansı'nda çalışma yaşamı muhabirliği yaptığım dönemden bu yana tanıdığım, farklı bir sendikacılığı hayata geçirmeye çalışan, bağıtladığı toplu iş sözleşmeleri ile dikkatleri çeken eskinin sendika Genel Başkanı, şimdinin siyasetçisi Salim Uslu'dan bu sözleri doğrusu beklemezdim.

Ha, “İktidar politikalarına aykırı ne demesini beklerdin?” diye sorabilirsiniz.  Yine de uzun süre emeğin, emekçinin temsilciliğini yapan, hakkını koruyan, yaşadığı sorunlara bizzat tanık olan eski sendikacı vekilden emekliler hakkında bu denli kolaya kaçan söz de beklemezdim.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek'in  12 milyon emeklinin sorunlarının tartışılması amacıyla verdiği Meclis araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında iktidar partisi adına söz alan Çorum Milletvekili Salim Uslu'nun  “emeklinin durumu iyileştirildi” sözüne  aslında en güzel yanıtı CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Sen herkesi milletvekili emeklisi zannediyorsun galiba” diyerek verdi. Bu yanıt üzerine başka bir şey demeye gerek yok sanırım. Tabii araştırma önergesi doğal olarak reddedildi.

Ülkemizde emeklilerin, özellikle işçi ve Bağ Kur emeklilerinin sıkıntı çektiği, düşük aylıklarla yaşama mucizesi gösterdiği sır değil. Önergeyi veren MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek'in de dile getirdiği gibi hala net asgari ücretin altında aylık alanlar mevcut.  Hatta,  600, 700, 800 lira gibi son derece komik aylıklarla geçinmeye çalışan emekliler var ülkemizde. Bu maaşlarla insanlar nasıl ailesini geçindirsin, ayakta kalmaya çalışsın.

Aylık bağlama sistemindeki yanlışlıktan ötürü her geçen yıl bağlanan aylık miktarı düşüyor.  2016 yılında emekli olan, 2017 yılında emekli olandan daha yüksek aylık alıyor.  Düşük maaşı yetmiyormuş gibi, bir de sağlık hizmetlerinden alınan katkı payı zaten az olan aylığını daha da aşağılara çekiyor. Oysa çalışırken ödedikleri vergi ile devlete olan yükümlülüklerini yerine getirdiler. Sağlık hizmetinden yüzde 10'a varan kesinti yapmak da neyin nesi?

Daha geçenlerde vekillerin impalant hakkı genişletildi. Mevcut vekiller ile eski vekiller, aileleri ve çocukları sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanırken, şimdi de diş yaptırırken 12 implantı ücretsiz çenelerine çaktırabilecekler. Bu hakların çoğu milletin kendisine tanınmadı.  Diş yaptırırken implant çaktırırsa çok az miktarını SGK karşılıyacak.

Zaten emeklinin implant  çaktırmaya maddi durumu elvermiyor.  Çoğu implantın ne olduğunu bile bilmez. Hiç olmazsa tedavi hizmetlerindeki kesintiden, ilaç katkı payından muaf tutulsunlar bu onlara yeter. Ne var ki yıllardır  kesintilerden yakınan emekli olumlu karşılık bulamadı.  Hala tedaviye hastaneye gidiyor ek para ödüyor, ilaç almaya eczaneye gidiyor aylığından kesinti yapılıyor. En azından bu kesintiler kaldırılsın ki, düşük aylığında azalma olmasın.

Hiç kuşku yok ki bir diğer önemli sorunu da intibak yasasının çıkarılmaması. 2000 öncesi işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylığında intibak yasası ile 50 ile 355 lira arasında artış sağlanırken, 2000 sonrası emeklileri umutla bekliyor.

Gerçi Anayasa Mahkemesi, “Konu yetkimde değil” diyerek yapılan başvuruyu reddetti , topu bir anlamda Hükümete attı. Ancak iktidar cephesinden yeni intibaka ilişkin ne çalışma ne de açıklama var. Kısaca emeklinin sorunları dağları aştı.  Altı ayda bir enflasyon oranındaki zamlarla devasa sorunları ile baş etmeye çalışıyor. Tabii gücü yetebildiği oranda.

 

Kuşkusuz Salim Uslu, emeklinin yaşadığı sorunları herkesten daha iyi biliyor, yakından tanık. İşte bundan ötürü şaşırdım o sözüne. Haksız mıyım sayın vekil?Bu Haber 307 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI