6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
İttifak Sezonu

AKP ile MHP arasında kurulan “Cumhur ittifakının” ardından gözler diğer partilere yöneldi.

İki parti arasında Cumhurbaşkanlığı  ve milletvekili seçimlerine yönelik işbirliği ile ittifak sezonu  açılmış oldu. Özellikle CHP'nin ittifaka nasıl yaklaşacağı merak ediliyor. Ana muhalefet partisi lideri,  ilkeler açısından işbirliğine sıcak bakacağı mesajını vermişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de ilkeler bazında ittifaka yeşil ışık yakmıştı.  Aynı sözleri SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da dile getirmişti. Zaten, “ilkeler ittifakının” isim babası Temel Karamollaoğlu idi. Yani her üç parti lideri de AKP-MHP'nin “Cumhur ittifakının” karşısına “ilkeler ittifakı” ile çıkabileceklerinin işaretini vermiş gibiler.

 “Cumhur ittifakı” hayata geçirilirken, bu yönde seçimlere yönelik yasal çalışmalara başlanırken, “ilkeler ittifakı” henüz hayata geçirilmiş değil.  AKP ile MHP arasında kurulan ittifaka BBP'nin de katılması bekleniyor. Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı işbirliğine SP'nin de katılmasını istiyor. Ne var ki, son günlerde siyasi iktidara yönelik sert sözleriyle öne çıkan Temel Karamollaoğlu bu ittifaka yanaşmıyor.

İktidar kanadı, CHP'nin HDP ile ittifak yapmasını ısrarla gündeme taşıyor ve istiyor. CHP, HDP ile işbirliğine girerse seçim çalışmalarında bunu kullanmayı, seçmen üzerinde kuşku yaratmayı amaçlıyor AKP'li siyasetçiler. Ancak, hem Kemal Kılıçdaroğlu hem de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan iki parti arasında ittifaka kapılarını şimdiden kapattı. Yani, CHP ile HDP arasında seçimlere yönelik ittifak söz konusu değil.

Eğer böyle bir ittifak gerçekleşirse AKP ve MHP'li yöneticiler bunu olabildiğince kullanacak, özellikle CHP'li seçmenin kafasında soru işaretleri yaratmaya çalışacak. İşte bunu sezen CHP lideri ve yönetimi HDP ile ittifaka yeşil ışık yakmadı.

Geriye CHP-İYİ Parti-SP ittifakı kalıyor. Yukarıda da vurguladığım gibi, her üç partinin önümüzdeki günlerde ilkeler üzerinde işbirliği yapmaları gündeme gelebilir, görüşmeler başlayabilir.  Kuşkusuz bu işbirliği yerel ve cumhurbaşkanlığının dışında sadece milletvekili seçimleri için söz konusu olacak. Çünkü,  üç parti de yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adayları ile katılacaklarını daha önce açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu ve Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimine kendi adayları ile katılacaklarını çeşitli kez dile getirdi. İkinci turda oluşan tabloya göre işbirliğinin olabileceğinin sinyallerini vermişlerdi. SP de aynı şekilde kendi adayı ile cumhurbaşkanlığı seçimine katılma eğiliminde.

Uzlaşma sağlanabilirse, her üç parti yerel ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kendi adaylarıyla sınav verir, milletvekili seçiminde ittifak yapabilirler. Böylesi bir ittifakta İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin baraj sorunu olmaz, TBMM'de temsil edilirler. Aynı şekilde AKP ile MHP'nin oluşturduğu “cumhur ittifakının” avantajlarını, kazanımlarını elde ederler.

Kısaca,  AKP ile MHP'nin kendi çıkarları için öngördükleri avantajlara kavuşurlar. Bakalım, her üç parti arasında bir ittifak olabilecek mi?

“Cumhur ittifakı” ile birlikte erken seçim tartışmaları yeniden siyasetin gündemine oturdu. Hatta, erken seçime şiddetle karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikna edilerek, yerel seçimin Mart 2019 yerine bu yılın kasım ayına çekileceği bile iddialı şekilde söylendi, yazıldı.

Erken seçimi savunan bazı AKP'liler Afrin operasyonunun rüzgarı ile yerel seçime gitmenin avantaj olacağını dile getirmeye başladı. Yine, ekonominin 2019 yılında bozulacağı kaygısını taşıyan iktidar partisi yönetiminden bazıları bundan ötürü erken seçimin kaçınılmaz olduğunu savunuyor.

Erdoğan, ikna olursa yerel seçimin öne alınabilmesi için anayasada değişiklik yapılması, değişikliğe destekten ötürü de CHP'nin onayının alınması gerekiyor.

 

Ancak medyaya yansıyan bilgilere göre Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan  her üç seçimin de zamanında yapılacağını ısrarla dile getiriyor. Yani, Erdoğan'ın tavrında değişiklik yok. Tabii şimdilik yok. İleri ki günler ne getirir bilinmez.Bu Haber 250 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI