14 Mart 2018 Pazar
YAŞAR KARADUMAN
Ünye’de 8000 okuryazar olmayan var Açılan Kurslarla “Ünye hem okuyup Hem yazacak”

Geçmişte herhangi bir nedenle okula gidemeyen, okuma yazma öğrenememiş bay bayan, yaşlı ve genç insanlara okuma yazma öğrenmeleri için bir imkan sunuldu.

Yaşınız kaç olursa olsun bu fırsatı kaçırmayın sekiz haftalık bir kursla okuma yazma öğrenecek, hayatınız değişecektir. Bu kurslardan sonra belki birçok kişi ileride bir ilkokul diplomasına bile sahip olacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı "Okuma Yazma Seferberliği"  kapsamında Ünye'de de okuma-yazma öğreten kurslar açıldı.

Çevrenizde, komşularınızda, köyünüzde, mahallenizde geçmişte okuma yazma öğrenememiş tanıdık dost, akraba, komşu varsa lütfen onlara söyleyin, artık okuma yazma öğrenmek için ücretsiz kurslar var, ayaklarına gelen bu fırsatı kaçırmasınlar.

 

Okuryazar kime denir?

Okuryazarın Türk Dil Kurumunca tanımı şöyle:

Okuyup yazması olan kimse.

Bu kurs herhangi bir nedenle okuma yazma imkanını kaçırmış insanlarımız için önemli fırsattır. Tamamen ücretsiz  kursta kısa zamanda okuyup yazma öğretilecek  kurstan sonra kendi kendilerine çalışarak bunu daha da geliştireceklerdir.

Belki kısa zamanda bir roman okuyacak duruma gelemeyecekler ama en azında gazete haberlerini okumayı, isimlerini yazıp okumayı  öğreneceklerdir.

Ücretsiz olan bu kurslara başlayan ve okuma yazmayı öğrenen, sonra ilkokulu bitiren, sonra ortaokul ve liseyi bitirip şu anda üniversiteye devam edenler ve okuma yazma öğrendikten sonra dışarıdan çalışarak ilkokulu bitiren atmış yaşında birçok kadın ve erkek vardır.

Okuma yazma öğrenmek yeniden doğmak demektir.

 

 

Geçmişte Ünye

Okuyan-yazan bir şehirdi

Gençlik yıllarımızda hocalarımız ve büyüklerimiz hep söylerdi, biz de sonraki yıllarda hep öyle söyledik ve öyle yazdık, Karadeniz'de kültürü yüksek iki yer vardı: Ünye ve Perşembe.

Ünye geçmişte deniz aşırı ülkelere kuru ve yaş gıda, fındık,,kuru fasulye, yumurta, kendir, bal, eski geçmişte şarap ve nar suyu, elma armut, balmumu, kendir, mısır, buğday ve ağaç götürüp satan dönüşte orada gördükleri yenilikleri Ünye''ye getiren yelkenli sahibi tüccar kaptanların olduğu bir yerdi.

Yine paralel yıllarda Ünye Osmanlıya kadı veren bir yerdi. Hatta Sultan Aptülhamit'i tazminat ödemeye mahkum etmiş Ünyeli kadı bile vardı. Ünye tarihte ve yakın geçmişte Kaptanları ve Kadıları ile ün yapmış bir yerdi,  Müze Ev'imiz bile bir kaptan konağıdır.

 

Sekiz Bin Okumaz Yazmaz

Bir de baktık ki bu kadar öğündüğümüz Ünye, bizi şaşırttı. Kültür seviyesi yüksek dediğimiz şehrimizde sekiz binin üzerinde okuma yazma bilmeyen insanımız çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre (TÜİK) Ünye'de sekiz bin iki yüz okumaz yazmaz vardı hepimiz şaşırdık. İşin şakası yoktu bu insanlar bulunup en kısa zamanda okuryazar yapılmalıydı.

 

Ünye hem okuyup hem yazacak

Türkiye genelinde başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında Ünye'de de Kaymakamlık bünyesinde  â€˜Ünye Hem Okuyor, Hem Yazıyor' adı altında hazırlanan proje geçtiğimiz günlerde basına tanıtıldı.

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunda düzenlenen tanıtım toplantısına Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, İlçe Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Muammer Coşkan, daire amirleri ve muhtarlar katıldı.

Okuma yazmanın önemine değinen

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney:

“Ünye hem okuyor, hem yazıyor' adı altında bir kampanya başlattık.

Ünye'de 8 bin 130 okuma yazma bilmeyen var, rakam çok yüksek. Bunlar sayı olarak belli, ama kişi olarak kim oldukları belli değil bunları, muhtarları kastederek siz çalışmalarınızla tespit edeceksiniz.” dedi.

En geç Haziran ayına kadar bu 8 bin 130 kişiye ulaşılmanın hedeflendiği belirtilen toplantıda okuma yazma seferberliği çağrısında bulunuldu.

 

Bizi Ürküten Bir Rakam

İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, tespit edilen ve okuma yazma bilmeyen 8 bin 130 rakamının ürküten bir rakam olduğunu ifade ederek, “Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her mahallemizde kurslar açıyoruz, ilçemizin her yerine ulaşmaya çalıyoruz. Bunları tespit ederek kayıt altına almak ,eğitim verilebilecek yaşta ve durumda olanlara eğitim verelim istiyoruz” diye konuştu. O da muhtarları kastederek mahallelerinize, köylerinize, beldelerinize siz hakimsiniz sizin son bir gayretinize ihtiyacımız var” dedi.

 

Şimdiye Kadar  

1535 Kişi Tespit Edildi…

İlçe Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Muammer Coşkan: “Proje kapsamında halk eğitim merkezi olarak yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Şuana kadar 32 adet kurs açtık, bu kurslarımıza 423 kişi kayıt oldu, yani eğitime başladı. Kurs sayımız 40'a ulaştı veri akışı 2 bine ulaşmış olabilir.

Burada amaç 8 bin 130 okumaz, yazmaz kişileri tespit etmek

 

Neden Okuma Yazma

Öğrenemediler?

Türkiye' de halen ilköğretim çağındaki yaklaşık 640,000 çocuk okula gitmiyor, okuma yazma bilmeyenlerin oranına bakıldığında kadınlar çoğunluktadır.

Geçmişte yapılmış araştırmalarda, kızların okula gidememe nedenleri arasında kültürel yapı içinde din anlayışı, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi, anneye yardımcı görülmesi ve nüfusa geç kaydettirilmesi gibi faktörler bulunmaktadır. Bizde Anadolu'da kızları çok okula göndermezler.

Anadolu'da bazı erkek çocukları da babaya yardım bahanesi ile okula gönderilmemişler ve okuma yazma öğrenememişlerdir.

Diğer bir neden de ailede nüfus fazlalığından dolayı çocuklara gerekli değerin verilmemesi ve özellikle kız çocuklarının okumasa da olur şeklinde düşünülmesi ve  ekonomik zorluklar nedeniyle çocukların çalıştırılması, köyde okul olmaması veya okulun çok uzak olması. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, bir araştırmaya göre halen okula gönderilmeyen ilköğretim çağında binlerce kız çocuğu vardır. 

 

Karadeniz'de Durum

Okuma yazma bilmeyenlerin sayısı Karadeniz bölgesi olarak Trabzon'da 32 bin 538, Ordu'da 45 bin 64, Giresun'da 21 bin 899, Rize'de 11 bin 828, Artvin'de 5 bin 927 ve Gümüşhane'de 6 bin 214 tür.

 En okuryazar iller: Antalya, Tekirdağ ve İzmir olurken, okur-yazar oranını en düşük olduğu iller Şanlıurfa, Mardin ve Muş.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde okullaşma ve okur – yazarlık oranı yüzde 96,5'lere ulaşıyor ancak  halen okuma-yazmayı bilmeyen 2 milyon 663 bin kişi var. 

Bunların 1 milyon 372 bin 767'si 65 yaş ve üzerinde. 1 milyon 290 bin 329 vatandaşımız ise 7 ile 64 yaş aralığında.

Bunların yüzde  2 milyon 208 bin 336 vatandaşımızda kadınlardan oluşmaktadır

 

Son Olarak

Ünye'de başlatılan bu okuma yazma seferberliğini okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız için son bir fırsattır, muhtarlara, Milli Eğitim Müdürlüğüne, kaymakamlığa Halk Eğitim Müdürlüğüne başvurarak ücretsiz kurslara kayıtlarını yaptırabilirler.

Haydi okuma yazma öğrebmeye..

 

 Bu Haber 3268 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI