17 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Seçimi Boykot mu?

TBMM'den alelacele çıkarılan seçim ittifakı yasası beraberinde “seçim boykotu” tartışmalarını da getirdi.

AKP ile MHP'nin kavgalara varan yoğun tartışmalar sonucu birlikte çıkardığı yasa kuşkusuz daha çok konuşulacak gibi.  Özellikle yasadaki sandık kurulunun ihmalinden ötürü mühürlenmemiş oy pusulalarının geçerli sayılması, sandık güvenliğinin korunması , aynı binada oturanların farklı sandıklarda oy kullanması gibi maddeler doğal olarak muhalefetin tepkisine yol açtı.

Ana muhalefet CHP, 16 Nisan'daki referandumda kullanılan mühürsüz oyların Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından geçerli sayılması kararını örnek göstererek, önümüzdeki seçimlerde de mühürsüz oyların kabul edilmesinin sonuçlara gölge düşüreceğini belirtiyor. Hatırlayın 16 Nisan'da günlerce yaşanan mühürsüz oy tartışmalarını.  Yasa ile tanımlanmış olsa bile aynı kaygıyı 2019 seçimleri için taşıyor CHP.

Hafta başında jet hızıyla çıkarılan ittifak yasasının kim ne derse desin,  halen yüzde 10 barajı altında olan MHP'nin yeniden Meclis'e girmesine olanak sağlamaktan başka amacı bulunmuyor.  Diyelim seçimlerde yüzde 9 oy oranında oy alan B partisi barajı aşamadığından TBMM'ye milletvekili gönderemezken,  A partisi ile ittifak yapan ancak yüzde 3 oy alabilen C partisi baraj sorunu yaşamadan Meclis'te temsilci bulundurabilecek. İşte böylesine garip yanı var ittifak yasasının.

AKP de MHP ile ittifak yaparak cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 50+1 oyla Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden seçtirmek istiyor. Yani her iki parti de çıkarları açısından ittifakı sürdürüyor. Tabii “Cumhur İttifakında”  BBP'de var. Bakalım onlara kaç milletvekili düşecek.

CHP içinde başta Selin Sayek Böke, Haluk Pekşen, İlhan Cihaner olmak üzere muhalif bazı vekiller, bir gecede yangından mal kaçırır gibi çıkarılan ittifak yasasını protesto amacıyla 2019 seçimlerinin boykot edilmesini savunuyor. Onlara göre böyle bir yasa ile seçime gitmenin anlamı yok, sonuç baştan belli. Tabii görüşleri, önerileri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kabul görmedi. Kabul de görmemeli. 

Öyle ya, siyasi partilerin amacı, işlevi iktidara gelip, ülkeyi yönetmekse “boykot” sözcüğü hiç de şık değil. Eğer her türlü zorluğa karşı mücadele göze alınamıyor, erkenden “pes” ediliyorsa  o zaman siyaset yapmanın  hiçbir bir anlamı yok.  Hem erkenden kepenk indirmek, meydanı şimdiden rakiplere  bırakmak partiye umut bağlayan milyonlarca üye ve seçmende hayal kırıklığı yaratmaz mı?

Bu düşünceden olsa gerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “boykot” sözcüğünü dillendirenlere doğru yaklaşımla yeşil ışık yakmadı. Hem boykotun seçmen nezdinde ne denli etkisi olabilir ki?  Diğer muhalif partiler İYİ Parti, Saadet Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve diğerleri CHP'nin boykot kararına ne denli uyar, sandığa gitmez.

Olası boykot alanları, mitingleri, sandıkları tamamen AKP ile MHP'nin eline bırakır. Meclis'teki 600 milletvekilinin büyük çoğunluğu da bu partilerin temsilcilerinden oluşur. Demem o ki, “seçimleri boykot edelim”  sözcüğü çok sakıncalı ve hiç de demokratik değil.

Seçimlerde oy kullanmak, yurttaşların elindeki en demokratik haklardan biri. Bu hakkın boykot ile  partili seçmenin elinden alınması yerine, aksine daha da güçlendirilmesi gerekir. Çünkü demokrasilerde bir siyasi iktidarın yerine başkasını getirmek seçmenlerin dört yılda bir kullandığı oylar ile mümkün. Her ne kadar şaibeli oy kullanımı olduğu iddia edilse de bu hak yurttaşın en temel güvencelerinden biri.  Oy hakkını insanların elinden almaya teşvik etmek  Cumhuriyet'le özdeş, ülkenin en eski partisi CHP'ye hiç yakışmaz. 

Eğer, önümüzdeki seçimlerde bazı kafa karıştırıcı uygulamaların olabileceğinden kaygı duyuyorsanız buna karşı yapılacak en basit çözüm bunu giderecek önlemleri almak, demokratik usullerle mücadeleyi yürütmektir. Yoksa erkenden pes edip, “seçimleri boykot edelim” demek çözüm değil, olsa olsa kaçıştır.

 

Son söz, CHP'li bazı muhaliflerin seçimleri boykot çağrısı doğru olmadığı gibi, erkenden teslimiyettir. CHP'ye düşen cumhurbaşkanı adayını açıklayarak 2019 seçim çalışmalarına ve sandık güvenliği hazırlığına şimdiden başlamasıdır.Bu Haber 184 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI