19 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Emekliye Boşuna Umut

Bir süredir gazetelerde “Emekliye bayram ikramiyesi” haberleri yer alıyor. Özellikle iktidara yakın medya tarafından gündeme taşınan haberlerde emekliye adeta umut pompalanıyor.  Oysa bu konuda kesinleşen bir karar yok.

Çünkü memur sendikaları konfederasyonu  “ memur ve emekliye bayram ikramiyesi ödensin” talebini bu ay içinde toplanması beklenen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında gündeme getirecek. Haberlerde memur ile memur emeklisine dini bayramlarda ikramiye ödenmesi talebi kabul görürse, aynı haktan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de yararlanacağı belirtiliyor.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay ağustos ayında gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde masaya yatırılan, ancak karara bağlanamayan talep ve görüşler daha sonra gerçekleştirilen KPDK toplantısında yeniden değerlendiriliyor.  Bu doğrultuda yetkili konfederasyon Memur-Sen,  bayram ikramiyeleri talebini bu toplantıda bir kez daha gündeme taşıyacak.

Yani daha henüz kesinleşmiş bir karar ortada yokken, bazı medya organları haberleri ile memur ve özellikle emeklileri umutlandırıyor, beklenti içine sokuyor. Hem KPDK'da bu yönde karar alınsa bile bu konuda son sözü söyleyecek olan Hükümet.

Demem o ki, Hükümet onay vermediği sürece KPDK ikramiye talebini benimsese bile hiçbir kıymeti harbiyesi olmaz. Zaten Hükümetin gündeminde bu konunun olduğunu da sanmıyorum. Olsaydı en azından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım parti kongrelerinde kamuoyuna açıklardı.

O nedenle bazı medya organlarında yer alan haberler, şimdilik memur ile emekliyi umutlandırmaktan öteye geçmiyor. Tabii ileri ki günlerde ne olur bilemem? Bakarsınız bir baskın seçim kararı alınır, Hükümet de memur ve emeklinin gönlünü kazanabilmek için memur sendikalarının “ dini  bayramlarda ikramiye ödensin” talebini kabul edebilir. Ancak görünen bu talebin şimdilik siyasi iktidar tarafından itibar görmediği.

Eğer siyasi iktidar benimser, uygulamaya koyarsa memur ile tüm emeklilere önümüzdeki dini bayramlarda bir maaş tutarında ikramiye ödenmesi söz konusu olacak. Yani dar gelirli kitleye yılda iki maaş tutarında ikramiye verilecek. Tabii Hükümet kabul ederse. Yine vurguluyorum daha henüz böyle bir karar yokken, “memura ve emekliye ikramiye müjdesi” yönündeki haberler önce umut, gerçekleşmeyince de hayal kırıklığı yaratıyor.

Ha ,”ikramiye ödenmesine karşı mısın” diye sorabilirsiniz. Kesinlikle karşı değil, aksine bir emekli olarak ödenmesinden yanayım. Sadece ısrarla gündeme taşınan, yazılan konunun Hükümetin gündeminde olmadığına, hatta konuşulmadığına bakarak böyle bir yargıya vardım. Eğer siyasi iktidarda ikramiye ödenmesi yönünde eğilim olsaydı, çoktan ana merkez medyanın gündemine düşerdi. Yayınlanan haberlerin içeriğine baktığınızda konunun KPDK'da görüşüleceğine ilişkin. Ancak başlıklar umut pompalar türden. Bundan ötürü ”emekliye boşuna umut” başlığını attım yazıya.

Umarım bu talep kabul görür,iktisaden güçsüz milyonlarca memur ve emeklinin güzü bir nebze olsun güler.

Aslında emeklinin en büyük beklentisi yeni intibak yasasının türlü vaatlere karşın hala çıkarılmamış olması.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri arasında büyük haksızlığa, ayrımcılığa yol açan 2000 öncekiler için hayata geçirilen intibak yasasının devamı ne yazık ki gelmedi. Oysa bu konuda dönemin Başbakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın arşivlerde yer alan sözleri mevcut. Nedense sonraki AKP hükümetleri yeni intibakı, dolayısıyla 2000 sonrası emeklileri unuttu.

Emeklinin beklentisine bir darbe de Anayasa Mahkemesi vurarak umutları tüketti. Her ne kadar konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşınsa da buradan da emekliler adına sevindirici haberin gelmesi zor gibi. Çünkü daha önce bu yönde yapılan başvurular AİHM tarafından “iç meseleniz” gerekçesiyle reddedilmişti. Bu kez de farklı sonuç olmayacak gibi.

 

Tek çıkar yol emekli derneklerinin, kuruluşlarının Hükümet üzerinde baskı grubu olarak lobi oluşturmaları, yeni intibak yasasını çıkarmaya razı etmeleri. Bu Haber 552 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI