10 Ocak 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Annenin sigara kullanması
Sigara içeriğindeki sayısız zararlı maddelerden biri olan nikotin, tüm insanların sağlığını olumsuz etkilemekte, Zararlı etkiler bebek ve çocuklar üzerinde çok daha belirgin bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

Anne adaylarının gebelik süresinde ve doğum sonrasında sigara kullanımı çok vahim gelişmelere sebep olmaktadır. Gebelik ve doğum sonrası sigara içilmesi, bebek ve çocukların akıl sağlığını olumsuz yönde etkilemekte, ciddi davranış problemlerine sebep olmaktadır.  Gebelik sırasında sigara kullanan annelerin çocuklarında dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik ile kendini gösteren davranış bozukluğuna sık rastlanmaktadır. Bir araştırmaya göre, gebelikte sigara içmeyen annelerin çocuklarına  göre, gebelik sırasında sigara içen annelerin çocuklarında 5 ile 18 yaş arası dönemlerde, davranışlarını açığa vurmada ve dışa yansıtmada çok daha ciddi problemlerle karşılaştıkları görülmektedir. Bu sorun, çocuğun erginlik ve gençlik döneminde de çoğunlukla devam etmektedir. Sigara kullanımının daha bebeklik döneminde, tutum ve davranışları etkilemesi, son derece büyük bir sorundur!

Gebelik sırasında sigara kullanan annelerin bebeklerinde, konuşma ve diğer yeteneklerin olumsuz biçimde etkilenmesi, kolayca sinirlenebilme hali, vücut ve kas gelişiminde sorun hali, dikkatini belli bir konuya yoğunlaştırmada yetersizlik şeklinde davranış bozuklukları görülebilmektedir. Aynı bebekler erken çocukluk dönemine eriştiklerinde sıklıkla davranış bozuklukları görülmektedir. Genç erişkinlik dönemine ulaşıldığında ise, dikkat eksikliği ve davranış bozuklukları kendini açık bir şekilde belli etmektedir. Sigara, bebek ve çocuğun kendi kendine yetebilme ve temel algılama yeteneklerini de olumsuz yönde etkilemekte, konuşma işlemlerini daha yavaş bir biçimde gerçekleştirilmesine neden olmaktadır. Oldukça genç yaşta gebe kalan anne adaylarının doğumdan önceki dönemde sigara içmeleri durumunda, bu annelerin çocukları da 6 yaşına ulaştıklarında fazla hareketlilik ve dikkatsizlik, 10 yaşına eriştiklerinde ise gereksiz yare fazla aktif olma, düşünmeden hareket etme, suç işlemeye meyil, saldırgan davranışlar ile seçici ve özel dikkat gerektiren özel işlemlerde daha fazla yetersizlik gibi davranış bozuklukları görülmektedir.

Anne adaylarının gebelik sırasında sigara kullanmalarının, çocuklarının gelecek yaşamlarını etkilediği gerçeğini annelere iyi anlatmak gerekmektedir. Hatta, hamile annelerin sigara içmelerini kendi tercih ve keyfiyetlerine bırakmayarak, çocukları yasal düzenlemeler çerçevesi içerisinde, hamilelik ve emzirme döneminde çocuğunu düşünmeden sigara içen sorumsuz anneden korumak  lazım. Çünkü, o sorumsuz annenin sorunlu çocuğu toplumu da ilgilendiriyor. Kaynak, Yeşilay arşiv.Bu Haber 1493 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI