12 Ocak 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Terme Ünye Fatsa sanki birleşmiş, bir şehir olmuş...
musakiroglu@mynet.com

70'li yıllarda Trabzon'da yüksekokulda okurken, Trabzon'a Karadeniz dışından okumaya gelen öğrenci arkadaşlarımın, otobüsün camından yol boyu izledikleri Karadeniz sahilini cennete benzettiklerini sık sık duyardım.

Biz Karadenizliler de bu benzetme karşısında kasım kasım kasılır, “Tabi ya, biz çok şanslıyız, Allah bizi cennette yaratmış” derdik.

Burdurlu olan ve okul sonrası Burdur'a yerleşen bir arkadaşım otuz üç yıl sonra Karadeniz turuna çıkmış, dönüşünde bana da uğradı.

Bu arkadaşımla Yunus Emre'de oturduk çay içtik, yarım saat kadar sohbet ettik.

Hopa'ya kadar gitmiş, dönmüş.

Dedi ki;

“Ne olmuş böyle, hangi düşman gelmiş de Karadeniz'i bu hale sokmuş. Gözlerime inanamadım. Karadeniz sahili bitmiş, bir özelliği kalmamış. Haberlerde okumuştum, ama bu kadar da olduğunu düşünmemiştim”

        Geçmişte bölgemin güzellikleri övüldüğünde kasılan ben, bu sefer boynumu büktüm.

“Öyle oldu Telat, bir çok güzellik yok oldu, taş toprak altında kaldı.”

Bu sözleri söylerken gözüm sulanmıştı, Telat bunun farkına vardı.

“Ama Ünye maşallah kendini korumuş, sahilini yola kurban vermemiş” diyerek, teselli payı çıkartıp, hüzünlü havayı dağıtmaya çalıştı.

Bir de bir gözlemini daha dile getirdi arkadaşım. Şöyle dedi:

“Bu gezim sırasında gördüm ki Terme'den ve Fatsa'dan Ünye tarafına doğru her taraf yerleşim yeri olmuş. Üç ilçenin arası evle, konutla dolmuş, kapanmış. Bu üç ilçe çok kalmaz iyice birleşir, tek bir şehir haline gelir, görürsünüz bak.”

Ben de;

“Gözleminde çok haklısın. Bu üç ilçe arasında 20-30 sene önce bomboş olan her yer doldu. Yol üstünde ve sahil kenarlarında yapılan yeni konutlarla bu üç ilçe arası hızla birleşiyor. Zaten üç ilçe arasında geçmişten günümüze derin sosyal, kültürel, ekonomik ve beşeri ilişki var. Asıl bu ilişkiler bu üç ilçe arasındaki mesafenin kapanmasını hızlandırıyor. Aslını sorarsan Karadeniz Bölgesi'nde yeni bir metropol, büyük bir şehir merkezi doğuyor” diyerek, bölgemizde gelişen bir gerçeğe dikkat çektim.

Telat ayrıldı gitti. Ben de bir gün sonra Samsun'a giderken ve dönüşümde Terme ile Ünye arasını şöyle daha bir gözlemledim. Ünye'den Akçay'a kadar, Akçay'dan da Terme'ye kadar Kozluk, Sakarlı, Evci Belediyeleri ard arda sıralanmış. Bu üç belediyenin üçü de ana karayolundan içerde kurulu. Ancak karayoluna doğru yeni konutlarla, yeni yerleşimlerle bu belediyeler ha bire büyüyorlar.

Fatsa'dan Ünye'ye, Ünye'den de Fatsa'ya doğru şöyle bir dikkatle bakın. Bu güzergah beş sene önce nasıldı, on sene, onbeş sene önce kaç ev vardı? Şimdi ise ev yapılmayan, yerleşilmeyen noktası kalmış mı…?

Diğer taraftan şehir içlerine sığmayan, dar alanda iş yapmakta zorlanan büyük mağazalar, iş yerleri ve imalathaneler de bu üç ilçe arasındaki alanlara gidiyor, oralarda konuşlanıyorlar.

Bölgeye otuzüç yıl sonra tekrar gelen Telat arkadaşımın da gözlemlediği gibi bu üç ilçe, tek bir şehir, büyük bir kent olmaya doğru almış başını gidiyor.

Ben daha önce birkaç yazımda Akçay'dan Bolaman'a kadar olan büyümeye dikkat çekmiştim. 

Ama batı tarafımızdan Terme öyle geliyor ki… Bu havzadaki dört belediye bir olmuş Akçay'a dayanmış durumdalar…

Ben de artık sınırları genişlettim, Akçay- Bolaman değil, Terme Bolaman arasına dikkat çekmeye başladım.Bu Haber 2741 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI