20 Ocak 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Esnaf odaları üyeleri kimi seçsinler...
musakiroglu@mynet.com

Bir süredir Ünye'deki esnaf odalarının seçimlerini haber yapıyoruz. Bu odalardan Şoförler Odası ile Madeni Eşya Sanatkarları Odası seçimlerini yaptı, bitirdi.

Gıda Satıcıları Odası ile Terziler Odası ise birinci toplantıda yeterli çoğunluğu sağlayamadıkları için, ikinci toplantıda genel kurul yapacaklar.

İlginçtir, bu tip toplantılarda tek liste ile girilen seçimlere katılım düşük, bu yüzden kongreyi toplamak zor olur.

Ama, Şoförler Odası ile Madeni Eşya Sanatkarları Odası seçimlerinde tek liste vardı, çoğunluk sağlandı, genel kurul yapıldı.

Ancak, Gıda Maddeleri Satıcıları Odası seçimlerinde iddia büyük, üç liste var… Buna rağmen adaylar, oda üyelerinin çoğunluğunu genel kurula getirip kongreyi toplamayı beceremediler.

Terziler Odası da genel kurul çoğunluğunu sağlayamadı. Mevcut Başkan'ın karşısına çıkan ve bir ara aday olan kişinin, vazgeçip adaylıktan çekildiğini açıklarken dile getirdiği, ayrıca toplum içinde fiskosu yapılan iddialar ne kadar doğru… Ortada belgeler olduğu söyleniyor, ancak bu da sadece söylentiden ibaret, en azından şimdilik öyle…

Odalar, adlarına bakıldığında ciddi, büyük hacimli kuruluşlar olarak görülüyor. Her ne kadar yasayla kurulmuş, gönüllülük esassına dayalı üyelik değil de, zorunlu üyelik de olsa bunları sivil toplum kuruluşlarından sayıyoruz.

Sayıyoruz saymasına da, acabola bunlardan yeterli sivil hizmeti alabiliyor muyuz? Ya da şöyle sorayım, odalar üyeleri için beklenen sivil hizmeti veriyor mu?

Bu soruya hem evet, hem de hayır demek mümkün.

“Evet” diyebiliriz. Çünkü odalara yasanın emrettiği görev vardır. Bu görev genelde aidat toplama, evrak onaylama, kağıt dosyalama görevidir. İş buysa odalar görevlerini yapıyor… Diyecek bir şey yok.

“Hayır” diyebiliriz. Çünk, odalar sadece yasaların emrettiği işlerle kalmamalı. Bunun dışında üyeleri için ortak hizmetler geliştirmeli, bunun için de gayret göstermelidir.

Peki, nedir bu çalışmalar, neler olabilir?

Burada şu soruyu sormadan geçemeyeceğim. Sorum şu:

“Ziraat Odası Ünye Şube Başkanı İsmail Şirin ve oda yönetimine yasalar hizmet binası yapma görevi vermiş miydi?”

Hayır, böyle diyen, bunu emreden bir yasa maddesi yok.

Ama Ünye Ziraat Odası gövdesine “Bu bina çiftçinin öz malıdır” diye yazdığı öyle bir hizmet binası yaptırdı ki… Bölgede tek ve Ünye için gurur kaynağı olan harika bir bina dikti Köylü Pazarı yanına. İçi dışı modern, etrafına güzellik saçan bu binaya hayranım doğrusu.

Yetmedi, Ziraat Odası Yönetimi şimdi de tarım-toprak tahlil laboratuarı kuruyor binanın bir katında.

Bakın bu tür binalar için genellikle belediyelerden yer, arsa istenir, yardım beklenir. Ünye Ziraat Odası bastırdı parayı, aldı arsayı, binayı kendi malına kondurdu.

İşte sana oda çalışması, işte üyeye, memlekete hizmet. Yapınca oluyor görüyorsunuz.

Dedim ya, bu ara Ünye'de esnaf odaları seçimleri yapılıyor. Üyelerden rica ediyorum, yanlarına gelen başkan adaylarına sorsunlar… Desinler ki:

“Çok geç kaldık, zaman öldürdük. Artık sırası geldi. Bırakın sadece şu resmi formalitelerde kalmayı, onu da yapın. Ama artık bizler için hizmet verin, sosyal, ekonomik, ticari, sağlık, eğitim alanlarında bizim hayatımıza bir şeyler katın.”

Hatta işi daha da somutlaştırsınlar, onlar da hizmet binası istesinler. Yüksekokula destek verilmesini, öğrenci sayısının artırılmasına katık yapılmasını, Ünye'deki ekonomik ve ticari hayata bu yolla girdi sağlanmasını istesinler. Üyeleri için ambulans talebinde bulunsunlar. Üyelerinin yüksekokulda okuyan başarılı çocukları için burs verilmesi gerektiğine dikkat çeksinler…

Bu örnekler ve talepler çoğaltılabilir…

Esnaf odaları üyeleri işte bunların sözünü veren, bu konuda güven veren adaylara destek çıksın, artık onları seçsinler.

       Bu Haber 2404 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI