25 Ocak 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sivil toplum örgütleri
Sivil toplum örgütleri programlı çalıştıkları takdirde, bulunduğu bölgeye ve Ülkeye artı değerler katarlar. Bu yönleriyle bu kuruluşların sayısının fazla olması, ülke için zenginlik addedilmelidir!

28 Aralık tarihli yazımda, çalışmalarını kayda değer gördüğüm  bir kaç kuruluştan bahsetmiştim. Bu arada, konuyla ilgili olarak köşesinde yaptığı olumlu değerlendirmelerle düşüncelerini bizimle paylaşan, fikir zenginliği ve analiz yetisi ile daima  sevdiğim ve saydığım, Genel Yayın Yönetmenimiz Sayın Musa Özgür Kıroğlu'na teşekkür ediyorum.

Gelelim sivil toplum kuruluşlarına… Avrupa ve Amerika'da sivil toplum kuruluşları o kadar önemsenir ki, çoğunluğu birkaç dernekte ya üyedir ya da yönetimdedir. Öyle dernekler vardır ki çalışmaları ülke dışına taşmaktadır. Bu tür kuruluşlar bizim ülkemizde de vardır. Bu kuruluşlardan bazıları hakkında soruşturma açılmış olması, o derneklere ilgimizi ve yapacağımız yardımları etkilememeli. Su deposuna pislik düştü diye daha su içmeyecek miyiz?  Elbette depoyu temizleyip suyumuzu da içeceğiz! Diğer yandan, son yıllarda vergi vermemek için dernek kurup, dernek çatısı altında kahvehane çalıştıran yerlerin çoğalması ise dikkatlerden kaçmıyor. İstanbul Beyoğlu'ndaki( ÜNDER) Ünyeliler Derneği'nin sosyal ve kültürel çalışmaları gerçekten takdire şayan! Bu kardeşlerimiz çalışmalarını içselleştirmiş bir samimiyetle yürütüyorlar. Bu bakımdan, dernek başkanı mütevazi ve saygıdeğer beyefendi sayın Ahmet Yılmaz'ı ve arkadaşlarını tebrik ediyorum. İstanbul da yaşayan hemşerilerimizin, hayırlı çalışmalar yapan Ünder'e sahip çıkmalarının, alakalarını maddi ve manevi gereklilikleri göz önüne alarak sürdürmelerinin isabetli olacağı kanaatimi ifade etmek istiyorum! Çalışmaları ne güzel?

İstanbul Kadıköy'deki Ünyeliler Derneği'nin çalışmaları da takdire şayan bir istikamette seyrediyor. Bu bakımdan, bu derneğin başkanı ve gazetemizin Onursal Genel Yayın Yönetmeni Sayın Yaşar Karaduman'ı  ve arkadaşlarını kutluyorum. Ayrıca, Yaşar Bey'in Ünye tarihi ile ilgili çalışmaları kendisi için meşakkatli, Ünye için ise büyük bir kazanımdır!

Sosyal ve kültürel çalışmalarına önem verdiğini bildiğim Belediye Başkanımızın, Yaşar KARADUMAN, Aynur TAN, Ahmet KABAYEL, Ahmet VARİLCİ ve İrfan IŞIK beyefendilerin titizlikle sürdürdükleri kültür ve tarih araştırmalarını, yazılarını, kitap olarak bastırmalarına yardımcı olması ne güzel olur! Gelecek nesillere bu değerli belgelerin aktarılmasına vesile olmak, Ünye tarihinin gönül iklimine Başkanımızın isminin bir şükran nişanesi olarak yazılacağı muhakkaktır!...

Biraz da meslek odalarından bahsedelim! Meslek odalarında çalışkan blaşkanların, hem üyelerine hem de  bölgesine lafta değil, icraatları ile hizmet ettiklerini biliyorum. Ancak, bu bahsettiğim başkanların sayısı azdır. Bu başkanları tenzih ederek, çoğunluğun böyle olmadığını söylemek zorundayım! Peki çoğunluğu nasıldır? Doğrusu çoğunluğunun en iyi yaptığı iş, koltuğunu muhafaza etme stratejileri geliştirmektir. 

Peki, bu odaların üyeleri bu durumda ne mi yapar? Cevap… nasılsan öyle yönetilirsin!Bu Haber 1568 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI