27 Ocak 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Vatandaş sağ duyulu davrandı...
musakiroglu@mynet.com

Neydi o nüfus artırma gürültüleri… Komşu belediyelerin birbirlerini “Nüfusumuzu çalıyorsun suçlamaları”… Ceza korkutmaları falan filan…

 

İş sonuçta döndü, dolaştı olacağına vardı.

 

Ben bu köşemde de yazmıştım. “Vatandaş nerde oturuyorsan adam gibi dur, orda yazıl. Ünye'de oturuyorsan gidip ‘hanyada, Konya'da ' yazılma, Ünye'de yazıl. Beldede oturuyorsan orda, köyünde oturuyorsan köyünde yazıl.”

 

Bunu derken vurgulamaya çalıştığım en önemli konu, haksızlık yapılmamasıydı. Bir yerde oturup, oranın hizmetinden yararlanırken, gidip bir başka yerde yazılmanın haksızlık olduğuna dikkat çekmiştim.

 

Ama baktık gördük ki vatandaş sağduyulu… Gürültü, patırtıya çanak tutmuyor.

 

Öyle sanıldığı gibi ne Ünye'den komşu ilçe belde ve köylerine nüfus kaçmış. Ne de oralardan Ünye'ye nüfus gelmiş.

 

Ünye'nin nüfusu Türkiye ve Ordu genelindeki nüfus artışına çok yakın artmış, nüfus hareketinde bir anormallik yaşanmamış.

 

Ünye bugün artık yetmişbeşbinlere dayanan nüfusuyla bölgesinin en büyük ilçesi durumunu daha da yükseklere çekmiş gözüküyor.

 

İlçemiz yirmibeşe yakın il merkezinden daha fazla olan nüfusuyla koca bir kent hüviyeti kazanan ülkemizdeki çok az ilçeden birisidir.

 

Beldelerimize gelince; Tekkiraz beldemiz nüfusunu iki bine yakın yükseltti. Tekkiraz beşbini aşan nüfusuyla en büyük beldemiz olmayı sürdürüyor.

 

Geçen tespit sırasında iki bini aşağı düşen nüfuslarıyla kritik noktada bulunan Yeşilkent ve Yenikent beldelerimiz bu sefer kefeni yırttı. Nüfusu iki bini aşan bu iki belediyemizin kapanma tehlikesi böylelikle ortadan kalktı.

 

Geçen tespitte nüfusu iki binin altında çıkan Hanyanı beldemizin nüfusu yine iki binin altında çıktı. Hanyanı için tehlike devam ediyor.

 

Erenyurt Beldemiz sürpriz yaptı. Geçen sayımda nüfusu ikibinbeşyüz civarında olan Erenyurt beldemizin nüfusu bu sefer iki binin altına düştü.

 

Bu beldemizden Fatsa ilçesine ciddi bir nüfus kaçağı gözüküyor. Fatsa'da meydana gelen aşırı nüfus artışında Erenyurt beldemizin de katkısı olmuş anlaşılan.

 

Akkuş ilçe merkezinin nüfusu yerinde saymışa benziyor. Çaybaşı ve İkizce'nin nüfuslarında bir miktar artışlar olmuş. İlküvez Beldesi'nin nüfusu bağlı olduğu Çaybaşı ilçesi nüfusundan hala daha fazla.

 

Dediğim gibi vatandaş ne sokaktaki tangır-tungur gürültüye baktı, ne de   yasadan/cezadan hareket etti. O sağduyulu davrandı, yanlışa düşmedi, oturduğu yerde adresini ve nüfusunu göstermeye devam etti.

 Bu Haber 2253 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI