28 Ocak 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Peki bizim de arazili ambulansımız var mı...?
musakiroglu@mynet.com

Dün akşam televizyonlarda izlediğim haberler sırasında, bu ara yağan karla birlikte Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki iki bin civarında köy yolunun ulaşıma kapandığını öğrendim.

 

Aynı haberde Doğu'da kapalı köy yolunun binbeşyüz civarında olduğunu söyledi.

 

Hatta, aynı haber içinde Doğu'da kar yağışının hala sürdüğü, ağır kış şartlarının yaşandığı belirtiliyordu.

 

Birden, “Aaa..” dedim kendi kendime.

 

Bak sen… Doğu bölgemizde ağır kış şartları yaşanıyor, kapanan toplam köy yolu binbeşyüz civarında… Doğu karadeniz'de ise, iki gün kar yağdı diye kapanan köy yolu iki bin civarında.

 

Biz ne biliyorduk? Doğu mahrum, en başta yol olmak üzere orada yaşayanlar birçok imkAndan yoksunlar diye biliyorduk.

 

Meğer asıl mahrum olan bizmişiz, bizim bölgemiz imiş de… Haberimiz yokmuş.

 

Ünye'de yağan son kar sırasında bütün köy yolları kapanmış. Ordu Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre; Ünye dahil, Ordu'nun 13 ilçesinin bütün köy yolları ulaşılamaz hale gelmiş. İldeki 560 köyün 435'i karakışa terk edilmiş, yolsuz yolaksız kaderiyle baş başa kalmış köylerimizde oturan hemşerilerimiz.

 

Ya bir hasta olsaydı, durumu acil… Ya bir doğum, ya bir kalp krizi, beyin krizi olayı yaşansaydı bu köylerin birisinde… O halde hasta nasıl inecekti şehirdeki hastaneye?

 

Dedim ya kaderiyle baş başa kalmıştı bizim köylerdeki hemşerilerimiz, inemezdi. O hastanın hali Allah'a kalır, duadan başka çare bulunamazdı.

 

Yaklaşık bir hafta önce yine bir haberde Doğu bölgemizde, karla yolu kapanan bir köydeki doğum hastasının hastaneye yetiştirilmesini seyretmiştim. Gurur verdi bana izlediklerim, duygulandım, gözlerim yaşardı…

 

İzlediğim haberde Doğu'nun bir köyünde doğum sancısı tutan hastanın ailesi telefonla Hızır 112 Servisi'ne haber veriyor… Hızır 112'nin arazi vitesli 4x4 çeker ambulansı yoldaki karları vazır vazır yarıyor…  Ulaşılması zor köye ulaşıyor… Önce hastaya evinde ilk müdahale yapılıyor… Sonra da ambulansa konulup, hastaneye götürülüyordu.

 

O bölgemizde daha birkaç yıl öncesinde hastalar kar, fırtına arasında sallarla hastanelere indirilmeye çalışılırdı. Öyle mücadeleler verilirdi ki, insanüstü ve ölümcül mücadelelerdi bunlar.

 

Şimdi soruyorum, bizim 112 Hızır Servisi'mizin de böyle kapalı yollar için arazi vitesli 4x4 çeker ambulansı var mı? Ünye'de yoksa ilimizde var mı? Varsa kaç tane var, nerelerde hizmet veriyor?

 

Bütün temennim bu sorularıma “Evet, var” denilmesidir.

 Bu Haber 2076 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI