1 Şubat 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Akkuş yüksekokulu öylesine hak etti ki...
musakiroglu@mynet.com

Ordu Üniversitesi açıldıktan sonra ilçelerin, hatta beldelerin kendi merkezlerinde yüksek okul açılması için yürüttükleri gayreti takdirle izliyorum.

 

Konuya bakışın birinci maddesi, yüksek okul gibi en üst bir eğitim kurumunu ilçelerine, beldelerine kazandırıp, orada ilim-irfan ışığını en üst seviyeye çıkarmak değil de… Esas bakış ekonomik beklenti olsa bile… Yüksek okul gittiği yer için ekonomik olduğu kadar aynı zamanda sosyal, kültürel, eğitim vb… alanlarda da çok önemli avantajlar getiren bir kurumdur.

 

İşte bu yüzden, bölgemizdeki yerel idarecilerin yüksekokul uğraşlarını, heyecanla izliyor… Takdir duygularımla karşılıyorum.

 

Ünye'de bundan 15 yıl önce fakülte açıldığı zaman nasıl sevinmiştim. Daha düne kadar büyük şehirlerin dışında bulunmayan bir yüksekokul kurumu, bir fakülte artık benim yaşadığım ilçeye kadar gelmişti. Çok mutlu etmiş, çok heyecanlandırmıştı beni fakültemizin açılışı.

 

Bakın bugün artık ikibinlere yaklaşan ve çok yakında beşbinleri bulacak öğrenci sayısıyla Ünye, önemli bir yükseköğretim merkezi olmaya adaydır.

 

Diğer taraftan yakın komşu ilçemiz Akkuş'ta ODÜ'ye bağlı bir yüksekokul açılması kararı geçen yıl çıkmıştı. Yer olmadığı için geçen sezon öğretime açılamayan Akkuş Meslek Yüksek Okulu'nun önümüzdeki sezonda eğitime açılması için bu ilçede hummalı bir çalışma var.

 

Akkuş Kaymakamı Sayın Murat Sarı, Belediye Başkanı Sayın Ergüder Efil, Akkuş Yüksek Okul Yaptırma Derneği, Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya ve diğer bütün sivil toplum teşkilatları ve vatandaşlar el birliği içinde yüksek okul açma gayretindeler.

 

Diğer taraftan Akkuş'ta yüksek okul binası için başlatılan yardım kampanyasının ilk aşamasında 178.5 milyar lira para toplandığını öğrendim. Kampanya bundan böyle de devam edecekmiş.

 

Akkuş bütün bu gayretleriyle yüksek okulu öylesine hak ediyor ki… Helal olsun Akkuşlulara, kendilerini bütün içtenliğimle tebrik ediyorum. 

 

Yine komşu ilçemiz İkizce'de de yüksekokul açma çalışmaları var. İkizce Belediye Başkanı Sayın Birol Kaygı, İkizcelilerin çok beğendiği, üç seferdir seçtiği başarılı bir başkan. Başkan Kaygı, her konuda olduğu gibi İkizce'de yüksekokul açma konusunda da duyarlı. Şu anda yüksekokul için bina yapılmasına öncülük ediyor. Ardından da ODÜ'ye gidip, binasını gösterip, okulu açmayı hedeflemiş. Tez elden bu ilçemizin de yüksekokula kavuşmasını temenni ediyorum.

 

Çaybaşı ilçemizde;  başlamış, ancak görüldüğü kadarıyla pek yol alınamamış bir yüksekokul çalışması var diye biliyorum. Çaybaşılılar bu konuda sanki biraz gevşek gibi. Lütfen heyecanlarını körüklesinler, hareketlerini hızlandırsınlar. Bu ilçemize de yüksekokul çok yakışacaktır.

 

Tekkiraz Beldemizde yüksekokul açılması için Belediye Başkanı Sayın Necdet Yılmaz'ın “Yüksekokul için belediye binamızı vermeye hazırız” mesajı akan bütün suları durduran cinsinden bir mesajdı. Eminim Ordu Üniversitesi bu mesaja ilgisiz kalmayacaktır.

 

Ünye, Akkuş, İkizce, Çaybaşı, Tekkiraz… Doğu komşumuz Fatsa, batı komşumuz Terme… Bütün bu hinterlant içinde sürdürülen fakülte ve yüksekokul çalışmaları ileride bu bölgede kurulacak bir üniversitenin temel taşları olacaktır.

 

İşte bu temel taşları bölgemizde ilim-irfan ışığını daha yükseklere, Canik Dağları'nın zirvesine taşıyacak, bölgemize aydınlık saçacaktır.

 Bu Haber 2123 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI