1 Şubat 2010 Pazar
ARİF TAKICI
İsraf...
Haberlerde üzüntüyle izlediğimiz, deprem sebebiyle binlerce insanın öldüğü Haiti’nin bir bölgesinde geniş arazileri olan çok zengin bir adam yaşarmış.

Bu zengin adamın keşfettiği bir ilaç, insanların hafızasını  siliyormuş. Adam da seçtiği kişilere bu ilacı içirerek, hiçbir tepki vermeyen  robotlar haline getiriyor, sonra da yıllarca onları boğaz tokluğuna çalıştırıyormuş.  Bu kişilere zombi deniliyormuşâ€¦ Yani uyuşmuş insan, aklı başında olmayan insan!!...

Düşünüyorum da, bizim ne kadarımızı zombi yapabildiler acaba. Aziz Nesin'in dediği kadar mı?  Yok canım sanmam. Nesin'in dediği ile zombi olmak aynı şey mi? Ben bu tahlile hiç girmeyeyim, zira şu anda kafamı çok karıştırır.  Ancak, bizlerin uyuşturucu kültürüyle  aşırı tüketen ve israf eden, elinde bulunan nimetlerin kadrini bilmeyen  birer zombi olmamız için ne kadar gayret sarf edildiğini biliyorum! 

İsraf  konusunda Sevgili İrfan Yıldız Beşlioğlu  çok anlamlı bir yazı yazmıştı. O yazının üstüne aslında yazılacak pek bir şey yok…Geçenlerde bir arkadaşımın musluğunun  damladığını gördüğümde sordum. Bu musluk ne kadar zamandır damlıyor? Dedi ki, iki haftadır damlıyor… Peki, dedim, 30 bini aşkın abonenin olduğu ilçemizde en az 500 kişinin musluğu damlasa günde ne kadar su israf olur? Tam günde 3500, ayda 105000 kova su israf olur! Çünkü, damlayan bir musluktan günde 7 kova su boşa akar. Bunu damlayan musluk, el sabunlarken  ve diş fırçalarken boşa akan su olarak israfı ülke bazında düşündüğümüzde, ortaya ürpertici rakamlar çıkar... Ha, sanıldığı gibi biz su zengini bir ülke değiliz!

İstanbul'da düzenlenen buğdaylı besin maddesi seminerinde konuşan Amerikalı uzman, ABD' de ekmeklerin iki  gün bekletildiğini, satılmazsa yarı fiyatına satışa çıkarıldığını, burada da alıcı bulamazsa hayvan yemi yapıldığını söylemiştir… Aynı seminerde Türkiye'de yılda 5 milyar ekmeğin çöpe atıldığını duyan yabancı uzmanlar, bu israf karşısında şaşırmışlardır.

Şımarık zenginlerimizin düğünleri ise, tam bir israf çılgınlığıdır. Bu israfı yapanlar!... Bir gün çöplüklerde ekmek arayanlara dönüşebilirsiniz!!.

Asrımızın çılgınlığı olarak vasıflandırılan israf, cömertlik ve görgü değildir. Aksine görgüsüzlük, nankörlük, haddini aşmak, her türlü eşya ve gıda maddesinin lüzumsuz kullanılmasıdır ve bir akıl zaafı ve hastalığıdır.

İslam dininin yasak ettiği israf, zaman zaman tarihte cemiyetleri iflasa ve felakete sürüklemiştir. Ama  şu   anda Türk toplumunun içinde bulunduğu akıl almaz israfa, geçmişte bu toplum asla düşmemiştir. Türkiye, ekmek, ilaç, su ve elektrik  israfı bakımından, dünya ülkeleri arasında birinci sıradadır. Nimete şükretmeyenlerin elindeki nimetler bir gün alınır. Çünkü nimetin sahibi Cenab'ı  Haktır. Çünkü bu nimetler emanettir. Zenginliğinize ise hiç güvenmeyin. Zira zenginliğiniz bazen on para etmez!  Ülkemizde emperyalist güçler, Tanzimattan bu yana israfı körüklemişlerdir. Bu günde aynı çalışmalarını uyuşturucu kültürü yöntemleriyle sürdürmektedirler. Yani, bizi Zombi yapmaya çalışıyorlar.

 Bu Haber 1805 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI