2 Şubat 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Destek parası sakın 'don' parasına dönmesin!
musakiroglu@mynet.com

Hükümetin geçen sene uygulamaya soktuğu yeni fındık stratejisine bağlı olarak dönüm başı vereceğini söylediği 150 TL'lik destek parası bu ara gündemin baş konusu oldu.

 

Paranın ödenmesi için geçen yılın son aylarında tarım müdürlükleri tarafından yapılan çalışmaların sonuna yaklaşıldığında iktidar partisi mensupları tarafından üst üste açıklamalar yapılmıştı.

 

İktidar partisi milletvekilleri, il, ilçe başkanları paranın ödeneceği tarihi farklı tarihler olarak ifade etmişler, kamuoyunda “Hangisi doğru söylüyor?” sorusuna yol açmışlardı.

 

Söylenen tarihler ard arda geldi çattı, ama para ödenmedi.

 

Bu sefer de muhalefet yetkilileri ve çiftçi temsilcisi kuruluşlar veryansın etti. Paranın neden ödenmediğini sorup, sorgulayan bu kesim iktidar temsilcilerini yalancılıkla, acizlikle, kafaları karıştırmakla suçladılar.

 

Çiftçi kuruluşları temsilcilerini tenzih ederek ben gerek iktidar, gerekse muhalefet temsilcilerinin siyaset adına yaptıkları tartışma ve atışmaları anlayabiliyorum.

 

Ancak, her şeyi siyasi malzeme yapmak üzerine yapılan siyaseti anlamam, doğru da bulmam.

 

Bazı şeyler vardır, bunlar toplumun ortak değerleridir, siyasete alet edilmemelidir. Bunlar milli, dini değerlerdir.

 

 

Ahlak, örf ve adetlerin önemli bir kısmı da siyasi tartışmaların dışında kalmalıdır.

 

Öyle konular vardır ki, o anda o konuda duyarlı olunması önem arz edebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalı, sapla samanı birbirine karıştırmamalıdır.

 

Şimdi bu ara tartışılan 150 TL'lik destek parası da öyledir. Hassas bir konudur. O nedenle olaya ahlaki boyutlarıyla, örf ve adetlerimiz çerçevesinden bakmalıyız.

 

Niye hassastır?

 

Çünkü bu para üretici için çok önemlidir.

 

Fındık üreticisi ciddi manada zor durumdadır. Sabrı tükenmiş, dayanacak mecali kalmamıştır.

 

 

Bölgenin tek geçim kaynağı fındıktır. Üretici son yıllarda ard arda yediği darbelerle kötü sarsılmıştır.

 

Hazırda neyi var, neyi yok onları da tüketen fındık üreticisi, destek parası adı altında cebine girecek üç beş milyarı lirayı, geri kalan son nefesi öncesinde dört gözle beklemektedir.

 

Üreticinin bu hali hem iktidar mensubu siyasetçilere, hem de muhalefete mensup siyasetçilere en yalın şekliyle malumdur.

 

İşte böyle bir meselede, böylesi hassas bir konuda işi siyasete malzeme yapmak üreticiye tam bu sırada yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır.

 

Gelin böyle hassas, hayati bir meselede siyaset yapılmasın. İktidar ve muhalefet mensupları paranın bir an önce ödenmesi için ilgili bakanlığa tazyikte bulunsun. El birliğiyle süreci hızlandırmaya çalışsınlar.

 

Böylelikle bu para da çok beklemesin bir an önce ödensin.

 

Burada hükümete ve hükümet mensuplarına da ayrıca seslenmek istiyorum.

 

İşi, beş yıldır hala ödenmeyen don afeti parasına benzetmeyin. Bu parayı bir an önce ödeyin. İnanın insanların oyu değil, ahı sizi yıkar, yok eder.Bu Haber 2649 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI