6 Şubat 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara Tüketimi
İnsanları içten içe kemiren ve her türlü hastalığa sebep olan, sakat bırakan bu zehirli maddeyi gelişmiş ülkeler kendi topraklarından kovmakta ve onlara karşı kesin ve etkileyici tedbirler almaktadırlar.

Oralardan kovulan ve kaçan sigara fabrikaları ise kalkınmamış veya kalkınmakta olan ülkelere gelmekte ve kendi karları uğruna nesilleri zehirlemektedirler.

Mesela Türkiye son 20 yıldan beri, adeta bir DÜNYA SİGARA İÇME MERKEZİNE dönüştü. Diğer kalkınmış ülkelerden zararlı zehirli etkileri sebebiyle kovulan sigara fabrikaları ülkemize demir attı ve halkımızı toplu şekilde zehirlemeye başladı. Sigaradan meydana gelen ölümler yılda 150 bine yakındır!! Ülkemizde şu anda 20 milyonu aşkın sigara tiryakisi vardır. Bunların sigaraya harcadığı para yılda 20 milyar doları aşmaktadır. Bu afet ülkemizi  içten içe ekonomik olarak kemirmektedir. Şu bulunduğumuz zaman içerisinde bir tiryakinin yılda sigaraya verdiği para 2000 TL'dir. Bu paraya gerçekten yazıktır. Bir aile bu para ile neler yapmaz!!! Türkiye'nin cari açığının yıllık 40 milyar dolar civarı olduğunu düşünürsek, bu açığın önemli kısmını havaya üflemekteyiz. Çünkü yılda 20 milyar doları aşkın parayı sigaraya vererek havaya üflemekteyiz. Böylece ekonomik değerlerimizde dumanla havalanıp uçmaktadır. Havaya savrulan bu para ile acaba neler yapılırdı.

a-                      2 bin hastane,

b-                      2 500 km yeni duble yol,

c-                       6 500 toplu konut,

d-                      200 bin kişiye yeni iş veya 7 bin km yeni demir yolu veya binlerce okul ve yeni üniversiteler açılabilir. Sigara yasası hükümetin yaptığı en iyi icraatlardan biridir. Ancak eğitim zayıf olunca, kanunlar ile hayata dair her şeyi  muntazam kılamıyorsunuz… Aslında sigara yasasına kapalı mekanlar açısından uyuluyor. Ancak çevre konusundaki disiplinsizliğimiz burada da sırıtıyor. Ne o öyle?... Kahvehanede içilmiyor ama, bakıyorsunuz önü izmarit dolu! İsimlerini şimdilik vermeyeyim… Bazı kurumların önü sigara izmariti dolu. Avrupalının 18'ci yüzyıla kadar tuvalet kültürü bile olmadığı halde, neden biz çevre bilincinde onlardan gerideyiz… Düşünebiliyor musunuz?  Yazın kaldırımları çekirdek kabuğu dolduranlar da, izmaritlerini ve tükürüklerini yerlere atanlar da bu yaptıklarını normal görebiliyorlar… Burada toplumsal  sakatlık var…Aslında bu klinik bir tablo!!! 

 Şubatın 9'cu günü Dünya Sağlık Örgütü tarafından  Sigara Bırakma Günü  ilan edilmiştir. Sevgili tiryakiler, gelin o günü sigarayı bırakmak için vesile sayalım, sigarayı bırakalım… O güne kendimizi hazır görmüyorsanız, önümüzdeki  en yakın zamanda gelin şu illetten kurtulalım. Bırakmaya karar verdiğinizde şayet yanı başınızda bir dost desteğine ihtiyaç duyar da beni ararsanız, sevinçle size yardımcı olurum. Size destek olurum. Gerekirse hekim desteği alırız. Ancak, özellikle belirmek isterim ki,  en önemlisi iradenizi ve kararlığınızı ortaya koymanızdır!! İnanın sağlığınızın, ekonominizin düzeldiğini görünce, ben ne yapmışım, yıllarca bunu nasıl içmişim, neden daha önce bu illeti bırakmamışım diyeceksiniz.  Bana bu telefonlardan ulaşabilirsiniz. 3235314-  0536 6322497.

 Bu Haber 1639 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI