6 Şubat 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bu teşvik işinde bir terslik yok mu?
musakiroglu@mynet.com

Geri kalmış, ya da gelişmekte olan iller için devlet tarafından sağlanan teşvik süresi bir kez daha uzatılmıştı geçtiğimiz günlerde. Dolayısıyla Ordu'daki teşvik de iki yıl uzadı.

 

Her teşvik lafı edildiğinde ben düşünür durur, “Neden fındıktan destek çekiliyor da ilimizde başka işlere destek veriliyor, teşvik ediliyor?” derim.

 

Öyle ya, bu ülke fındıkta dünyada tekel… Dünya üretiminin % 80'nini tek başına üreten ülke Türkiye.

 

Bu nedenle bazılarının kabulü ile ki, bende öyle düşünüyorum, fındık ülkemiz için stratejik bir ürün.

 

Elimizde büyük bir koz… Çok geçerli bir ihracat kalemi…

 

İşlenmemiş/ham haliyle ihraç edilebildiği takdirde yılda 2 milyar doların üzerinde, işlenerek ve artı değer kazandırılarak ihraç edildiği takdirde ise, yılda 6 milyar doların üzerinde ihracat girdisi sağlayabilecek büyük bir kıymet.

 

Fındık öyle ithalata dayalı ihracat ürünü falan da değildir. Önce dışarıdan ithal et, onu işle, sonra ihraç et türünden yarım-yamalak kazandıran bir ihraç kalemi olmayan, yüzde yüz girdi sağlayan bir ihracat kalemidir bizim fındığımız.

Bunun yanında fındık işinde istihdam olan çiftçi toplamının 2 milyon civarında olduğu belirtiliyor. Bu rakam sadece yetiştirme sırasında bahçede çalışanların rakamı. Bir de buna fındıktan oluşan sanayide çalışanları katarsak, bu rakam yükselir, daha da artar. Yani fındıkçılık, fındık yetiştiriciliği, fındığa dayalı sanayi aynı zamanda muazzam bir istihdam sahasıdır.

 

Diğer taraftan bölgemizin kara kaderlerinden en büyüğü olan erozyonla denize taşınan bölge toprağı dağda, bayırda dikili fındık kökleriyle tutuluyor. Bölgenin çölleşmesinin önüne geçiliyor.

 

İyi de milli ekonomiye böylesine katkısı olan, bu ülkenin milli değeri fındık, o halde neden desteklenmez de bu işe soğuk bakılır?

 

Hükümet bölgede sanayiyi geliştirmek istiyor, üretim yapmak, istihdam yaratmak istiyor. Bunun için de çok ciddi teşvikler sunuyor.

 

Bu teşviklere trilyonlar harcayan devlet, neden avucunun içindeki avantajı görmüyor? İşse iş, istihdamsa istihdam, üretimse üretim, ihracatsa daniskası, işleyip katma değer kazandırmaksa ondan alası olmayan fındık niçin böyle çaresiz kurda kuşa yem ediliyor?

 

Maksat ne olursa olsun sanayiyi geliştirmekse, bu yüzden teşvikler sanayi üretimi dallarında iştigal edenler için düşünülüyorsa, fındığı işleyen sanayi kolunu özellikle teşvik etmek daha doğru olmaz mı?

 

Fındık bölgesindeki sanayicilere, eğer fındık dışı sanayi üretimi yapacaksa 1 verilirse, bunun yerine fındığı işleyip katma değer kazandıran sanayiciye 2 verilsin. Asıl bu sanayi dalı geliştirilsin.

 

Ayrıca, işlenmiş fındık ürünleri ihracatı yapan ihracatçı firmalara özel teşvikler sunulsun.

 

Bunlar yapılsın, bakın o zaman fındıkta üretim fazlası, arz fazlası gibi sıkıntılar kalıyor mu?

 

Ben hesap/kitap yapmadım. Ancak kafamdan yaptığım yuvarlak hesaba göre; teşvik böyle yapılsın, bölgemizde fındık dışı sanayi yerine, fındık ve fındıkla ilgili sanayi teşvik edilsin devlet bu işten çok daha karlı çıkacaktır.

 

Şimdi soruyorum, bu teşvik işinde bir terslik yok mu?

 Bu Haber 1848 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI