9 Şubat 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yiğidi öldür, ancak hakkın ver...
musakiroglu@hotmail.com

Ben bu atasözümüzde yanlış bir anlatım olduğunu düşünmüşümdür hep. Neden derseniz? Bu yiğidin öldürülmesi işini anlamakta zorlanıyorum da ondan.

 

Yiğit, eğer gerçekten yiğitse niye öldürülsün? Çevremizde, ya da bu koca ülkede tanımı/tarifine uyan kaç yiğit vardır ki…

 

O nedenle yiğitler öldürülmemeli. Bu atasözü de tekrar bir gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.

 

Ha, bakın şu denebilir: “Niye yiğitler hiç mi hata yapmaz?” Yapar, ama gerçekten yiğitse ölümü hak edecek kadar hata yapmaz. Eğer yiğit bir kişi, dediğim gibi gerçekten yiğitse ve de öldürülüyorsa, suç yiğitte değil, öldürenlerdedir.

 

Bir de bu söz niye, hangi durumlarda söylenir ona bakalım? Birini, bir yöneticiyi, bir lideri, bir partiyi, bir vs.yi tutmayabilir, muhalifi olabilirsin. Sence, birçok hatası vardır, şiddetle eleştirebilirsin.

 

Bütün bunlar söz konusu o şeyin hiç doğru yapmayacağı anlamına gelebilir mi?

 

Bu soruya duygusal cevap verilirse, “Evet hiç doğru yapamaz” denilir. Ancak mantıksal bakıldığında “Evet, doğru da yapabilir” cevabı verilir.

 

Ben AK Parti iktidarının gerek ülkede, gerekse bölgemizde birçok eksiği ve yanlışlığı olduğunu düşünüyorum.

 

Ülke genelindeki yanlışlarını zaten birçok sözcü dile getiriyor. Bunları ayrıca ifade etmek çok da bana düşmez.

 

Ancak, bölgemizde AK Parti'nin yanlışı ya da eksikleri nedir diye sorarsanız? Hiç tereddütsüz ‘fındık' derim. Niye derseniz, dünkü yazımda yazdım. Hükümetin yaptığı iş geliştirme, istihdamı artırma, sanayiyi canlandırma teşviklerinin fındık olan illerde direkt olarak fındığa, fındıktan oluşan sanayiye ve fındık ihracatına yapılması gerektiğine dikkat çekmiştim. AK Parti işte bu konuda hatalı, teşviki yanlış yapıyor.

 

İkinci eksikliği ise, bölge için hayati derecede önemli olan Ünye Akkuş Niksar yolunun duble yol ağına dahil edilmemesi olarak gösterebilirim.

 

Üçüncüsünü, Ünye için çok ciddi eksiklik olan Ünye Organize Sanayi Bölgesi konusunda 8 yıldır hala bir arpa boyu yol alınmaması olarak ifade edebilirim.

 

Dördüncü eksiklik olarak, bugün ulaştığı işlem hacmi ile Karadeniz limanları arasında kabına sığmayan Ünye Limanı'nın büyütülmesi konusundaki duyarsızlığı sayabilirim.

 

Bunlar böyle, eksikliktir, kusurdur, hatadır, neyse nedir… Ancak Ünye için, yakın bölgemiz için öncelikli, önemli işlerdir.

 

Şimdi gelelim yiğidin hakkına…

 

AK Parti döneminde Ünye'de büyük işler de oluyor. Bunları da görmeden geçemem.

 

Birincisi: Çevre yolu… Tek başına büyük bir olay… Koca Karadeniz otoyolu boyunca tek Ünye'de gerçekleşen, Ünye için milat denebilecek kadar büyük bir olay.

 

İkincisi: Bölge çapında büyük, son derece gelişmiş donanım alt yapısına uygun olarak başlanan devlet hastanesi inşaatı. Sağlık alanında Ünye ve yakın bölgesi için çok büyük bir yatırım. Ayrıca il tipi standartlarda yapılan ve hizmete açılan 1 No'lu Sağlık Ocağı hiç akılda olmayan sürpriz bir yatırım oldu.

 

Üçüncüsü: Eğitim alanındaki büyük hamleler… 32 derslikli yeni Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu, 24 derslikli TOKİ Ömer Çam İlköğretim Okulu, Uygulamalı Oteli ile birlikte büyük bir külliye olarak yapımı süren Anadolu Otelcilik -Turizm Meslek Lisesi… Bu yatırımlar Ünye'de eğitim alanında hesabı büyük yatırımlardır.

 

Dördüncüsü: Spor alanındaki büyük yatırımlar… Yapımına başlanan yeni ve çok yönlü kapalı spor salonu, Ünye Şehir Stadı'nın olimpik standartlarda yeniden düzenleme çalışmaları, Günpınarı Binicilik tesisleri… Bunların her biri Ünye'de spor alt yapısı ve geleceği için çok ileri hizmetlerdir.

 

Evet, öyle atasözünde denildiği gibi yiğidi öldürmeyelim… Eleştirelim, eksiğini, noksanının, hatasını, kusurunu söyleyelim, ama hakkını da teslim edelim.Bu Haber 2368 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI