11 Şubat 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Canik Dergisi Caniklilerle buluştu...
musakiroglu@mynet.com

Grubumuzun yeni çıkardığı ve birinci sayısını tanıttığı dergi toplantımız tabiri caizse muhteşem oldu.

 Gerek organizasyon, gerek katılım, gerekse salonda yaşanan atmosfer görülmeye değerdi.

 

 

Bizler de, bu ara gerek iki günlük gazete, gerek 3 internet sitesi, gerek yeni derginin hazırlığı, gerekse bu tanıtım toplantısının düzenlenmesiyle ilgili olarak bayağı yoğun bir mesai içinden geçtik.

 

Eh, sonunda yayın grubu olarak, şükürler olsun alnımızın akıyla bütün bu işlerin altından kalktık/çıktık.

 

Şimdi gelelim işin finaline… Yani Canik Dergisi'nin tanıtım toplantısına…

Toplantı için en başta şunu söyleyebilirim; Canik Dergisi bu toplantısında Caniklilerle buluştu.

 

Sayın Valimizin toplantımıza teşrifleri, onurlandırması mülki idarenin basına, kültür çalışmalarına bakışının en yalın göstergesi oldu.

 

Sayın Valimizin geçmişte basınla ilişkisi ve gazeteciliği bu bakışta tabi ki önemli. Ancak işin aslı Sayın Valimizin kültüre, kültür faaliyetlerine bakışında yatıyor.

 

Kültür Bakanlığı'ndaki Genel Müdürlüğü'nden Ordu Valiliği'ne atandığında biz kendisinin ilimiz için, ilimizdeki kültür ve tarihi değerler için bir şans olacağını belirtmiştik. Nitekim de öyle oldu, Sayın Valimizin gelişiyle birlikte, ilimizin çok gerilerde olduğu bu alanda canlanma, ciddi ölçüde bir hareketlenme başladı.

 

Biz kendisine teşekkür ediyoruz. Toplantımıza katılan bütün diğer davetlilerimize, Ünye Kaymakamımıza, belediye başkanlarımıza, siyasi partilerimizin başkanlarına, yöneticilerine teşekkür ediyoruz.

 

Yine toplantımıza Ordu, Fatsa, Ünye Terme, Akkuş, İkizce, Çaybaşı'ndan katılan sivil toplum teşkilatlarımızın başkanlarına, yöneticilerine, İl Genel Meclisi üyelerimize, muhtarlarımıza ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Dergimize katkı yapan, toplantımıza tam kadro katılan yazarlarımıza, ayrıca gazeteci meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

 

Diğer taraftan Ordu'dan, Fatsa'dan, Terme'den, Kumru'dan, Akkuş'tan, Çaybaşı ve İkizce ilçelerimizden toplantımıza katılarak, gerçek bir Canik fotoğrafı yaratılmasına vesile olan misafirlerimize minnettarlığımızı ifade ediyoruz.

 

Komşu ilçelerimizden gelip adı Canik olan, yayın sahası ise Canik Sancağı'nın bölgemizdeki havzası olan dergimizin tanıtım toplantısına katılanlar daha işin başında, birinci sayısıyla dergimizle Caniklileri buluşturdular.

 

Şimdi artık neler yapacağımızın, nasıl dergicilik yapacağımızın yol haritasını önümüze koyduk… Bundan sonraki sayılar için araştırma ve çalışmalarımıza başladık.

 

Şirin Ünye Gazetesi'ne benim katıldığım 2001 yılında 15 günde bir yayınlanan gazeteden sonraki dokuz yıl içinde bugün artık bir Yayın Grubu olduk.

 

Bu Yayın Grubu bugün iki günlük gazete, bir dergi, üç de internet üzerinden gazete sitesiyle basın dünyası içinde kendine önemli bir yer edindi.

 

Bundan böyle Yayın Grubu olarak, Ünye ve komşu ilçeleriyle birlikte bizim ortak havzamız içinde ortak hayatımızdan kaynaklanan ortak kültürümüze ayna olmayı görev edindik.

 

Bütün Canikliler bu aynaya baktıklarında atalarından, dedelerinden kendilerine uzanan maziyi, bu mazinin günümüzden geleceğe yansıyan yüzünü göreceklerdir,

 

Canik Dergisi'nin aynasına bakmayı, orada kendimizi bulmayı aman ihmal etmeyelim.

 Bu Haber 2866 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : CANİK Kimliği Tarih : 11 Şubat 2010 / Pazar Üye Adı :M. Ufuk MİSTEPE
Ünye, Kültürel alt yapısı, yetişmiş beyin gücü ve ileriye dönük projeleriyle artık kabına sığmamaktadır. İçindeki sinerjiyi dışa taşırma ve faydaya dönüştürme eyleminde CANİK DERGİSİ önemli bir kıvılcımdır. Canik Aydınları bu ışığın altında yakın bir gelecekte Ünye'nin makûs talihine zincir vuran engelleri mutlaka aşacaklardır. Birliktelik adına atılan bu anlamlı adımda tüm hemşehrilerimi kutlar, Ünye'ye yakışan bu dergiye sahip çıkma onurunda birlikteliğe ket vuracak güçlere karşı teyakkuzda bulunmamız gerektiğini önemle vurgulamak isterim. Kentsel süreçte başarının, hedefi tümüyle birlikte hepimizin kucaklamasından geçeceğini unutmamak gerekir. Artık bireysel başarıların değil, grup çalışmalarının ses getirdiği dönemleri yaşıyoruz. Sinerjinin gücü birlikteliğin gücüne odaklıdır. Canik Dergisi umarım BİZ olgusunu başarıyla taşımamızda öncülük yapacaktır? Emeği geçenleri yürekten kutlarım...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI