Bu yazı 3. kez yazıldı ancak hala bir çalışma yok..

MUSA Ö. KIROĞLU
10 Temmuz 2010 Pazar

Yaşanan ilgisizlik ve görülen lüzum üzerine aşağıdaki yazıyı 3. kez yayınlıyorum:


 


“MOBESE'nin Ünye'de de kurulmasını istiyoruz


Ordu’da yaklaşık bir ay önce bir kadın gece kapı komşusundan çıkıp evine gireceği sırada saldırıya uğramış, öldürülmüştü.


 


Bu haberi gazetemizde okuduğumda çok üzülmüştüm. Düşünün komşunuza ziyarete gitmişsiniz, hasbıhal etmiş, gülmüş söylemişsiniz. Artık geç oldu, demiş… İzin istemiş, dışarı çıkmışsınız. Evinizin kapısı önünde saldırıya uğramış, 16 yerinden bıçaklanarak öldürülmüşsünüz.


 


Bütün bu olacaklara hiç ihtimal vermemişsiniz. Kimseyle hiç bir meseleniz, alıp veremediğiniz hiçbir sorununuz yok. Eşiniz ölmüş, çocuklarınız büyümüş, başka şehirlerde çalışıyor, oturuyorlar. Siz kendi memleketinizde huzurlusunuz. Yalnız da olsa orada oturmayı tercih etmişsiniz.


 


 50 küsur yaşlarında olan ve böyle cani bir saldırı sonucu öldürülen bu kadının katili ya da katilleri henüz bulunamamış.


 


Yapılan açıklamalardan okuyoruz, eldeki tek belge cinayetin geçtiği yere yakın bir işyeri kamerasının kayıtlarıymış. Ancak kamera, olayın kaydını yetersiz yapmış, cinayet görüntüleri silik çıkmış. Eğer kayıt yeterli olsaymış, katili baştan aşağı görüp tanımamak mümkün değilmiş.


 


 Burada geçen kamera kaydı işi bana geçen yıl Ünye’de çalışması başlatılan MOBESE’yi hatırlattı.


 


 MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu), uzun yıllar önce Avrupa’da kullanılmaya başlanan bir sistem. 1998 yılında Almanya Köln’de şahit olmuştum. Yolda bir motosiklet kazası olmuş, 3 dakika geçmemiş, ambulans ve kurtarıcı gelmişti. Ben bu kadar tez zamanda gelmelerine şaşırmıştım. Bunun üzerine yanımda bulunan ve Almanya’da yaşayan arkadaşım bana şehir içi kamera sisteminden bahsetmiş… Polisin bu kameralar vasıtasıyla 24 saat canlı canlı şehrin her tarafını izlediğini belirtmiş, önündeki ekranda bir olay gördüğünde, ihbar falan beklemeden anında olaya müdahale ettiğini söylemişti.


 


 İşte böyle bir sistemi Ünye’de de kurmak için bir çalışma başlatılmıştı. Sonra ne olduysa oldu, bu çalışma akamete uğradı. Sanırım yeterli para bulunamadığı, ya da toplanamadığı için…


 


 Tam o sıralarda Ordu merkez ve Fatsa’da da MOBESE kurma çalışması başlatılmıştı. Ordu merkez de, Ünye gibi yeterli parayı bulamadığı için kuramamış, Fatsa ise devlet-vatandaş işbirliği ile MOBESE’sini kurmuştu.


 


 Geçtiğimiz günlerde Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün Ordu merkezde MOBESE sisteminin kurulması için talimat verdi. Bunun üzerine harekete geçen yetkililer sistemin kurulması için ihale açtı, şimdi sonuç bekleniyor. Yaz mevsimine girmeden Ordu merkezde MOBESE kuruluyormuş.


 


 Ordu Valisi Sn Orhan Düzgün, Nisan ayı Asayiş Toplantısı’nda MOBESE’nin önemine dikkat çekmiş, Ünye’de de MOBESE kurulmasını istemiş.


 


 Şurası bir gerçek ki MOBESE şehir emniyet ve huzuru açısından son derece


önemli ve artık olmazsa olmaz bir hizmet.


 


 MOBESE sisteminin kurulduğu şehirlerde emniyet güçlerinin eli çok güçleniyor. Asayişi çok daha net, çok daha gerçekçi ölçülerde izleyebiliyorlar. Suçu anında görebiliyor, suçluyu büyük ölçüde anında fark edebiliyorlar. Bu yönüyle MOBESE sistemi aynı zamanda caydırıcı özelliği de sahip.


 


Diğer taraftan vatandaş da daha rahat, kendinden daha emin dolaşıyor yaşadığı şehrin sokaklarında. Birinin bırak geceyi, gündüzün orta yerinde gelip kendisine bir kötülük yapacağı şüphesinden bir hayli sıyrılmış olarak çıkıyor evinden.


 


 MOBESE’ler bir de ne imkanı veriyor biliyor musunuz? Diyelim ki gurbettesiniz memleketinizi, sokağınızı, komşularınızı göresiniz geldi. Giriyorsunuz internetten açıyorsunuz memleketinizin MOBESE’sini canlı canlı şehrinizi, komşularınızı izliyor, hasret gideriyorsunuz.


 


Beklemeye, geç kalmaya artık mahal yok. Ünye’de MOBESE sisteminin kurulması için ilçe kaymakamımız Sn Osman Günaydın’dan bu işe önderlik etmesini bekliyor... Bir an önce sistemin Ünye’de de kurulmasını istiyoruz.”


      


Yukarıdaki yazı 6 Nisan 2010 ve 28 Mayıs 2010 Pazartesi günü yine bu köşede yayınlanmıştı. Ancak, görülüyor ki Ünye’de bu konuda bir çalışma yok. Ünye Kaymakamı konuyla ilgili olarak ne yaptı/yaptırdı? Duyan, bilen var mı?


 


Ayrıca Ünye’de MOBESE kurulmasını isteyen Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün, Ünye Kaymakamı’na, Ünye’de MOBESE çalışmalarının nasıl gittiğini sorup, öğrenmiş mi?


 


Daha öncekiler gibi tekrar soruyorum: Neden hala Ünye’de MOBESE kurulmadı, hani Ünye’nin MOBESE’si, nerde? Para mı yok, yok diyemezsiniz.. Devletin gönderdiği makam aracına rağmen lüks makam aracı almak için üç yıl önce 130 milyar bulan kaymakamlık param yok falan diyemez.


 


Ünye’nin MOBESE’si bir an önce kurulsun, bekletilmesin artık.


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=1408 Adresinden 17.01.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.