Ünye'yi tanımak

İSMAİL SARI
4 2010 Pazar

            Ünye’yi ne kadar tanıyoruz? Neleri ile tanıyoruz? Farklılıklarımız nelerdir? Önce evlerimizde çoluğumuza çocuğumuza tanıtmalıyız. Sonra da başkalarına tanıtma şekillerini öğretmeliyiz. Tanık olduğum tipik bir örneği burada anlatmak isterim.


            Geçtiğimiz hafta içinde bir akşamüzeri Çakırtepe Hastanesi’nden yürüyerek evime gelirken (evim hastaneye yakın bir mesafededir.) Çamurlu Mahallesi Tepe mezarlığının arkasında yol kenarında bulunan çeşmeden iki genç, taksilerinin bagajında bulunan kaplara su dolduruyorlardı. Duraklayarak suyu ne yapacaklarını sordum ve içme suyu olarak eve götürmek üzere doldurduklarını söylediler. Bu çeşmeden akan suyun normal şehir suyu olduğunu, Ünye içerisinde bulunan “ACISU” çeşmelerinden olmadığını söyleyince, doldurdukları suyu döküp gittiler.


            Ünye’mizin şehir suyu içilebilir niteliktedir. Bir şikâyetimiz yok. Ancak “ACISU”yumuzun da Ünye’miz için, dengi olmayan hazine değerinde olduğunu hem bilmemiz hem de yeni nesillere öğretmemiz gerektiğine inanıyorum. Bunun için acısu çeşmelerini yaptıran hayırseverlerden ve Belediye’mizden, bu çeşmelerin üzerine ”ACISU ÇEŞMESİ” diye yazdırılmasını halkımız adına âcizane talep ediyorum.


             İkinci olarak, son yılların en güzel Belediye hizmetlerinden birisi diyebileceğimiz “SAHİL YÜRÜYÜŞ BANDI” gerçekten harika. Yapımına epey önceleri başlandığı halde, bir siyasi engelleme sonucu sekteye uğradıktan sonra şimdi tamamlanıyor olması son derece sevindirici bir gelişmedir. Yürüyüş bandının çamlığa kadar olan kısmı tamamlanmak üzere. Işıklandırmaları yapılıyor. Gündüzleri kullanıma açık durumda olduğunu biliyorum. Gidip görmeyi bütün Ünyelilere tavsiye ederim. Çünkü görmeye değer bir güzellik var orada.


              Üçüncü olarak, “Asarkaya Parkı” bir doğa harikası. Belediyemizin çok güzel hizmetleri var orada. Ailelerin dinlenme yeri olarak seçebilecekleri en güzel mekân. Vatandaşlara hizmet olsun diye belediye, önemli ölçüde park yatırımı yapmış. Bu nimetlerden faydalanmak gerekir. Daha yapılacak hizmetler, noksanlıklar elbet var. Meselâ, geçen hafta Ticaret Meslek Lisesi Mezunlarının “Pilav Gününe” katıldık; yüzelli-ikiyüz kişinin bir arada oturarak toplantı yapacağı bir mekân yoktu. Ayakta dururken zorlandık. Bu tür ihtiyaçların da en kısa zamanda giderileceğine inanıyorum. Bu ve benzeri noksanlıklar teferruat. Oradaki güzelliğe halel getirmiyor. Görmek ve yaşamak lazım. Görelim ve yaşayalım ki başkalarına da tanıtabilelim.


            Bir yazı konusu daha yaparak Ünye’mizi tanıtmaya devam edeceğim. Ünye için ne kadar söylesek azdır.

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=1416 Adresinden 24.10.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.