"İbrikçibaşı "anlayışındakileri hiç sevmedim

MUSA Ö. KIROĞLU
24 2011 Pazar

Devlet memurluğunu halkın hizmetinde bir görev gibi değil de halkın tepesinde bir üstünlük gibi gören memur tiplerinden nefret ederim.


Hele bu komplekslerine bir de kasıntı tavırlar eklerlerse var ya içten içe bu tipleri kendime düşman ilan ederim.


Bilir misiniz bilmem, “İbrikçibaşı” adlı bir fıkra vardır. Bakın anlatayım…  


“Devletteki görevi başındayken kendini her şeyin, herkesin tepesinde zannedip kasıntısından sağa sola ha bire emirler yağdıran adamın biri gün gelmiş emekli olmuş. Dolayısıyla ona buna emir verme, hava atma kasıntı kusma olanağını yitirmiş. Ne karşısında korkuyla ayakta duranlar, ne bir yere girerken korkuyla ayağa kalkanlar kalmış çevresinde. Kimsenin artık kaale aldığı yokmuş eski emirci kasıntıyı…


Adam bu ilgisizlik karşısında bunalmaya başlamış. O tarihte cami tuvaletleri önünde ihtiyacı olanlara parayla su satan ibrikçiler varmış. Bizim emekli de orada kendine bir yer bulup, ibrikçiliğe başlamış.
Ancak her ibriği ayrı ayrı renklere boyamış; örneğin birini sarıya, ötekini maviye, üçüncüsünü kırmızıya…
Sıkışanlar hızlıca önüne gelip ibriklerden birine uzandılar mı, oturduğu yerden:
- Bırak onu sarıyı al, dermiş…
Sarıyı alan olursa:
- Bırak onu, maviyi al…
Böylece emir verme özlemini gidermiş de tekrar o karakabuklu ruhunu huzura erdirmiş…”


Eskiden çoktu bizim devlet dairelerinde böyle ibrikçibaşı ruhlu tipler. Rahmetli Özal’ın, “devlet dairelerinin ve oralarda çalışanların halkın hizmetçisi” olduğunu söylemesinin ardından aklı olan “ibrikçibaşı” tipler erkenden kendilerine çeki düzen verdiler. Veremeyenler ise emekli olup bıraktılar.


1980’li yıllar sonrasında Özal’ın bu sözü ve uygulaması yerleşik bir kural ve gelenek haline geldi. Devlet birimlerinde çalışan memurların ekserisi bu anlayışla görevlerini yapmaya başladılar. Tek-tük istisnalar ise öyle eskisi gibi korku salma gücünü yitirdiler. Hatta pek de kaale alınmaz oldular.


Medya Ajans Grubu olarak dün üç ziyaret yaptık. Önce yeni Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Lütfi Dursun’u ziyaret ettik. Sonra yeni Emniyet Müdürü Sn. Ömer Akar’ı, ardından da İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Koçdemir’i ziyaret ettik…


İlk ziyaretimizde gördük ki Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kapısı sürekli açık. Başsavcıyı bu güzel uygulaması için tebrik ettik, teşekkür ettik.


Bir de Başsavcı’nın şu sözü zihnime çiviyle çakıldı, hiç unutmayacağım: “Bu kapı vatandaşın gelebileceği son kapı. Eğer bu kapı kapalı, içeri girmek zor olursa sokakta kendini güç zanneden çeteler türer.”


Buradan bütün Ünyeliler adına Başsavcımız Sn. Lütfi Dursun’u bir kez daha tebrik ediyor, teşekkür ediyoruz.


Diğer taraftan Emniyet Müdürümüzü ziyaretimiz sırasında, Ünye MOBESE’sinin artık ihale aşamasında olduğunu, önümüzdeki günlerde son derece ileri teknoloji ürünü bir MOBESE sistemi için ihale yapılacağını öğrenmemiz bizi çok mutlu etti. Biz Yayın Grubu olarak işin ehemmiyetini bildiğimizden MOBESE için çok mücadele etmiştik. Ama nasip bugünlereymiş…


Emniyet Müdürümüzü Ünye’de daha önceki görevi sırasından tanıyoruz. Halkla yakın temas ve diyalogu olan “Halka Hizmet” düsturunda bir devlet görevlisi. Başarılarının daim olmasını diliyoruz.


Üçüncü ziyaretimizi yaptığımız Jandarma Komutanımız da güzel şeyler söyledi. Vatandaşın çok rahatlıkla karakola gelip derdini, sorununu dile getirdiğini ifade etti. Ayrıca bir yıl içinde Ünye’deki faili meçhul sayısının çok gerilediğini belirtmesi bizi çok memnun etti.


Yüzbaşımızı da başarılarının daim olması temennisinde bulunuyoruz.


Görüldüğü gibi “ibrikçibaşı” anlayışı ile değil de “Halka Hizmet” düsturuyla çalışıldığı takdirde ne kadar güzel icraatlar görüyor, duyuyoruz.


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=2715 Adresinden 17.01.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.