Ünyeli Offroadçılara önerim var...

MUSA Ö. KIROĞLU
24 Şubat 2012 Pazar

Ünye’de Offroad Derneği kurulmuş, haberini bizim gazetede okudum.


 Offroad ortaya çıkış anlamıyla; yol dışı alanlarda yapılan yolculuk demekmiş. Bunun böyle olduğunu internetten baktım, öğrendim.


 


Başlangıçta askerler tarafından yolun geçmediği arazilerde yapılan yolculuk olarak bilinmiş.


 


Sonra yol dışı alanlardaki şantiyelere ulaşım da buna dahil olmuş.


 


Günümüzde ise daha çok bir spor, doğa sporu olarak yeni bir kimliğe ve işleve bürünmüş.


 


Televizyonlarda izliyoruz offroad daha çok 4x4 araçlarla zorlu ve engelli koşullarda yapılan spor olarak dikkat çekmekte…. Üstelik her geçen gün de yayılıp yaygınlaşmaktadır.


 


Bu spor dalına merak Ünye’ye kadar gelmiş olacak ki, sanırım daha çok gençlerden müteşekkil bir grup Ünye Offroad Derneği’ni kurmuşlar.


 


Dernek başkan ve yöneticilerinin Ünye Kaymakamı Sn. Mustafa Demir ve Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu’nu ziyaretlerinde söylediklerinden amaç ve hedeflerini öğrendim.


 


Amaçları, bu spor dalıyla birlikte yaylalarımızı tanıtmakmış.


 


Yayla turizminin önem kazanmaya başladığı günümüzde böyle bir amaçla dernek kurmak, turizme hizmet etmek tabi ki çok önemli.


 


Gençlerimizi göstermiş oldukları bu sorumluluktan dolayı kutluyorum.


 


Gerçi yayla yollarımız öyle zor ve ulaşım şartları ağır yollar değil. Hemen her araç nerde hangi yaylamız varsa rahat ulaşabilir. Bu yönüyle de yayla yolları offroad için uygun değil gibi düşünülebilir.


 


Ama dediğim gibi offroad artık ağırlıklı kimliği itibariyle doğaya yöneliş, doğa sporu olarak anlam kazandığından yol zorluğu şartlarına çok gerek yok.


 


Bir dernek, bir kulüp belirlenmiş kural ve kaideler dahilinde grup olarak çıkmış,      dağ- yayla yollarında doğaya doğru araçlarını sürüyor, ilerliyorsa offroad sporu yapıyor demektir.


 


Ünyeli offroadçılarımızın, dernek faaliyeti olarak bu tür spor gezilerini yapmaya başladıklarını öğrendim okuduğum haberden.


 


Ancak, bu gezilerin önceden duyurulması çok önemli… Dernek aylık programını önceden belirlemeli, bunu kamuoyu ile paylaşmalı. Paylaşmalı ki, duyanlardan katılmak isteyenler de katılabilsin.


 


Ayrıca bir önerim olacak Ünyeli Ofroadçılara; biliyorsunuz Anadol otomobili Türkiye’nin üretilen, piyasaya çıkan, süreklilik arz eden ilk yerli otomobili olarak bilinir.


 


60’lı, hatta 70’li yılların gözde otomobili bu ilk göz ağrımız bugün artık geçmişimizin bir değeri olarak hatıralarda kaldı.


 


Ben 15 yıl önce ilk kez, daha sonra da birkaç kez Ünye’de ralli şeklinde bir Anadol şenliği düzenlenmesi için görüşmeler yaptım, çalışma başlatmak istedim. Ama bu işin altından kalkmayı beceremedim.


 


Şimdi, bu şenliği yapmayı Ünyeli Offroadçılara öneriyorum.


 


Bunun ne önemi var derseniz; Türkiye çapında Anadol meraklısı, hatta Anadol otomobil koleksiyoncusu yüzlerce insanı bu şenliğe katabiliriz.


 


Şenliği ulusal medyaya taşır Ünye’yi, bölgemizi, doğamızı, yaylalarımızı dört tarafa tanıtabiliriz.


 


Ayrıca, Anadol otomobilini üretip satan Koç Grubu’unu da davet eder, sponsorluk teklifi yapabiliriz.


 


Kaldı ki; Sn. Ali Koç’un, ÜTSO Başkanı Sn. Hasan Şimşek’le olan yakın dostluğundan dolayı Ünye’ye karşı bir hayli sempatisi var. Sn. Koç’la böyle bir proje görüşülebilir diye düşünüyorum.


 


Bu önerimi isterlerse Ünyeli Offroadçılar bir düşünsün, aralarında görüşsünler. Eğer ihtiyaç duyarlarsa konuyla ilgili olarak bildiklerimi kendilerine aktarabilirim.


 


Olur ya, Ünye’yi tanıtmak için bir kapı da böyle açarız.


 


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=3303 Adresinden 17.01.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.