Madde Bağımlılığı

ARİF TAKICI
3 Mart 2012 Pazar

Maddeler ile ilgili yanlış inanışlar:


Yanlış: Esrar bitki olduğu için güvenilirdir ve bağımlılık yapmaz.


Doğru: Esrar TCH maddesini içeren bağımlılık yapıcı maddelerdir.


Yanlış: Esrar kullanıcıları diğer uyuşturuculara geçmez.


Doğru: Esrar diğer uyuşturuculara geçişte başlangıç noktasıdır.


Yanlış: Esrarın etkisi birkaç saatte başlar. Doğru: Esrar vücutta depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir. Esrar sigara olarak içildiğinde kanda birkaç dakikada zirve yapar, saatler içinde hızla düşer. Bunu sebebi dokularda depolanmasıdır. İdrarda günlerce zor atılır.


Yanlış: Esrar stresi azaltır.    Doğru:  Esrar zihni sisli hale getirir, bellek, konuşma, anlama ve karar verme yeteneğini bozar.


Yanlış: Bir defa denemekten bir şey çıkmaz.  Doğru:  Bir defa maddeyi aldıktan sonra ikinci bir defa alma riski çok yüksektir. Bir kez çok kez kullanımın ilkidir. Kullanımı emniyetli bir bağımlılık maddesi yoktur.


Yanlış: Benim kızım ya da oğlum kullanmaz. Doğru: Bağımlılık ve maddelerle karşılaşma riski herkes için eşittir.


Yanlış: Ecstasy özelilikle ders çalışırken zihin açıcı ve gençler arasında cinsel gücü artırıcı ve zayıflatıcı bir meddedir. Doğru: Ecstasy bilinenin tam tersine direkt merkezi sinir sistemini etkilediği için tüm hücreleri öldürerek beyinde tahribata neden olmaktadır.


BAĞIMLI DAVRANIŞLARI:  Bağımlı olduklarını kabul etmezler ve tedavinin bazı kurallarına uymayı reddederler. – Kullandıkları maddeyi tamamen kesmek yanlısı değillerdir. – Tercih maddeleri dışındaki diğer maddeleri tehlikeli olarak algılamazlar. – Terapi gibi yardım gruplarının gereksiz olduğuna inanırlar. – Eski ve medde kullanan arkadaşlarıyla görüşmeye devam etme eğilimi gösterirler.- Tedaviye karşı isteksizdirler. – Bahane ve uydurma konusunda ustadırlar.- Birilerini ya da bir şeyleri suçlarlar. – Talep kardırlar. Sınırları zorlarlar. – Tehditkârdırlar.- Gururunuzu okşarlar. – Çok sık ve kişilik değiştirirler.- Bağımsızdırlar, ancak maddeye bağımlıdırlar. BAĞIMLILIK SÜRECİ. / Belki kullanabilirim / Korku ve merak/ Bir kereden bir şey olmaz / Bir daha asla / Ben bağımlı olmam / İstersem bırakırım / Bıraktım bir daha başlamam / Artık bırakacağım / Bırakmak zorundayım / Bu meret bırakılmaz ki.


Uyuşturucu ve uyarcı madde kullanan gençlerin ailelerindeki benzer bazı özelikler dikkate değer: 1- Parçalanmış boşanmış aileler. 2- Anne babadan birinin kaybı. 3- Aile içinde madde bağımlısı bireylerin bulunması. 4- Aile içi iletişim eksikliği. 5- Baskıcı ve ilgisiz aile ortamı. 6- Aile içinde gencin model alabileceği bireyin bulunmaması.


İyi bir anne baba olmak için….İyi dinleyici olun. Anlattığı şeyleri dinleyin bu onun için önemli, bazen sadece dinlemek bile yeterlidir. = Konferans vermeyin ama her konuda fikrinizi açıkça söyleyin.=  Açık olun. Kendi fikirlerinizi söylediğiniz gibi çocuk ve ergenin de fikirlerini söylemesine fırsat verin. = Yargılamayın. Etiketlemeyin bir süre sonra çocuk ve ergenler bu etiketler doğrultusunda hareket etmeye başlıyor. = Tehdit etmeyin. Bu işe yaramayacağı gibi aile içendeki ilişkilerin gerginleşmesine sebep olur.


Aşırı sorgulamayın ve bunaltmayın. Ama çocuğunuzun kiminle, nerede ve ne yaptığından haberdar olun.  Arkadaşlarını ve onların ailelerini tanıyın ve onlarla irtibat halinde olun. Hayır demesini öğretin, böylece sağlıksız teklifleri reddedebilir. = Her çocuğun sınırlarını bilmeye ihtiyacı vardır. Ona yaşına uygun sınırlar koyun, sınırların hangi durumlar da esneyebileceğini anlatın. Sınırlar çocuğun kapasitesini aşmamalıdır. Koyduğunuz sınırlar açık ve anlaşılır olmalıdır. Sınırlarınız geniş olsun ama bunları ‘’deliksiz’’ tutun. = Kurallarınız çocuğa ne yapmamasını söylediği kadar ne yapması gerektiğini de söylesin. = Sadece olumsuz davranışlarına odaklanmayın, yaptığı her olumlu hareketi fark edin ve bunu ona bildirin. Bu çocuğu motive edecektir.  ÇOCUĞUN MADDE KULLANDIĞINI ÖĞRENEN ANNE- BABANIN TEPKİLERİ: Kabullenememe- İnkâr, yok benim çocuğum asla kullanmaz.-Kendini ve eşini suçlama, tartışmalar: Bu çocuk senin yüzünden böyle oldu. Ben asla iyi –anne baba olamadım. = Hayal kırıklığı, çaresizlik duygusu. Ben onu bunun için mi yetiştirdim. Her şey bitti, artık hiçbir şey eskisi gibi olamaz. = Öfke duyma: Benim böyle evladım olamaz. = Çocuğu suçlayan ve aşağılayan tarzda konuşma: Senden ne köy olur ne kasaba. = Uç kararlar alma eğilimi: Bu okula gitmek artık bitti.


Not: Yeşilay arşivinden yararlandım.


 


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=3335 Adresinden 02.03.2021 Tarihinde Yazdırılmıştır.