Ünye Limanı ve sorunları

İSMAİL SARI
15 Mart 2012 Pazar

Geçtiğimiz hafta, Belediye Meclis toplantısında Ünye Limanı ile ilgili bilgi veren Başkan sayın Ahmet ARPACIOĞLU, Liman işletmeciliğinin 1997 yılında Ünye Belediyesine verildiğini bildirdi. Ve devamında, Ünye Belediye Başkanı olduktan sonra limanın Ünye ekonomisine katkı sağlaması konusundaki çalışmaları hızlandırdığını da ilave etti. Ünye halkının, Belediye Başkanı sayın Ahmet ARPACIOĞLU’na gerçekten  bir teşekkür borcu var. Ben, bu konudaki çalışmaları yakinen iyi bilen birisi olarak sayın Başkan’a kişisel teşekkürlerimi bir defa daha sunuyorum.


Sevgili okurlarım, Ünye Limanı deyip geçmeyiniz. Başlı başına bir ekonomik birim, çok fazla girdisi var. Ünyeli bundan yeterince faydalanamamış. Ama Ünye Çimento Fabrikası bu limandan bol bol faydalanıyor. Önemli ölçüde de girdi sağlıyor. Ancak bu girdisinden Ünye ekonomisine katkısı az. Çünkü limanın getirisini yeterince hesaplayamayanlar, Ünye Çimento Fabrikasına, limandan 49 yıllığına bedava faydalanma hakkı veren sözleşme imzalamışlar. Elbette ki bu sözleşme, bedelsiz imzalanmamış. Çimento Fabrikası, limanda onarım yapmış bunun bedeli olarak 49 yıl faydalanacaktır. Ancak; bir ver yüz al veya bin al gibi bir oransızlık var yapılan işlemde. Bu sözleşme için Çimento Fabrikasını suçlamıyorum. Fabrika, kazanmak için kurulmuştur ve işletmecilerinin görevi, daha fazla kazanmak için çalışmaktır. Benim amacım, Ünye’nin ve Ünyelilerin haklarının yeterince savunulamayıp alınılamamış olduğunu gündeme getirmektir.


Geçmişte bir münasebetle bir defa gündeme getirdiğim gibi, limanda şu anda bir genişletme çalışması hazırlığı yapılmaktadır. Konu ile ilgili olarak Belediye Meclis Toplantısında bir açıklama yapan Başkan sayın Ahmet ARPACIOĞLU, Çimento Fabrikasının, genişletme işlemini yapmağa talip olduğunu ancak mevcut 49 yıllık sözleşmeye ilaveten ikinci bir 49 yıllık kullanım hakkı istediğini belirtti. Belediye olarak bazı şartlarla, yani günün siyasi modası haline gelen “Kazan, kazan” prensibi uyarınca “ortaklaşa kazanalım” amaçlı bir iki teklif yaptıklarını, fakat Çimento yönetiminin kabul etmediklerini söylediler. Genişletme çalışması hazırlıklarının devam ettiğini de ayrıca açıkladılar.


Bir önceki yazım nedeniyle biraz darılmış olan Liman Başkanı sayın İsa PEHLİVAN Bey, konu ile ilgili olarak görüşmek istediklerini bildirmişlerdi. Beraberce çay içtik ve uzun uzun, limanla ilgili açıklamalarda bulundular. Memnun oldum ve dışarıdan beri bilemediğimiz birçok hususlarda beni aydınlattılar, kendilerine teşekkür ettim. Bir Ünyeli olarak limanın, Ünye ve Ünyeliler için azami ölçülerde faydalı olması ve kazanç sağlaması için elinden gelen gayreti sarfettiklerini de belirterek Belediyemizin yapacağı her çalışmada yanında olmaktan mutlu olacaklarını da dile getirdiler. Karşılıklı anlaşmazlık varmış gibi görülen hususların aslında diyalog kopukluğundan kaynaklandığını, hiç birimizin iyi niyetinden şüphe edilemeyeceğini, büyüklerimizin dediği gibi “Her şey Ülkemiz için, her şey Ünye’miz içindir” prensibine sıkı sıkıya bağlı olduğu konusunda en küçük endişeye mahal olmadığını anladığım konuşmamızdan sonra karşılıklı teşekkürleşerek ayrıldık.


Sonuç olarak; hepimizin ortaklaşa derdi Ünye’miz için, Ünyeliler için çakılacak her çiviye alkış tutacağımızı, yanında olacağımızı, art niyetli olanların veya art niyetli olduğunu tahmin ettiğimiz çalışmaların da hep birlikte karşısına dikileceğimizi dostun, düşmanın bilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Yoksa hiç kimse ile verip de alamadığımız, alıp da veremediğimiz bir derdimiz yoktur.


Sevgi, saygı ve selamlarımla… 


 


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=3369 Adresinden 06.03.2021 Tarihinde Yazdırılmıştır.