Sefa Termal Gezisi

İSMAİL SARI
14 2012 Pazar

 


       Geçtiğimiz hafta sonu, Afyonkarahisarı Gazlıgöl semtinde bulunan Sefa Termal Tatil Köyünde” devremülk” pazarlaması yapan arkadaşlarla birlikte  Afyon’a gittik. Bir otobüs dolusu müşteri grubu ile 12 saat yolculuktan sonra Gazlıgöl’e ulaştık. 12 sene önce gördüğüm Gazlıgöl, büyücek bir köy görünümünde idi. Bu gün villaları ve çok katlı termal otelleri ile bir ilçe görünümündedir.


 


       Otellerimize yerleştikten sonra etrafı kolaçan etmeye başladım. Gazlıgöl denilen yer bir belde. Belediyesi var  ve belediyenin de termal tesisleri var. Eski tip bina ve tesisler. Bu ifadeyi, yeni yapılan modern bina ve iç dizaynları ile kıyaslıyarak kullanıyorum. Halen yapılmakta olan oteller, termal sahasındaki son yenilikleri tesislerine yansıtmakta yarış ediyorlar. Bu da, hizmet alan müşterilerin, en üstün olanından hizmet alma yarışını doğuruyor.


 


       Bizler, Sefa Termal’in sahibi Sayın Safa Özdemir Bey’in “Gelin ve görün; devremülk almanız şart değil; görüp tanımanız ve üstünlükleri görerek tavsiyede bulunmanız yeterlidir” diyerek, daveti üzerine gittik. Yol masrafı ve bir günlük yemek ( üç öğün) masrafı onlara ait. Giden müşteri, bir gece kalacağı oteli ve termal suyun ücretini ödüyor. Bu ücret de otuz lira ile ikizyüz lira arasında değişiyor. Aileler için villalar var. Beş kişilik bir aile bir villayı kiralıyor. Kişi başına otuz veya kırk liraya mal oluyor.  Veya bekar grubu beş arkadaş birlikte bir villayı kiralayarak aynı fiatı paylaşıyorlar.


 


       Sefa Termal Tatil Köyünde  çok özel bir program uygulanıyor. Termal binalar son derece modern olduğu gibi tanıtım da çok ustalıklı ve tekniğine uygun yapılıyor. İşin tekniğini bilen, ihtisasını yapmış hocalarla; akıl ve mantık ölçülerinde, yalansız-dolansız ve şişirme laflardan uzak bir anlatımla tanıtım yapılıyor.


 


      Tanıtım Hocalarından Yunus ATASOY, şunları söylüyordu: “Afyon’un 4 termal bölgesinden en üstünü ve bir numarası, Gazlıgöl Bölgesidir. Bu bölgenin en kaliteli ve mineral zengini suyu da Sefa Termal suyudur. Bu zenginlik, sözle anlattığımız için değil, tahliller sonucu ispatlanmış zenginliktir. Afyon ili, 2008 yılında Termal Turizminin Başkenti seçilmiştir. Sefa Termal kuyusu 517 metre derinlikten yörenin en kaliteli ve bol suyunu çıkarmaktadır. Bölgede çok sayıda termal tesisi vardır. Ancak bunların bir kısmının suyu kiralıktır, bir kısmı ortaktır ve yetersizdir. Sığ tabanı oluşlarından mineral zenginlikleri azdır. Sefa Termalin farklılıkları özet olarak şunlardır:


 


1)                    Su kuyusu Sefa Bey’in kendi mülkünde olup derinliği fazla oluşu nedeniyle hem suyu bol hem de mineral zenginidir.


2)                    Tapulu mülk olup devremülk alanların tapusu hemen verilmektedir.


3)                    Yer olarak da Gazlıgöl’ün en güzel yerindedir.


4)                    Şu anda inşaatı devam eden termal site (yıl sonuna bitecek), yörenin en güzel tatil sitesidir. Sosyal tesisleri, spor tesisleri ve kültürel tesisleri ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmaktadır.”


       Termal suların ihtisasını yapmış olan Doç. Dr. Bülent ELİTOK Hoca ise Sefa Termal suyunun sağlık yönünden faydalarını sıralarken özet olarak şöyle diyordu:


       “ Bir bütün halinde şifa kaynağı olan Sefa Termal suları başlıca şu hastalıklar, için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.


 


      


1) Kalp-Damar hastalıkları için faydalıdır.


2) Kısırlık, kadın hastalıları, safra kesesi hastalıkları ve böbrek hastalıkları için faydası görülmüştür.


3) Alerjik hastalıklar ve astım tedavisi için özellikle suyun buhar tenefüsünün faydası müşahede edilmiştir.


4) Diabet, obezite, cilt güzelliği, stres için çok faydalıdır.


5) Bağışıklık sistemini son derece güçlendirir.”


 


       Dedikten sonra Bülent Hoca; “Bizler, Termal tedaviyi anlatıyoruz, tıbbı tedavi elbet ki, gereklidir gerçektir ve sürdürülecektir” diye de ilave ediyor.


 


       Kısacası sevgili okuyucularım, gezi bir harika olduğu kadar Sefa Termal tesisleri de dört dörtlük tatil köyü olma özelliğini birinci sırada korumaktadır.


 


        (Not: Devremülk almak veya tanımak için gitmek isteyenler için irtibat telefonları :


0452 324 29 66-0537 455 16 68


                    

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=3817 Adresinden 06.03.2021 Tarihinde Yazdırılmıştır.