Sigaranın Etkileri

ARİF TAKICI
8 Aralık 2012 Pazar

Kişinin kullandığı madde üzerinde kontrolünü kaybederek, ruh veya fiziksel sağlığını olumsuz yönde etkilediğinin farkında olmasına rağmen, o maddeyi kullanmaya devam etme durumu olup hem beyni hem de davranışlarını etkileyen bir hastalıktır. Her maddenin bağımlılığı kendine has özellikler gösterir. Örneğin; alkol yoğun ölçüde fiziksel bağımlılık yaparken sigara daha çok psikolojik bağımlılığa sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) düzenli olarak günde en az bir adet sigara içmeyi sigara bağımlılığı olarak tanımlamaktadır. Yine WHO’ ya göre, ‘içkinin işine engel olduğunu düşünmeye başlayan kişi alkoliktir.’


   Kristof Kolomb’n Amerika’yı keşfetmesiyle yerlilerden öğrenilen tütün içme alışkanlığı kısa sürede yaygınlaşmıştır. 20. Yüzyılın başlarında ise, tütünün kâğıda sarılarak üretilmeye başlanmasıyla hız kazanmıştır. Sigara, dünyada ve ülkemizde ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Sigara ve tütün 4000’den fazla sititoksik(/hücre öldürücü), mutajenik (hücrenin yapısını bozucu) ve karsinojenik (kanser yapıcı) madde içermektedir. Sigara içen kişilerde, duman solunmasına bağlı olarak, ağız, burun, gırtlak ve tüm solunum yollarında kanser gelişebilir. Sigaranın içinde bulunan nikotin, bağımlılığı sağlayan en önemli maddedir. Ayrıca nikotin, mideden asit ifrazını da artırır, pankreas salgısını azaltır ve mide ülserlerinin sebepleri arasında yer almakla beraber iştahı keser ve vücudun hormonel faaliyetlerini bozar.


Sigara içimi ile Koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Sigaraya başlama yaşı, içilen sigara sayısı ve alınan nefesin derinliği önem taşımaktadır. Sigara içimiyle, normal akciğer yapısı modifiye olarak, kansere dönüşür. Sigara içenlerde, kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı görülür. Ayrıca, solunum yolu enfeksiyonlarına ve ameliyat sonrası komplikasyonlara bu kişilerde daha sık rastlanır. Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülmekle beraber beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına (Alzheimer) sebep olur. Sigara içen bayanlarda, rahim ve yumurtalık kısırlığı, erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür ayrıca, zamanla deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara da yol açar. 1964 yılında, sigara içimiyle akciğer kanseri arasında nedensel bir ilişki varlığı gösterilmiştir, daha sonraki yıllarda ise; net ilişkiler tanımlanmıştır. İçilen sigara miktarı ile içilen süre, başlama yaşı ve içilen sigaranın tipi riski belirlemektedir. Günde bir paket sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski 10 kat fazlayken, günde 2 paket içenlerde bu riskin 25 kat arttığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.


   İlk olarak alkolün nerede, ne zaman ve nasıl bulunduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, meyve ve sebzelerde doğal olarak oluşan alkolün tarih öncesi insanların bunları yemesiyle tesadüfen bulunduğu sanılmaktadır. Alkol kelimesi, Arapça bir kelime olan ‘alkhul’ den gelmektedir ve esans, öz, cevher anlamlarını taşımaktadır. Mısırlılar ve eski Yunanlılar tarafından kullanıldığı çeşitli belge ve kaynaklarla tespit edilmiştir. Not, Yeşilay arşivinden yararlandım.


 


 


 


 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=4119 Adresinden 06.03.2021 Tarihinde Yazdırılmıştır.