Hatırlamak Hatırlanmak

RECEP ÖZCAN
21 Nisan 2017 Pazar

Yakınlarımızdan, akrabalarımızdan veya komşularımızdan dolayı ölümü bilmeyenimiz yoktur. Bilinir, fakat yaş ilerlediğinde ancak o zaman hissetmeye başlarız. Zaman zaman aklımıza gelir, bir gün bizde öleceğiz diye. Tabi ki öbür taraftaki halimizi amellerimiz belirleyecek, bundan kimsenin kuşkusu yok. Herkes gibi ölüm benimde aklıma gelmiyor değil. Aklıma gelenleri sizinle paylaşmak istiyorum.


Hatırlanmak insan hayatında önemli bir yer tutar. Dostlarım ve yakınlarım tarafından aranıp hatırlanmak beni mutlu etmektedir. Köşesine çekilip kabuğunda yaşamak mutsuzluk vesilesidir. Bunu yaşamınızda tecrübe etmişsinizdir. Ne kadar aranıp sorulursanız, değerli olduğunuzu hissedersiniz. Hayatınızın ne kadar anlamlı olduğunu anlarsınız.


Mutluluğun bir ölçüsünün de hatırlanmak veya unutulmamak olduğu açıktır. Mutlu olduğunuzda veya mutlu günlerin paylaşılmasının önemli olduğunu biliriz. Üzüntülü ve sıkıntılı günlerimizde ki üzüntülerimiz ve acılarımız paylaşıldığında, hafiflediğimizi hissederiz. Ben öyle hissediyorum. Bu durumda daha çok mutlu oluyorum. Bu da dostlar ve yakınlarım sayesinde hatırlanmakla oluyor.


Birde yaşamımızda bize hatıra olarak kazınan olaylar vardır. Bu olumlu veya olumsuz olaylar olabilir. Ama bizim hayatımızda ve hatıralarımızda büyük yer tutar. Ta ki ölüm bizimle buluşuncaya kadar. Hatta hatıralarımızda önemli yer tutan kişiler vardır. Onları sadece düşündüğümüzde beynimizde hatırlarız. Veya birileriyle sohbet ederken falan kişi de vardı iyi biriydi veya yaramaz biriydi şeklinde.


Hatıralarımıza yeni olaylar yüklendikçe eskiler unutulur gider. En çok sevdiğimiz birilerini bile belli süreden sonra unutur gideriz. Hafızamızda fazla yer işgal etmez hale gelir. Ölenleri bir tarafa bırakalım hatırlamayı, aramızda yaşayanları bile unutabiliyoruz. Hatırlamaz hale geliyoruz. Veya şöyle düşünün; sizinle irtibatı iyi iken dostluk devam eder. Bu durumda bizde onu her zaman hatırlar, arar sorarız. Böylece dostluğumuzu iyi seviyede tutmaya çalışırız.


Hatırlamak aslında, yakınlarımız ve dostlarımız zor durumda veya sevinçliliğinde yanında olmaktır. Uzun süreli hastalanan, yatalak olan veya her şeyini kaybeden kişiyi ne kadar hatırlayabiliyorum diye düşünüyorum.  Aklını yitiren veya yaşlılık durumlarını şöyle göz önüne getirdiğimde, insanlar yanlarına bile yaklaşmadıklarını görüyorum.


Hayatta yaşarken insanlar; o kişiyi iyi tanıyorsa belki öldükten sonra da belirli süre hatırlar, unutmaz. İsmi aramızda yaşayan insanlara baktığımızda diğer insanlardan farklı özelliğe sahip olanlardır. Yaşadığı dönemde çok farklı yaşamışlar, mutlaka insanlara faydası olmuştur. Daha doğrusu yaşadığı döneme veya sonraki dönemlerdeki insanlara örnek olmuştur. Bu örneklik durumu onları unutulmaz hale getirmiştir. Bunun tersi de olabilir tabi fakat bu beni ilgilendirmiyor.


Şunu düşünüyorum ben; bu dünyada belirli süre yaşarım. Bu süre içinde ne yaptım. Bu yaptıklarım beni insanlar yanında ne kadar hatırlatır veya unutturmaz. Bu dünyadaki yaptıklarımla ahirette intikal ettiğimde geri kalanlar beni ne kadar süre ile hatırlarlar. Veya hiç mi hatırlamazlar. Beni ilgilendiren tarafı budur.


Birde şu cepheden bakalım. Biz yakınlarımızı ve dostlarımızı ne kadar sıklıkla hatırlıyoruz. Bu hatırlamamızın onlara ne faydası var, ne için hatırlıyoruz. Biz onları hatırladığımız sıklıkta mı hatırlanmak isteriz.


Yaşamak güzeldir, bunda hemfikiriz sanırım. Yaşamaktan zevk alanlar için böyledir. Ortalama yaşam süresinin veya her şeye sahip olup normal standartların üzerinde yaşadığımızı düşünelim. Veya tersini yaşayalım, sonucu bize ne kazandıracak. Yaşamdan amaç nedir hiç düşündük mü acaba?


Büyüklerimizce takdir görmüyorsak, küçüklerimizce saygı duyulmuyorsak, dostlarımızca sevilmiyorsak ve çevremizdekilerden de saygıdan yoksunsak, kıymetimiz de yoktur diye düşünüyorum. Dünyada değerli bulunmayan, öbür âleme intikal ettiğinde nasıl değerli bulunur da hatırlanır!


 


Şu da biliyorum ki insanların yanında kıymeti olmayanın Allah yanında da kıymeti yoktur. İnsanların hatırlaması, iyilikle yad etmesi, bizim değerimizi Allah cc. katında artıracaktır. Hatırlanmak için hatırlamak gerekir. Unutulmamak için unutmamak gerekir. 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=7659 Adresinden 08.04.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.