Hayat Bedava Yaşanmaz

RECEP ÖZCAN
21 Nisan 2017 Pazar

İnsanı genelde ikiye ayırırlar. “Başkasından faydalanarak yaşayan ve başkasına yardım ederek yaşayan insan”. Güzel bir ayrım, bu insanları her zaman yaşadığımız çevrede görebiliyoruz.


İnsanların karakterleri sürekli tahlil edilmeye çalışılmıştır. Görülmüştür ki iklimin, yaşadığı toprağın, çevresinin etkisi vardır. Karadeniz insanına baktığımızda denizin ve yeşilliğin büyük etkisi var. Hırçınlığı ve sertliği denizin dalgasından almış gibi. Yardım severliğini, kendi işini kendi görmesi, başkasına yardımda bulunmasını da yeşilliğinden almıştır.


Sinirlendirildiğinde bağırıp çağırır fakat belirli bir zaman sonra kalbinin yumuşaklığı ortaya çıkar. Öfkesini yener. Yine çevresindeki insanlara yardımlarını sürdürür.


Bir Trabzonlu, bir Kayserili ve bir de Diyarbakırlı askere gider.  Askerde bir yere düşerler. Komutanları bunları huzuruna çağırır ve “ Askerliğinizi paralı yapabilirsiniz. Sizlere izin veriyorum.  Beş bin lira bulun gelin askerliğinizi yapmış sayılacaksınız. “ der.


Trabzonlu hemen yola koyulur memleketine gelir parayı akrabalarından, komşularından ödünç alarak tamamlar komutanın huzuruna çıkar. “ Komutanım para hazır, getirdim”  der.


Diyarbakırlı hala komutana yalvarır bedava olmaz mı? Askerlik bedava olmalı diye. Kayserili de pazarlığını sürdürür biraz daha az olsun, daha ucuz olmalı diye.


İşte Karadeniz insanı budur. Hayatı bedava yaşamaz. Başkasının üzerinde yaşamını devam ettirmez. Çalışır çabalar kendi hayatını devam ettirir. Onun için Karadenizli çalışkan insanlar olarak tanınırlar.


Karadeniz insanı özelde Ordu ve Ünyeli de böyledir. Hatta ağaç gibidir. Ağaç karbondioksiti alır oksijen salar. Kirli havayı alır temizler dışarıya temiz hava sunar.


Ağaç temizleyicidir. Başkasının hayatını kolaylaştır. Yaşamasını sağlar. Hiç bıkmaz ben niye hep iyilik ediyorum diye.


Biliyorsunuz arı su içer bal yapar. Yılanda aynı sudan içer zehir saçar. Arı bal yaparak insanlara fayda sağlar,  yılan da zehir üreterek insanlara zarar verir.


Yeşilden etkilenen insanımız her zaman iyi niyetlidir. İyi niyeti sayesinde kendine zarar vermediği gibi başkalarına da zarar vermez. Devletine de zarar vermez. Devleti hizmet götürmese bile bir hikmeti var diye hareket eder sabırla belki başka zaman yapılır diye bekler. Karşı gelip isyanda bulunmaz.


Gerekirse yolunu kendi yapar, suyunu da kendi getirir. Devletin yapması gerekenleri kendi yapar ve bedavadan yaşamaz.


İnsanımızdan bunun dışına çıkanlar olabilir. Ama genel itibariyle çoğunluk iyi olursa sıkıntı yaşanmaz. İnsanımız bu davranışlarını İslam’ın ahlakıyla da desteklerse hiç sıkıntı yaşanmaz.


İnsanımız başkasından faydalanarak yaşayan insan değil her zaman başkasına yardım ederek yaşayan insan olmalıdır. Bunu özelliğini korumalıdır. Bu özellik ona mutluluk getirecektir, huzur getirecektir.


Alan insanın mutluluğu yakalaması çok zordur. Elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz.  Mutluluğun tadına varamazlar. Ama veren insan, yardım eden insan her zaman mutlu olur. Verdikçe, başkasının yüzünün güldüğü gördükçe, kendini de mutlu hisseder, huzurlu olur.


 


Mutlu ve huzurlu günler isteyenlerin olsun, dileğimdir.

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=7680 Adresinden 03.04.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.