İş Arıyorum Ne İş Olsa Yaparım Abi!

RECEP ÖZCAN
21 Nisan 2017 Pazar

İnsanın ihtiyaçları gidermek için ise bir işe ihtiyacı var. İhtiyaçlarını bir kısmı kendi işini yaparak karşılamaya çalışır. Bir kısmı ise başkasının yanında çalışarak karşılar.


Eğer başkasının yanında çalışacaksak iş aramak zorundayız. İş ararken dikkat edilmesi gereken hususlar olacaktır. İşveren her geleni işe alacak değildir tabi ki. Kendisine para kazandıracak, işlerini yapacak, işlerini yaptırırken de işini en iyi yapanı bulmaya çalışacaktır.         İş arayanın tüm iş yerlerini gezmesi, iş araştırma yapması mümkün olmaz. Sizin adınıza iş arayan Türkiye İş Kurumu ve Özel İstihdam Büroları var. Bunun yanında gazete ilanları, meslek odaları, internet ve yakın çevreden çalışan kişilerden nerelerde iş var öğrenmek mümkündür. Sonuçta iş aramak için gayret göstermek gerekiyor. Armut piş, ağzıma düş yok. İş aslanın ağzında olduğu değil midesinde olduğu söylenir.


İşkur üzerinden iş aramaya gelenlere “ Nasıl bir iş istiyorsun? Mesleğin nedir? Mesleğinde mi iş arıyorsun?” soruları sorulduğunda şunu görürüz. Nasıl bir iş aradığını bilmiyor. Çünkü belirli bir mesleği yok. Mesleği olmayan bir kişi ne iş yapabilir? Cevap her işi yaparım. Meslek adlarını saydığında ben onları yapamam. Tekrar öyleyse ne iş yaparsın denildiğinde, başa dönerek “her işi yaparım” cümlesi ağzından çıkıveriyor. Meslekler Sözlüğünde “her işi yaparım” adında meslek yok.


İş arayan ne iş yapacağını, ne iş yapamayacağını bilmelidir. Öncelikle bunu bilirse iş bulması kolaydır. İş bulmaya bir adım önde başlar. İşveren her işi yapanı değil, işini iyi yapacak elemanı arıyor.


İş, kamu ve özel sektörden aranır. Kamudan iş arayanlar şunu unutmamalıdırlar. KPSS diye bir sınav sistemi vardır. Lise ve üstü okul mezunlarını bu sınav sonucuna göre alınır. Diğerlerini de noter çekilişi sonucuna göre alır. İş arayanlar genelde kamuda iş istiyorlar. Ancak işe girebilmek için yukarıdaki şartları taşıması gerekir.


İş sadece kamu da değildir. Özel sektörde bir sürü iş var. Fakat insanlarımız gitmek istemiyorlar. Özelde çalışmak onlara zor gelmektedir. Çalışma şartlarına dayanamayacaklarını düşünmektedirler. Bir işveren kişiye verdiği maaştan fazla para kazanamıyorsa niye o kişiyi çalıştırsın. Çalışan, işverene maliyetinden fazla para kazandırması lazım ki onu çalıştırsın.


            İş arayanın iş ararken dikkat edeceği hususlar.


Giyimine dikkat ederek, bakımsız ya da aşırı süslemeden, iş görüşmesine gidilmelidir.


Hal ve hareketlere dikkat ederek, konuşurken kendinden emin, çalışacağının kararlılığını göstermelidir.


Yapacağı işi öğrenmeye çalışmalı, alacağı ücreti ön plana çıkarmadan,  firmaya nasıl katkı sunabileceğini ortaya koymalıdır.


Alile yaşamının ( olsa bile) olumsuzluklarından bahsetmeden işverene olumlu imaj bırakmalıdır.


Daha önce çalışmışsa çalıştığı işyeri veya patronu ile olan olumsuz hareketleri anlatmaktan kaçınarak işyeri sırlarının başkalarına anlatılmayacağını göstermelidir.


 “İşverenin nasıl bir iş düşünüyorsunuz?” sorusuna “Ne iş olsa yaparım abi“ denmemelidir. Zamanımızda bu geçerli bir söz değildir.


 


Bunlarla birlikte iş bulabilmeniz için mutlaka bir meslek sahibi olmalısınız. Dikkat ederseniz personel alınırken meslek adları söylenmektedir. Mesela; tekstilde makine bilen, mobilya ustası, fırıncı, kaynakçı, garson, aşçı, satış elemanı gibi. Ne olursan ol gel denilmez. Öncelikle iş arayanlar yapabileceği mesleği öğrenerek iş aramaya ondan sonra gitmelidir.

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=8080 Adresinden 08.04.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.