Gene Ünye Üstüne

YÜKSEL ŞEN
19 Temmuz 2017 Pazar

20.06.2017 tarihinde, STAR Televizyonunda, Saat 15.00’de Sayın Ezgi Sertel'in sunumunu yaptığı ‘Lezzetin Haritası’ isimli programı, zevkle vede büyük bir heyecanla izledim.


Zira Sunucu Ekrana Ünye'nin Cennet köşelerinden, yeşille mavinin harman olduğu, bazı sahil köylerimizden görüntüler aktarıyor, yöre halkı ile söyleşiler yapıyordu.


Aman Allahım. Tek kelimeyle, köylerin görüntülerine hayran kaldım. Renk renk, dış sıvaları ile evlerin albenisi, gözlerimi kamaştırdı doğrucu.


Kendi kendime söylendim:


Böyle Modern bir kente de böylesi, tertemiz, pırıl pırıl konutlar yaraşır diye.


Ne mutlu bu köylerin modern düşünceli sakinlerine.


Dileriz tüm yerleşim birimlerinizde de böyle görkemli ve albenisi olan evler yükselir.


Efendim: Türk gelenek ve göreneklerinin değişmez kuralı olarak her yerde konuklara gösterilen misafirperverlik Ünyemizde namütenahi bir gelişme kaydetmiştir.


Bu cümleden olarak, halkımız konuklarına en iyi şekilde izzet ve ikram da bulunur. Olanakları dâhilinde onları en iyi şekilde ağırlar.


Vurguladığım bu hususun program da en somut şekilde uygulandığına tanık olduk.


Şöyle ki:


Köy halkı birlik olmuş. Bir masanın çevresinde toplanmış, yan tarafta guzine harıl harıl yanıyor. Köyün genç, yaşlı tüm hanımefendileri çeşitli yöresel yemekler hazırlamaya çalışıyorlar.


Burada o kadar çok yemek türü yapıldı ki, ayrı ayrı anlatmam mümkün değil.


Ancak:


Yaşlı bir hanımefendinin hazırladığı gürcü kavurması çok ilgimi çekti. Sade benim değil, program yapımcısı Sayın Ezgi Sertel hanımın da tecessüsüne neden oldu. Guzinenin başından ayrılmadı. Sık sık bu yemeği yapan hanımefendiye sorular yöneltti.


Hele. Yemekler pişip, yeme faslı başlayınca, masadaki Gürcü Kavurması, Keşkek, Melövcen, Ünye Köftesi başta olmak üzere o çok zengin menü karşısında Ezgi Hanım hayranlığını gizleyemedi. Duygularını açıklamak zorunda kaldı. Her yemeğin tadına baktı, nefasetleri karşısında, köy halkına elinize sağlık çok güzel olmuş diye teşekkürlerini iletti.


Yemekten sonra, konuk oldukları ailenin evlerinin hemen yakınında bulunan fındık harmanı gezildi.


Buradan traktörle, köy dışına çıkıldı, Çam ağaçlarıyla çevrili bir meydanda mola verildi. Traktörde bulunanlar ağaçlar arasına file gererek voleybol oynadılar.


Köy halkı ve Ezgi Sertel Hanım’ın neşenin zirvesine ulaştıkları her hallerinden belliydi. Atılan kahkahalar, gökyüzünün engin maviliklerinde dağılıp gitti. 


Hele fındık toplamanın o müstesna zevki konukları, mutluluğun doruğuna çıkardı.


Sayın Sertel her fırsatta attığı kahkahalarla ziyaretinin sevincini belirtmekten kıvanç duydu.


Ekin buradan, Günpınar'nda tesis edilen Ünye Belediyesi Rahvan Atlı Spor Kulübü Tesislerine geçti.


Ezgi Hanımın, seyisler refakatinde Hayal isimli ata binip parkurda tur atmasından duyduğu memnuniyet yüzünden okunuyordu.


Seyis bu atın halen 9 yaşında olduğunu ve kulübün gözde atları arasında yer aldığını belirtti.


Buradan Çakırtepe'ye çıkıldı. Ekip sanırım Samі Soysal Pide Salonunda oturdu ilgililere, kıymalı, kaşarlı, çökelekli ve içleri yumurtalı pide siparişinde bulundular.


Ünye’ye özgü bu nefis pideleri maharetle yapan ve müşterilerinin damak tadına en iyi hitap etmesini iyi bilen, pide salonunun becerikli Ustası Muharrem Bey pişirdiği pidelerle konuklarının takdirlerini kazandı. Teveccühlerine mashar oldu.


Zira ekip, mutluluklarını, tüm davranışları ile ortaya koyup, pide salonu yetkililerine teşekkürlerini sundular.


Yapılan bu davranışları, televizyon ekranlarından tüm Türkiye izliyordu.


Hele hele, kameramanın, buradan Ünye'nin o muhteşem panoramik görüntülerini televizyon ekranına aktarması ve Yunus Emre Parkı, Yalı Kahvesi, Kale Bozuğu, Çömlekçi ve Burunucu Mahallelerinin sahil görüntüleri, Cevizdere, Yücülerköyü kıyıları gibi, kentimizin dillere destan o güzelliklerini dünyaya göstermek yöremizi tanıtmak çok önemli bir olaydı.


Zira Belediye Başkanlığı, Turizm Derneği ve bu konuda faaliyet gösteren firmaların bu denli bir reklamı yapmakta zorlanacakları kanısındayım.


Al sana, bedava bir reklam kampanyası. Teşekkürler, Star Televizyon’u yetkilileri.


Bu güzel şehre, bu yeryüzü cennetine bundan daha güzel bir hizmet olamazdı.


Ekip, Çakırtepe’de mahalli sanatcı Sayın Arif Deryal Bey’in bağlaması eşliğinde okuduğu Ünye Türküleri'nden sonra şehir merkezine geçti. Caddelerimizin görüntülerini ekrana yansıttı, o mamur o ihtişamlı kent görüntüleri, izleyenleri ihya etti.


Her gören yabancı, bilhassa İstanbul'dan gelenler, Ünye’yi Türkiyenin göz bebeği cennet şehir İstanbul'a benzetirler. Ve burası, adeta İstanbul’dan bir parça diye yorum yaparlar.


 


Devamı haftaya 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=8351 Adresinden 30.11.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.