Düğün Mevsimi

RECEP ÖZCAN
13 2017 Pazar

Her annenin ve babanın mutluluğunun zirvesi çocuklarını evlendirmektir. Onların mürüvvetlerini görmektir. Eğer zamanını geçirmeden olursa “Düğün bayram etmek” buna denir.


Genellikle eskiye göre gençler daha geç evlilik yaparlar. Maddi açıdan veya karşılıklı anlaşma açısından geçinmek zordur. “ Bekârlık sultanlıktır” atasözü ön plana çıkar. Rahatlıklarını bozmak istemezler.


Aşk bacayı sarmışsa veya aşk gözünü kör etmişse evlenmek, evlendirmek artık farz olmuştur. Hep denmez mi “ Evlenenle ev alana (yapana) Allah yardım eder.” Bunun tecrübesini büyüklerimiz yaşamışlar, bizlere de bu şekilde tavsiyede bulunmuşlardır.  Evliliğin iyi olduğunu da şöyle ifade etmişlerdir. “ Bekârlık maskaralıktır.” “ Bekârın parasını it yer, yakasını bit” “ Varsa eşin rahattır başın, yoksa eşin zordur işin”


Evlilik rahatlık ve mutluluktur. Zamanı gelince olması gerekendir. Fakat bizim bölgede özellikle yaz mevsimine denk gelir düğünlerimiz. Önce düğünlerimiz başlar sonrada peşinden fındık hasadı başlar. Sevincimize daha fazla yakınlarımız ve akrabalarımız katılsınlar diye. “Sevinçler paylaşıldıkça çoğalırlar.” Düğünlerimizde gerçekten sevinçler paylaşılır.


Düğünlerin belirli bir zamana sıkıştırılması düğüne gidecekler için zorluk demektir. Para denkleştirmek için çare aramak ve bulmaya çalışmak külfetin ağırlığıdır. Buna karşılık düğüne icabet edilmişse sevinçler yüzlerden okunur. Bence düğünleri belirli bir zamana sıkıştırmamak daha güzel olur. Sevinçleri ve mutlulukları belirli zamanda yaşamak yerine bütün yıl boyunca yaşama fırsatı bulmuş oluruz.


Yaz döneminde düğünler yapıldığı zaman, geçim kaynağı fındık bahçelerini temizleme işleri aksamakta fındık toplarken zorluk çekilmektedir. Ayrıca insanlar düğünler dolayısı ile bir yerlere gezmelere gidememektedirler. Eskilerde düğünler için yaşlılar gençlere “ Düğünün güzün olsun” diye dua ederlerdi. O bolluk dönemde olsun diye. Şimdi de güzün düğünler niye yapılmasın. Fındık para etmiyor ama belki faydası olur.


“Davul dengi dengine çalar” atasözü geçerliliğini korumaktadır. Denk olmayan evlilikler sarsılmakta mutluluğu devam etmemektedir. Evliliğin devamı karşılıklı anlayış ve hoşgörü içerisinde davranışta bulunmaktır. Ya da bir tarafın susmasıdır. Her iki tarafta kendi ispatlamaya çalışırsa veya galip gelmeye çalışırsa bu evlilikte sıkıntılı olur.


Bir nikâh merasiminde Belediye Başkanı mikrofonu eline aldı ve “Eşiyle kavga veya münakaşa etmeyen biri var mı” diye nikâha gelenlere sordu. İçlerinden bir kadın ben diye cevap verdi. Yanına çağırdı “ Buyurun bu gençlerin kurdelesini siz kesin “dedi. Daha sonra araştırmamda kadının kızı şunu söyledi. “ Babam anneme karşı ev ufak bir karşılık vermez. Sesini çıkarmaz “ dedi. Anladım ki kavga olmayışının nedeni bir tarafın susmasıdır. Evlilikte ufak tefek kavgalar olabilir. Aslında bu yemeğin tuzu gibidir. Bunu abartmamak lazımdır.


 


Gençler yine de eli çabuk tutmalıdır. Zamanını geçirmeden, zamanında evlilik yapmak en güzelidir. Fırsat bulunca da düğün yapılmalıdır. Allah evlilikleri mutluluklar içerisinde devam ettirsin. Önemli olan bence budur. 

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/koseyazi/print.php?kyazino=8510 Adresinden 01.10.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.