Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Fındık fiyatları yükselişte…
Fındık fiyatları yükselişte…
8 Mayıs 2012 Salı 09:21
Alan bazlı destek ödemelerinin üreticiye nefes aldırmasıyla ve 2013 mahsulünün tahmin edilenden az olacağı söylemleri fındık fiyatlarını yukarıya çekti.
“Elinde ürünü olan üretici ve tüccar beklemeyi bilmeli” diyen Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, “Fiyatları, büyük ölçüde elinde mal kalan çiftçinin direnişi ve daldaki 2013 mahsulünün görüntüsü netleştirecek” dedi.

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, gazetemize yaptığı açıklamada, bir süredir düşme eğilimine giren fındık fiyatlarının son bir haftadır yükselmeye başladığını söyledi.

Üreticinin alan bazlı destek sonrası elinde kalan fındığı satmaktan yana olmadığını belirten Atik, “2013 rekolte tahmini beklenildiği gibi gerçekleşmedi. Daha önce 2013 rekoltesiyle ilgili 750-800 bin tonlara varan rekoltelerden bahsedilirken, şuanda 600 - 650 bin olur mu rakamları telaffuz edilmeye başlandı. Bu etkenler fındık fiyatını 6 liradan, 6 lira 50krş’lara kadar yükselmeye başladı. İlerleyen günlerde fiyatları, büyük ölçüde elinde mal kalan çiftçinin direnişi ve daldaki 2013 mahsulünün görüntüsü netleştirecek. Ama bize son dönemlerde gelen bilgiler, mevsim başındaki ilk bilgileri desteklemiyor. Köy muhtarları, ziraatçıların yaptığı tespitlerde bu söylemleri doğrular nitelikte. 2013 dalındaki mahsulde 600-650 bin tonu geçmeyen rekolteler içerisinde kalırsa fındık fiyatının her gün yükselmesi kaçınılmaz hale gelir. Onun için elinde mal olan üretici ve tüccara sabırlı olmasını, beklemeyi bilmesini, dışarıdaki çok farklı konuşmalara kulak vermemesini tavsiye ediyorum Bu etkenler fındığı bir miktar daha yukarıya götürecek. 15 Mayıs’tan itibaren fındıkta bir miktar daha yükselen rakamları göreceğimizi düşünüyorum. Kısa süre içerisinde 6.50 krş ve 7 lira arasında bir yerlere doğru fiyatın yükseleceğini tahmin ediyorum. Bu fiyatın altını üstünü de 2013’ün dalının belirleyeceğine inanıyorum” dedi.

İhracat rakamlarına ilişkin Atik, şu bilgiyi verdi:

“Şuanda 164 bin 23 kilo gerçekleşen bir ihracat var. Bundan 1 milyar 311 milyon dolar civarında da bir döviz girdisi var. Bu ihracat rakamlarının da biz 210 bin ton seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyorduk. Daldaki 2013 mahsulünde ciddi bir eksiklik söz konusu olursa ihracat rakamlarında bir miktar yükselmenin kaçınılmaz olduğu kanaatindeyim’’

Atik, 30 Mayıs tarihinde çotanak sayımının yapılacağını, bu tarihte net rakamlarla konuşmanın gerçek rekolteye yakın bilgi vereceğini kaydetti.

 

 

 

 ÜNYE Kent Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.