Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Meclis’ten Çakırtepe’ye yıkım kararı
Meclis’ten Çakırtepe’ye yıkım kararı
6 Mayıs 2009 Çarşamba 08:27
Aylardır Ünye gündeminin baş köşesine tutan Çakırtepe’deki inşaatın son katı için Ünye Belediye Meclisi’nden yıkım kararı çıktı.

Belediye Meclisi’ndeki AKP’li üyelerin hepsi yıkılsın kararına evet oyu verirken, MHP’li üyeler çekimser kaldılar.

Ünye Belediye Meclisi’nin 5 Mayıs 2009 tarihindeki oturumundan Çakırtepe’ye yapılan ve yıkılsın mı yıkılmasın mı tartışmalarına yol açan bina ile ilgili olarak Belediye Meclisi İmar Komisyonu’nun yaptığı çalışmalar sonucunda getirilen öneriler arasından Meclis üyeleri yıkım kararında birleştiler.

 Ünye Belediyesi Meclisi’nde alınan kararda; mevcut alanda yer alan hali hazırda inşaatı süren mevcut binanın 1 katının yıkılması, yasal olmayan bahçe duvarı ve peyzajın, mümkünse İmar Kanunu’na uygun yapılması, mümkün olmayanların yıkılması ve eski mevcut hale döndürülmesi kararı alındı.

Geçtiğimiz ay Meclis’te tartışmalara yol açan ve incelenmesi için İmar Komisyonu’na havale edilen Çakırtepe’deki Sosyal Tesis inşaatı, İmar Komisyonu tarafından detaylı incelenerek bu ayın Meclisi’ne getirildi.

Konuyla ilgili olarak Meclis’e bilgi veren İmar Komisyonu Başkanı Osman Şimşek,  “Mevcut alan ve binayla ilgili olarak İmar Komisyonumuz 7 kez bir araya gelmiş, bunlardan 5’i inşaat sahasında, 2’sini de belediyede gerçekleştirmiştir. Uzun araştırma ve incelemelerimiz sonucunda İmar Komisyonu’nda oy birliği ile karar alınmıştır.

         Burasıyla ilgili yapılan tespitlerde bahse konu alan 2006 yılında değil, 1991 yılı öncesinde iskana açılmıştır. Günümüzdeki durumda da imar planında 2 kat (bodrum kat hariç) yapılaşma hakkı vardır. Binanın ruhsatlı ve ruhsata uygun yapıldığı tespit edilmiştir. 

          Ayrıca, bahçe duvarı imar ve mevzuata uygun olmadığı gibi Kent Koruluğu’na tahsisli bölgede izinsiz dolgu ve peyzaj çalışması yapılarak, doğal zemininin bozulduğu tespit edilmiştir.

Bahse konu alanda hali hazırda yapımı devam eden inşaatlar için su basman kodu yeniden belirlenerek, projelerinde yukarıda belirtilen şartlarda tadilatlarının yapılması ve ruhsatlarının yenilenmesi, bu aşamada şahısların uğrayacağı maddi zararların tanzim edilmesi bir öneri olarak değerlendirilebilir. Ya da Çakırtepe’nin, ön görünüm etkilenme bölgesi olarak ele alınması, belirlenen bu alanda mevcut yapılaşma haklarının tamamen iptal edilerek, bu alanın da kamulaştırılıp, iskana kapatılması alternatif bir öneri olarak belirlenebilinir.”

Bu açıklamanın ardından yapılan oylama sonucunda Belediye Meclisi Çakırtepe’deki inşaatın bir katının yıkılması kararı aldı. Alınan karara AK Partili üyelerin tümü evet oyu verirken, MHP’li üyeler çekimser kaldılar. İmar Komisyonu’nun MHP’li üyesi Mustafa Aybastı’nın, İmar Komisyonu’nda evet oyu verdiği karar için Meclis’te çekimser kalması üyelerin şaşkınlığına yol açtığı gözlendi.ÜNYE Kent
YORUMLAR
Başlık : ünye betona dönüyor Tarih : 15 Nisan 2012 / Pazar Üye Adı :ahmed türk
şimdi arkadaşın biri söyle yorum yapmış tabi onların yandakcısı olduğu belli " atakaleye şöyle çimento tarafınfan bakmamışlar ordan baktığın zaman atakalenin ünyeyye ayrı bir ğüzellik katıyormuş "sevsinler seni çakırtepeden ünyeye baktığında çimentonun açmış olduğu kos koça delik ğözüküyor birde çimentodan ünyeye baktığında bir bu eksikti diyeceğimiz kos koça beton yığını oradan ğözüküyor benim ğördüğüm bu..arkadaşlar doğal ğüzelliklerimiz tek tek elden ğidiyor
Başlık : tebrikler Tarih : 11 Kasım 2011 / Pazar Üye Adı :orhan kaya
ben şunu söyleyeyim yorum yapanlar gerçekten atakaleye şöyle çimento tarafınfan bakmamışlar ordan baktığın zaman atakalenin ünyeyye ayrı bir güzellik verdiğinin farkında olacaklardır sadece belediye başkanımdam ricam ulu önder atatürkün renginin sarıya boyatması yanlış oldu neden derseniz siyah renkte iken çok daha belli oluyordu tekrar siyah yapılırsa çok memnun olurum saygılar...
Başlık : tebrikler Tarih : 11 Kasım 2011 / Pazar Üye Adı :orhan kaya
ben şunu söyleyeyim yorum yapanlar gerçekten atakaleye şöyle çimento tarafınfan bakmamışlar ordan baktığın zaman atakalenin ünyeyye ayrı bir güzellik verdiğinin farkında olacaklardır sadece belediye başkanımdam ricam ulu önder atatürkün renginin sarıya boyatması yanlış oldu neden derseniz siyah renkte iken çok daha belli oluyordu tekrar siyah yapılırsa çok memnun olurum saygılar...
Başlık : Yazıklar Olsun Ünye Belediye Meclisinin AKP li üyelerine Tarih : 17 Haziran 2009 / Pazar Üye Adı :Petek Ersöz
Yapımına Şu an ki belediye başkanı tarafından ruhsata bağlı olarak izin verilen ve onca para ve emek harcanarak Çakırtepeye Dikilen tesisisin,alınan tepkilerden sonra bir katı ve çevre duvarlarının yıkımına Belediye Meclisinin AKP li üyelerinin oyu ile karar verilmesi utanç verici bir olaydır.Çünki yatırımcıya izin v güven vererek onca para ve emeğini sarf ettiren,Turizm Bakanlığından Teşvik bile alınan bu tesisin bu kararla yıkılacak olması utanç vericidir.Yapımının baştan yanlış olmasına karşın bu gün gelinen bu noktada ben yatırımcının yerinde olsam bu karara inan tüm yargı yollarını zorlayıp,kararı iptal etirmek ve ruhsat verilmesinde ihmali olan başta başkan ve memur olmak üzere yıkıma evet diyen meclis üyelerine bunun hesabını sormayı yeğlerdim. Tabi Beleiye yönetimi ile yatırımcı arasında bir pazarlık olmadı ise beklenen bu olmalı aksi takdirde yıkım rızai olursa bu işin altından da bir çapanoğlu çıkar mı çıkar.Ne diyelim BURASI ÜNYE BURADA BİRAZ DURMAK,KUDURMAK LAZIM.
Başlık : dogru karar Tarih : 9 Mayıs 2009 / Pazar Üye Adı :ali sen
iyide zamanında neden o hale gelene kadar musade edıldı yazık degılmi onca emege aslında dogru karar vermıssınız ama gec verdınız yınede zararın neresınden donersenız kardır
Başlık : çakırtepenin katli Tarih : 7 Mayıs 2009 / Pazar Üye Adı :ahmet nazmi
o binanın temelden oraya yapılması yanlış.o binayı yapandan ve izin veren herkesten bu dünya da hesap sormaya gücümüz yetmese de öbür tarafta ünyeli olarak hakkımı helal etmeyeceğim.
Başlık : TEBRİKLER Tarih : 6 Mayıs 2009 / Pazar Üye Adı :Fatma Erdem
Belediye meclis üyelerini bu doğru karardan ötürü tebrik ediyorum. Ünye'nin güzelliğine leke düşüren bir yapıya yıkım kararını onayladıkları için .