Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Pedodonti nedir?
Pedodonti nedir?
7 Mayıs 2013 Salı 08:41
Pedodonti,kelime anlamı ``Çocuk Diş Hekimliği`` olan ve doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar, çocukların ağız ve diş sağlığını inceleyen Ana Bilim Dalı`dır. Çocuklara uygulanan her türlü tedavi ve koruyucu diş hekimliği işlemlerini yapan, bu konuda özel eğitim almış diş hekimlerine Pedodontist denir.

Pedodonti tedavisi nedir? Pedodonti 2 temel prensibe dayanır: Problem varsa tedavi etmek, yoksa olmasını engellemek. Tedaviyi kapsayan kısmı, dolgu, diş çekimi, diş taşı temizliği, kanal tedavisi gibi rutin diş hekimliği hizmetleridir. Koruyucu tedaviyi kapsayan kısmı ise daha çok dişlerin kaybedilmesine neden olacak problemleri engellemeye yöneliktir. Bunun için fissür örtücü ve fluorid uygulamaları yapılır, dişlere çürük testleri uygulanır, Çocuklara fırçalama ve beslenme eğitimi verilir, velileri de bu hususlarda bilinçlendirilir. Her çocuk pedodonti tedavisi görmeli midir? Evet. Çünkü çocuklarda süt dişleri, çene ve yüz gelişiminde çok önemli bir yer tutar. Çürük ve ağrılı dişler, erken diş kayıplarına ve diş dizisinin bozulmasına yol açabilir. Erken çekilen bir süt dişi, çocukların beslenmelerini dolayısıyla gelişimlerini ve hatta psikolojik durumlarını olumsuz etkiler, ileride tedavisi daha güç ve pahalı ortodontik müdahelelere sebep olabilir. Yaşam boyu sürecek ağız ve diş sağlığının devamını sağlar.

SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ

Süt dişleri çocuklarda daimi dişlerden önceki diş dizisi olmanın dışında onların sürmesine rehberlik eden dişlerdir. Erken kayıpları sonucu çenede yer darlığına sebep olup daimi dişlerin sürememesine yada uygun olmayan pozisyonda ağzı içinde konumlanmasına neden olurlar.Erken çekim söz konusu olduğunda alttan sürecek daimi dişin uygun pozisyonda sürebilmesi için yer tutucu yapmak gerekir. Süt dişlerinin erken kaybı sonucu fonksiyon kaybı da olur.

Karışık dişlenme döneminde yani süt dişlerinin yoğun bir şekilde yerlerini daimi dişlere bıraktığı süreç içersinde; düşmeye yakın olan süt dişleri ve yeni sürmekte olan daimi dişler çürüğe daha yatkındır. Bu nedenle çocuğun hijyen sağlayışı mutlaka kontrol edilmeli, gerekirse anne veya baba tarafından dişinin fırçalanması sağlanmalıdır.

Çürüyen süt dişleri düşmesine yakın bir dönemde değil ise mutlaka tedavi edilip, hem alttan gelecek olan daimi dişlere rehberlik sağlar, hem doğal yer tutucu görevini görür, hem de çiğneme fonksiyonunda kayıp oluşmamış olur.

Biberon çürüğü:

Süt keser ve köpek dişlerini genelde kapsayan yaygın çürük şeklidir. Genelde emzik ve biberona alışılması için bunlara sürülen reçel bal gibi şekerli gıdaların etkisi ile olur. Bu durumda dişler çürüyerek çocuğun yemem fonksiyonun bozulmasına hatta ısırma yetisinin yok olmasına sebep olur. Çürüklere bağlı ağrı da görülebilir. Eğer bu tarz bir alışkanlık yaratılmış ise mutlaka sonrasında bol su içirilmeli, peynir gibi ph yükseltici diş dostu besinlerden faydalanılmalıdır. Fissür örtücü nedir? Fissür örtücü, çürümeye yatkın dişlerin (özellikle azı dişleri) derin yerlerinin özel bir dolgu maddesi ile kapatılmasıdır. Ne işe yarar? Çürümeye yatkın bölgelerde bakteri plağı birikimini engelleyerek dişleri çürüğe karşı korur. Ağrılı bir işlem midir? Hayır, fissür örtücü uygulaması için dişlerden herhangi bir aşındırma yapılmaz, dolayısıyla anesteziye bile gerek yoktur. Her dişe yapılır mı? Fissür örtücü için en büyük şart dişte mevcut çürük olmamasıdır. Bunun haricinde hemen her dişin çürüme riski taşıyan bölgesine uygulanabilir, fakat daha büyük risk taşıdıklarından azı dişlerine yapılması özellikle önerilmektedir. Ne zaman yapılmalıdır? Her yaşta yapılabilir ancak çocukluk yaşlarında çürüme riski daha yüksek olduğundan, özellikle süt dişlerine ne kadar erken yapılırsa o kadar iyidir.

 

 ÜNYE Kent Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.