Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
23 Mayıs 2013 Perşembe 16:38

Dişler neden renkleşir?

Dış kaynaklı renklenmede boyar madde rengi ile dişteki renklenme benzerdir. Yiyeceklerin ve içeceklerin de boyar maddeleri direkt olarak diş yüzeyine tutunur.

Dış kaynaklı renklenmelerin en önemli sebebi, boyar madde içeren yiyecek ve içeceklerin sık tüketilmesidir. Bu şekilde mine yüzeyinde açık kahverengi - siyah renklenmeler görülür. Sigara, pipo kullanımı daha çok diş eti bölgesinde, dişlerin arka ve ara yüzeylerinde renklenme yapar. Mine üzerindeki mikro çatlaklarda da ağız içine alınan boyar maddeye bağlı olarak renklenme oluşur ve mikro çatlaklarda oluşan renklenmelerin giderilmesi hemen hemen imkansızdır.

Bazen dişler sürmeden önce renklenme oluşabilir. Boyar madde diş yapısını etkiler böylece içsel renklenme oluşur. İç renklenmeler dişlerin gelişimi sırasında alınan tetrasiklin, flourür, gibi bazı ilaçlardan, diş gelişimi döneminde geçirilen ateşli hastalıklardan yada genetik hastalıklardan kaynaklanabilir.

Hastalıklardan kaynaklanan renklenmeler: bebeklik döneminde ağır bir sarılık geçiren çocukların dişlerinde mavi-gri veya kahverengi renklenmeler görülür. Bebeklik döneminde, mine oluşumu sırasında geçirilen ateşli hastalıklar, kalsiyum ve fosfor eksiklikleri mine organik matrisinin salgılanma yada matrisin kireçlenme mekanizmasında bozukluğa neden olur.

Ne şekilde olursa olsun renklenen minenin beyazlatılması bazı yöntemlerle yapılır. Beyazlatma Yöntemleri genel olarak canlı ve cansız dişlerde beyazlatma olarak sınıflandırılabilir. Canlı dişlerde beyazlatma yöntemleri yapım şekillerine göre kimyasal ve fiziksel olarak ayrılabilir. Fiziksel olan mikro abrazyon tekniğidir. Bu işlemde, aslında dişin dışsal renkleşmeleri giderilir, dişin doğal rengi ortaya çıkar. Dişin doğal renginin açılmasını kimyasal beyazlatma sağlar. Mikro abrazyon tekniği diş taşı temizliği ile beraber yapılır. Bleaching denince akla daha çok kimyasal beyazlatma gelir.

Kimyasal olarak hidrojen peroksit türevi ajanlar kullanılır.

Kimyasal beyazlatmada dikkat edilmesi gerekenler:

1. Geniş pulpalı genç bireylerde

2. Dişeti çekilmesi durumunda

3. Ağır mine kaybını olduğu bireylerde

4.Hamilelik ve emzirme döneminde

5. Hidrojen peroksite alerjisi olan kişilerde uygulanmamalıdır.

Home bleaching olarak evde hastanın kendisi tarafından uygulanabilir.(Ben tavsiye etmiyorum)

Klinikte diş beyazlatma? (Office Bleaching)

Genellikle 30-40 dakikalık 3 veya 4 seansta uygulanır. Yöntem hidrojen peroksitin ısı yada ışık ile aktive edilmesine dayanır.

Klinik diş beyazlatmanın avantajları:

·  Kısa sürmesi ve 3-4 seans sonrası tatmin edici beyazlık

·  İşlem sonrası dişlere hassasiyet giderici ilaç uygulanması ve hassasiyetin büyük oranda elemine edilmesi

·  Elde edilen renk uzun süre korunur (kişiden kişiye göre değişir)

·  Diş hekimi tarafından uygulandığından ağız dokularının korunmasıdır.

Nasıl uygulanır?

1. Dişlerin yüzeylerindeki dışsal renklenmeler ve diş taşları periodontal yöntemlerle temizlenir.

2. Başlangıç fotoğrafı alınır. Renk skalası ile başlangıç rengi tespit edilir.

3. Dişetleri dişeti bariyeri ile izole edilir.

4. Hidrojen peroksit ajan dişlerin üzerine uygulanır. Kimyasal veya ışıkla aktive olması sağlanır.

5.İşlem bitiminde hidrojen peroksit ajan ve diş eti bariyeri ağızdan uzaklaştırılır.

6.Beyazlatma işlemine 3-4 seans devam edilir.

(Bu şekilde yapılan beyazlatmanın başarısı, renklenmenin nedenine ve miktarına bağlıdır)

Diş beyazlatma zararlı mıdır?

Yapılan araştırmalar ve mikroskobik çalışmalar % 10 beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir. Yapılan bütün çalışmalar %10 solüsyon ile yapılmıştır. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma yoktur.

Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?

Bütün beyazlatma jelleri az çok hassasiyete neden olur. Bu normal ve beklenen bir yan etkidir. Bir hafta kadar azalarak devam edebilir. Hem uygulanan kimyasal jellerin içeriğinde bulunan ilaçlar hem de tedavi sonrasında uygulanan ilaçlarla bu hassasiyet giderilir. Hekiminiz tarafından tavsiye edilen uygun fırça, macun, diş epi, ağız bakım sıvıları düzenli kullanılmalıdır.

Beyazlatma etkisi ne kadar sürer?

Kişiden kişiye değişmekle beraber 2 yıldan sonra geri dönüş başlar. 2. yıldan sonra yılda bir tekrarlayıcı tedavi uygulanabilir.

Beyazlatma işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler?

Seanslar arasında kesinlikle dişleri boyayıcı maddelerden (sigara, çay, kahve, şarap vb) uzak durulmalıdır. Beyazlatma işlemi bittikten sonra boyayıcı maddelerden ne kadar uzak durulursa o kadar geç geri dönüş oluşur. Ağız hijyenine özen gösterilmeli, diş hassasiyetine karşı önerilen tavsiyelere birebir uyulmalıdır.Ünye Karayalman Ağız ve Diş Polikliniği / Diş Hekimi Onur Özdemir
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.